Strona główna Zdrowie i uroda Jakie są rodzaje suplementów diety

Jakie są rodzaje suplementów diety

1315
0
suplementy diety
Nie warto stosować zbyt wielu suplementów diety

Obecnie na rynku można spotkać wiele rodzajów suplementów diety. Każdy z nich ma inne przeznaczenie i działanie, a zakres ich efektywności bywa bardzo szeroki. Niektóre z nich mają potwierdzone klinicznie działanie, jednak większość ma zupełnie wątpliwą wartość. Jakie suplementy diety możemy spotkać i z jakich czasem warto korzystać?

W ostatnich latach, znacznie wzrosła popularność suplementów diety. Nic dziwnego, w końcu nasza dieta jest coraz uboższa w składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czasem suplementacja jest wręcz konieczna dla dobra naszego zdrowia.

Suplementy urodowe

Wśród najpopularniejszych suplementów diety są te przeznaczone typowo dla kobiet. W sklepach i aptekach znajdziemy najróżniejsze preparaty mające wzmocnić włosy i paznokcie, nadać im blask, ujędrnić i nawilżyć skórę. Prawda jest taka, że trudno jest zapewnić naszym włosom, skórze i paznokciom optymalną ilość wszystkich niezbędnych składników, wyłącznie za pomocą diety. Odpowiednio dobrany suplement może, więc przynieść nam bardzo duże korzyści. Zawsze warto jednak zwracać uwagę na skład preparatów i stężenie poszczególnych składników.

Suplementy diety dla sportowców i suplementy odchudzające

Wśród suplementów diety, znajdziemy takie, które przeznaczone są konkretnie dla osób uprawiających sport. Osoby bardzo aktywne fizycznie, mają znacznie większe zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, które trudno jest zaspokoić zwykłą dietą. Większość z tych suplementów jest bogata w keratynę, która zwiększa przyrost masy mięśniowej. Popularne są także suplementy białkowe, które są uzupełnieniem dla codziennej diety. W sklepach i aptekach znajdziemy także suplementy wspomagające odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej, mowa tu o preparatach zawierających, np. kofeinę, guaranę lub błonnik.

Istnieje także wiele nowych suplementów, których formuły zostały opracowane na podstawie wielowiekowych tradycji bardziej egzotycznych społeczeństw. Za przykład może posłużyć niezwykle popularna w ostatnim czasie ashwagandha, która w Indiach stosowana jest od wielu setek lat.

Suplementy dla dzieci

W bogatej ofercie suplementów diety nie mogło zabraknąć produktów dostosowanych pod potrzeby tych najmłodszych. Suplementy dla dzieci w przeciwieństwie do tych dla dorosłych, przybierają często bardzo ciekawe formy. W aptekach znajdziemy np. suplementy w formie cukierków, żelków, syropków czy lizaków. Zazwyczaj suplementy te mają ciekawe kolory i smaki, a wszystko po to by maluchy chętnie je zażywały.

Najczęściej stosowane suplementy dla dzieci to te mające na celu zwiększenie odporności dziecka. Szczególnie w okresie grypowym, ale też takie, które dostarczają mu ważnych dla rozwoju składników, które trudno dostarczyć w odpowiedniej ilości wraz z dietą.

Można się  w takich przypadkach posiłkować suplementami, opartymi na ekstrakcie z czystka, czy czarnego bzu. Mowa tu także o preparatach suplementujących kwasy omega, które są bardzo ważne dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Takie suplementy są szczególnie pomocne gdy dziecko np. odmawia jedzenia ryb. Warto wspomnieć także o suplementach, które przeznaczone są dla alergików. Np. dziecko ze skazą białkową, które nie pije zwykłego mleka, według zaleceń lekarza powinno być suplementowane wapniem.

Suplementy dla kobiet w ciąży

W okresie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, dlatego też wielu lekarzy poleca ciężarnym przyjmowanie suplementów diety. Suplementy takie są przeznaczone konkretnie dla kobiet w ciąży i zawierają tylko niezbędne składniki, z pominięciem tych, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Bardzo ważna w okresie ciąży jest także suplementacja kwasem foliowym. Warto wspomnieć, że w aptekach znajdziemy już nie tylko suplementy dla kobiet w ciąży, ale też dla par starających się o dziecko.

Suplementy diety dla osób starszych

Wraz z wiekiem, pojawia się u nas coraz więcej uciążliwych dolegliwości. Możemy jednak ograniczyć ich występowanie albo chociaż zmniejszyć ich intensywność, poprzez przyjmowanie suplementów. W aptekach znajdziemy np. suplementy przeznaczone dla kobiet cierpiących na menopauzę, zapobiegające rozwojowi osteoporozy czy wspomagające procesy pamięciowe, ale też takie, które opóźniają procesy starzenia.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.