Strona główna Dzieci Jak nauczyć dziecko bawić się z psem bezpiecznie

Jak nauczyć dziecko bawić się z psem bezpiecznie

340
0
PODZIEL SIĘ
Jak nauczyć dziecko bawić się z psem bezpiecznie
Dla bezpieczeństwa zawsze należy nauczyć dziecko bawić się z psem

Nie wiesz jak nauczyć dziecko bawić się z psem bezpiecznie? Warto poznać kilka zasad, które ograniczą ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Koniecznie poznaj najważniejsze z nich.

Dzieci uwielbiają zwierzaki, które mogą głaskać, tulić i na okrągło bawić się z nimi. Pies znakomicie spełnia wszystkie te wymagania. Nie należy jednak zapominać, że zwierzę to, choćby było najukochańszym, najbardziej lojalnym przyjacielem człowieka, wciąż posiada pewne naturalne, dzikie instynkty. W pewnych sytuacjach mogą one dojść do głosu, niezależnie od przebytego szkolenia. Powinieneś być świadom kilku zachowań, których dzieci powinny unikać, bawiąc się z pupilem.

Zawsze miej oko na dziecięce zabawy z psem

Nigdy nie zostawiaj dzieci samych ze zwierzęciem, choćby było nie wiadomo jak łagodne. Oczywiście zasada dotyczy głównie sytuacji, w której dziecko jest małe i jeszcze nieporadne. Ważne jest by nie zostawiać dziecka na dłuższy czas bez opieki. Opiekunowie powinni przynajmniej słyszeć co się dzieje i mogli w razie zagrożenia szybko reagować. Nie myśl, że wystarczy nauczyć dziecko bawić się z psem i ma się je z głowy. Nic bardziej mylnego. Zawsze należy zachowywać kontrolę nad sytuacją.

Naucz dziecko podstaw właściwego postępowania ze zwierzęciem

Nawet dobrze wyszkolony pies może odpowiedzieć agresją, kiedy się go przestraszy, dlatego uczul dzieci, żeby nigdy nie próbowały na nim głupich żartów. Nie powinny również głośno piszczeć, gdyż bardzo drażni to zwierzę. Dzieci powinny bawić się z psem według ściśle określonych reguł. Należy zatem pokazać jakie czynności są dozwolone, np. rzucanie patyka lub innego przedmiotu.

Naucz dziecko, jak podchodzić do psa

Jeśli dziecko po raz pierwszy ma styczność z psem, odpowiednio zapoznaj je ze zwierzęciem. Poleć, by wystawiło wierzch dłoni w stronę psa, tak aby mógł je obwąchać. Zwróć dziecku uwagę, by nie patrzyło bezpośrednio na psa, gdyż może on to odebrać jako próbę sił. Jeżeli poczuje się zagrożony, należy liczyć się z wrogim lub agresywnym zachowaniem.

Naucz dziecko, kiedy może, a kiedy nie może zbliżać się do psa

Wyjaśnij mu, że obwąchanie rąk jest sygnałem, iż może już zacząć głaskać zwierzaka. Jeśli jednak pies się wycofuje, powinno wiedzieć, iż może on nie być przyjaźnie nastawiony i nie należy go dotykać. Naucz też dziecko, że nigdy nie powinno zbliżać się do psa, który je lub śpi albo takiego, który warczy lub się wycofuje.

Naucz dziecko, jak głaskać psa

Pokaż dziecku w jaki sposób powinno dotykać psa i które miejsca na jego ciele są do tego najlepsze. Następnie pokieruj ręką dziecka, by przedstawić mu to w praktyce. Na koniec przytrzymaj psa i pozwól dziecku pogłaskać go samodzielnie. Żeby nauczyć dziecko bawić się z psem bezpiecznie trzeba nauczyć je odczytywania podstawowych sygnałów.

Podkreśl, że wszelkie okrucieństwo jest surowo zabronione

Dzieci bywają w zabawie  mało delikatne, więc uświadom im, że pies to nie rzecz i należy na niego uważać. Najistotniejsze jest, by rozumiały, że krzywdzenie zwierząt to coś bardzo złego. Zakazane jest kopanie, rzucanie przedmiotami w psa, popychanie; jeśli zaś chcą przytulić zwierzaka, upewnij się, że nie robią tego zbyt mocno.

Pamiętaj o pewnych ograniczeniach wiekowych

Rodzice nie powinni pozwalać dzieciom poniżej piątego roku życia na zabawę z psem, nawet jeśli jest on niewielkich rozmiarów, gdyż może się to skończyć uszczerbkiem na zdrowiu. Oczywiście zasada ta nie jest zbyt rygorystyczna. Istnieją przecież różne rasy psów, o odmiennych charakterach i wielkości. Należy zwrócić uwagę by dziecko było dostatecznie dojrzałe do zrozumienia i przestrzegania wyznaczonych zasad.

Zwierzęta mogą być niezwykle urocze i posłuszne. Bywają też jednak agresywne, jeśli nie traktuje się ich właściwie. Dlatego twoim zadaniem jest nauczyć dziecko bawić się z psem bezpiecznie. Upewnij się zatem, że twoja pociecha rozumie i przestrzega kluczowych zasad obcowania ze zwierzętami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy demencji – 5 sygnałów ostrzegawczych
Następny artykuł5 odchudzających pokarmów na co dzień
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.