Strona główna Zdrowie i uroda Objawy demencji – 5 sygnałów ostrzegawczych

Objawy demencji – 5 sygnałów ostrzegawczych

1065
0
objawy demencji
Nie wolno bagatelizować pierwszych objawów demencji

Zmiany w sposobie chodzenia, przeżuwania i spania, a także zmiany samopoczucia mogą należeć do wczesnych objawów postępującej choroby. Polega ona na stopniowej utracie zdolności poznawczych, która towarzyszy obumieraniu komórek mózgowych. W niniejszym artykule wskazujemy na typowe objawy demencji, które mogą sygnalizować poważniejszy problem zdrowotny.

Typowe objawy demencji obejmują utratę pamięci, zmiany osobowościowe, zaniedbywanie higieny osobistej oraz problemy z kontaktem. Najczęstszą przyczyną jest tu Alzheimer, jednak demencją mogą skutkować również: udary, choroba Parkinsona, nadużywanie leków i środków odurzających, poważne obrażenia głowy oraz inne dolegliwości zdrowotne.

Najczęściej występujące wczesne objawy demencji

Wcześnie zdiagnozowane objawy demencji pozwalają często opóźnić procesy postępowania choroby, dlatego warto zwracać na nie uwagę. Poniżej przedstawiamy najbardziej typowe z nich.

Problemy z przeżuwaniem

Zgodnie z wynikami badań, zamieszczonych w jednym z ważniejszych czasopism naukowych na świecie, stwierdzono, że sposób jedzenia jabłka może wstępnie określać szansę na zapadnięcie na demencję. W tym celu przebadano dużą grupę starzejących się Szwedów. Okazało się, że trudnościom z przeżuwaniem towarzyszyło większe ryzyko demencji. Może to być powiązane z faktem, że starzeniu się towarzyszą coraz większe braki w uzębieniu, a co się z tym łączy, kłopoty z gryzieniem pokarmów. Rzadsze żucie obniża przepływ krwi do mózgu, sprzyjając mentalnemu regresowi. Na tej podstawie stwierdzono, że problemy z gryzieniem mogą być jednym z pierwszych objawów demencji.

Powolny chód

Zmiana sposobu chodzenia może również należeć do objawów demencji. Takie dane przedstawiono w raporcie Międzynarodowej Konferencji dot. choroby Alzheimera z 2012 roku. Liczne badania wykazały związek między nienaturalnym sposobem chodzenia a, objawami pogorszenia stanu umysłowego, który zbadano za pomocą testów neuropsychologicznych. Jeden z projektów analizował sposób chodzenia ludzi starszych po domu. Ustalono, że osoby, które poruszały się wolniej, cechowała zwykle również utrata znacznej części szarych komórek w mózgu.

Niespokojny sen

Specyficzne właściwości cyklu snu u danej osoby mogą prowadzić do obniżenia sprawności umysłowej. Jedno z czasopism medycznych pod koniec 2011 roku opublikowało wyniki badania, podczas którego przez pięć lat obserwowano 1300 kobiet powyżej 75 roku życia. Pod koniec badania blisko 40% z nich, pod innymi względami zupełnie zdrowych, wykazywało któreś z łagodnych objawów demencji. Zaobserwowano, że zaburzony rytm dobowy wiązał się z blisko 80% wyższą szansą rozwoju choroby. Dotyczyło to osób, które były mniej aktywne we wczesnych godzinach dziennych.

Nadwaga to często ważny sygnał

Nadmierny przyrost wagi jest powiązany z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i artretyzmem. Badanie z dziedziny neurologii z maja 2011 roku wykazało związek pomiędzy wysokim współczynnikiem BMI i podwyższonym ryzykiem zachorowania na demencję. Przebadano blisko 10 tysięcy bliźniąt w wieku emerytalnym, prawie połowa z nich miała kliniczne objawy demencji, a ponad 100 obarczone było dużym ryzykiem jej wystąpienia. Kiedy przeanalizowano ich BMI sprzed trzech dekad, okazało się, że u osób z demencją lub nią zagrożonych występowanie nadwagi było o ponad 2/3 częstsze.

Demencja a depresja

Emocje mogą wpływać na zdrowie mózgu. Jedno z amerykańskich czasopism naukowych JAMA Psychiatry opublikowało wyniki sześcioletnich badań, które obejmowało bardzo dużą grupę mieszkańców Kalifornii. Ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera okazało się dwa razy większe u osób, które w wieku średnim przeszły depresję. Jednoznacznie stwierdzono, że problemy ze zdrowiem emocjonalnym stanowią jeden z możliwych i wczesnych objawów demencji, a także innych ciężkich chorób geriatrycznych.

Wnioski na temat objawów demencji

Podobnie jak w przypadku prewencji wszelkich chorób, należy zdrowo się odżywiać, dbać o dobry sen i zachowywać optymizm. Znajomość wczesnych objawów demencji pomaga uświadomić sobie ryzyko rozwoju tej choroby u siebie i swoich bliskich. Widoczne zmiany w zachowaniu nie powinny być w żadnym razie bagatelizowane!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.