Strona główna Dzieci Dobry rodzic – Jak sprostać zadaniu?

Dobry rodzic – Jak sprostać zadaniu?

931
0
dobry rodzic
Bycie wspaniałym rodzicem na pewno nie jest łatwe.

Wychowywanie dzieci to prawdopodobnie najbardziej wymagająca praca pod słońcem, dlatego bycie wspaniałym rodzicem bywa na prawdę trudne. Wyjątkowość nie jest jednak czynnikiem szczególnie pożądanym, gdyż dużo ważniejsza jest solidność, regularność, konsekwencja i bliskość. Dobry rodzic nie spełnia bowiem wszystkich zachcianek i świadomych oczekiwań dziecka, ale w możliwe najlepszy sposób przygotowuje do życia w dorosłości.

Wychowanie dzieci to niewątpliwe zajęcie pełnoetatowe. Niektórzy twierdzą, że to mało powiedziane, gdyż trwa właściwie 24 godziny na dobę. Może warto zatem dowiedzieć się, jak stać się niezastąpionym i wspaniałym rodzicem? Czym kieruje się dobry rodzic w czasie wychowania swojego potomstwa? Na co warto zwrócić uwagę, by dobrze przygotować swoje dzieci do życia w dorosłości i żeby było szczęśliwe? Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco bliżej.

Na co dobry rodzic powinien zwracać szczególną uwagę?

Wielu rodziców pragnie uchodzić za dobrych, a nawet wspaniałych, jednak nie bardzo wiedzą jak tego dokonać. Najczęściej popełnianym błędem jest kierowanie się własnym sercem, czyli emocjami, a nie rozumem. Oczywiści emocje są niezwykle ważne, ale jednak w znacznym stopniu powinny być hamowane zdrowym rozsądkiem. Warto również zrozumieć czym jest np. bezstresowe wychowanie, a czym brak wychowania. Jak tego dokonać?

Dobry rodzić powinien świecić przykładem

Dzieci naśladują to, co robią dorośli, dlatego ważne jest by rodzic swoim zachowaniem dawał dobry przykład. Jeśli chcesz, żeby Twoje dzieci okazywały innym szacunek, były grzeczne, uczciwe i współczujące, sam musisz wykazać się owymi cnotami. Nie wystarczą puste kazania. Nie mów dzieciom, żeby nie kłamały, jeśli sam dajesz się na tym przyłapać. Pamiętaj, że dobry rodzic jest pierwszym wzorcem do naśladowania dla dzieci.

Znajdź czas dla swoich pociech

Aby podtrzymać prawidłową więź z dziećmi, powinieneś poświęcić im co najmniej jedną do dwóch godzin dziennie. Czytaj im przed snem. Pomagaj odrabiać prace domowe. Graj z nimi w ulubione gry. Pokaż dzieciom, że nigdy nie jesteś zbyt zajęty, by znaleźć dla nich czas. Dziecko powinno mieć poczucie, że może liczyć na wsparcie obojga rodziców zawsze, kiedy tego potrzebuje. Bądź wspaniałym rodzicem na co dzień.

Traktuj swoje dzieci równo

Nie wybieraj ulubieńca. Żadne z rodzeństwa nie powinno mieć uczucia, że inne jest traktowane lepiej lub jest bardziej kochane. Zrób wszystko, co tylko możliwe, by poświęcać im jednakową uwagę. Unikaj porównywania. Nigdy nie pozwól, by któreś z dzieci usłyszało jak mówisz, że jedno z nich jest lepsze.

Okazuj uczuci, kiedy jest to tylko możliwe

Nie skąp dzieciom przytulania i buziaków. Dzieci chowane w ciepłej atmosferze będą mogły w przyszłości ofiarować innym więcej miłości i współczucia. Wielu uczonych robiło badania, których wyniki jednoznacznie wskazują, że takie zachowanie jest tak samo ważne dla rozwoju osobowości jak jedzenie dla rozwoju ciała.

Nie krzyc, bo to nie jest dobre rozwiązanie

Postaraj się nigdy nie podnosić głosu na dzieci, niezależnie od tego, jak nieznośnie się zachowują. Twój głos może brzmieć surowo bez uciekania się do krzyku. Dlatego bycie wspaniałym rodzicem łączy się ze zdobywaniem autorytetu. Kiedy się go ma wystarczy spojrzenie, by dziecko wiedziało o co chodzi.

Słuchaj, co mówią dzieci

Rozmawiaj z nimi. Zadzwoń do nich, kiedy jesteś w pracy i spytaj, jak minął dzień. Przysłuchuj się temu, co opowiadają. Daj im do zrozumienia, że jesteś osobą, która zawsze ich wysłucha. Prawdziwe słyszenie swoich dzieci bywa często zaniedbywane, z czego rodzić się mogą późniejsze konflikty i nieporozumienia. Nie wystarczy tylko być ciałem, ale trzeba się również angażować umysłem.

Bądź stanowczy, lecz uprzejmy

Naucz swoje dzieci dobrych manier. Zwracaj się do nich łagodnie, kiedy popełnią błąd. Upewnij się, że rozumieją, za co zostały skarcone. Możesz posłużyć się karami takimi jak postawienie dziecka do kąta czy szlaban na gry komputerowe. Nie strasz karą, jeżeli w rzeczywistości nie masz zamiaru jej zastosować.

Dziecko szybko zorientuje się, że to tylko puste pogróżki i w rzeczywistości może bezkarnie robić wszystko, co mu się podoba.
Zawsze staraj się być możliwie najlepszym i wspaniałym rodzicem. Pamiętaj, że wychowywanie dzieci to ważna, ale i wdzięczna misja. Ucz je i kochaj. Przyłóż się do tego jako do najważniejszego zadania w swoim życiu. Dzięki temu rodzicielstwo przyniesie na pewno wiele korzyści i przyjemności dla całej rodziny.

Chętnie poznamy Wasze opinie na ten temat!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.