Strona główna Nauka i kariera Jak poradzić sobie z tęsknotą za domem

Jak poradzić sobie z tęsknotą za domem

1253
0
tęsknota za domem
Zagranicznym studentom często doskwiera tęsknota za domem.

Studiowanie za granicą to poważna decyzja i wiąże się często z takimi uczuciami jak tęsknota za domem. Podobnie jest w przypadku znacznie oddalonej pracy zarobkowej. W większości przypadków studenci lub pracownicy spędzają w obcym kraju parę lat, aby osiągnąć zamierzone cele naukowe,  towarzyskie lub zarobkowe. Warto w tym czasie nauczyć się żyć nieco inaczej, by nie utracić cennego czasu i doświadczeń. 

Jeśli jest to Twój pierwszy dłuższy pobyt z dala od domu, rodziny, krewnych i znajomych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż niebawem zaczniesz tęsknić. To tylko kwestia czasu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które mogą temu zaradzić. Tęsknisz za domem, kiedy czujesz się samotny i nie masz zajęcia. Wtedy Twoje myśli zwracają się ku rodzinnym stronom i temu, co tracisz, będąc od nich daleko. Studiowanie za granicą nie musi być jednak tego rodzaju udręką. Warto zmienić trochę swoje podejście i poszukać odskoczni od przykrych myśli.

Czym jest tęsknota za domem

Tęsknota za domem to ujmujące uczucie, które przeżywa większość osób na dłużej wyjeżdżających za granicę i może mieć również wymiar nostalgiczny. Wiele osób wspomina dobre chwile przeżyte w gronie rodziny lub przywołuje miłe sobie wydarzenia z przeszłości. Siła tęsknoty zależy od wielu czynników, zarówno wrodzonych, jak i związanych z własnymi doświadczeniami. W wielu przypadkach można jednak łagodzić jej objawy i wpływać na swoje bieżące samopoczucie. Jak to robić? Wskazujemy poniżej.

Włóż maksymalny wysiłek w naukę

W końcu to powód, dla którego wyjechałeś. Tak więc skup się na studiach, które są dla ciebie priorytetem. Jeśli pozostajesz w tyle z nauką, możesz wpaść w depresję, która na pewno łączyć się będzie z tęsknotą za domem. Nie musisz być najlepszy na roku – wystarczy, że dotrzymasz kroku większości.

Zdobywaj nowych przyjaciół, by tęsknić mniej

Budowanie sieci znajomości w dużym stopniu ogranicza tęsknotę za domem. Nieważne, czy dzielisz z kimś pokój, chodzisz na imprezy, spotkania towarzyskie, do klubu, pubu, kościoła, czy nawet kolegujesz się z grupą na samych zajęciach. Rozmawiaj z ludźmi, przedstaw się, znajdź wspólne tematy i zainteresowania. Nie każdy, kogo spotkasz, będzie nadawał na tych samych falach, musisz jednak zdobyć jakieś rozeznanie. Koleguj się z chłopakami i dziewczynami, starszymi i młodszymi, z różnych krajów i kręgów kulturowych. Korzystną sytuacją będzie też znalezienie sobie dziewczyny lub chłopaka, ważne jednak, byś przez to nie izolował się od grupy czy reszty studenckiej społeczności.

Rozwijaj swoje zainteresowania

Kontynuuj wszelkie zainteresowania czy hobby, którymi zajmowałeś się w domu. Nieważne, czy jest to sport, czy zajęcie umysłowe – ważne, abyś zawsze miał coś do roboty. Skup się na swojej pasji i podtrzymuj ją. To zawsze ogranicza niekorzystne myśli, których najwięcej jest gdy się nudzimy.

Szukaj nowych doświadczeń

Jeśli pochodzisz z kraju o umiarkowanym klimacie, intrygującym zjawiskiem może być dla ciebie prawie tropikalna lub atlantycka pogoda. Spróbuj również sportu, np. jazdy konnej, rowerowej, a zimą nart czy snowboardu. Innym rodzajem doświadczenia jest wspólne plażowanie z przyjaciółmi, surfing czy choćby wycieczka do lasu. Możesz także dołączyć do miejscowego klubu czy drużyny sportowej. Poszukaj dorywczej pracy. Warto jednak znać umiar. Jeśli obciążysz się zbyt dużą ilością zajęć, nie będziesz mieć czasu na podstawowe obowiązki. Może i tęsknota za domem nie będzie silna, ale korzyści z wyjazdu raczej marne.

Utrzymuj kontakt z bliskimi, którzy zostali w domu

Regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi na pewno ograniczy tęsknotę. Wykorzystuj wszelkie dostępne kanały komunikacji. Możesz dzwonić, wysyłać SMS-y, czatować czy wymieniać się e-mailami. Poczuj się tak, jakby twoi bliscy byli obok. Dzięki takim prostym zabiegom okres wymiany studenckiej może okazać się niezwykle szybko przemijający.

Tęsknota za domem może być twórcza

Jeśli zajmiesz swój umysł nie tylko samymi studiami, lecz również wieloma innymi interesującymi sprawami, nie będziesz miał czasu na rozpamiętywanie! Z tęsknotą za domem jest zwykle tak, że wyobrażamy sobie cudowne wydarzenia, wszędzie tam gdzie nas nie ma. Życie jest jednak o wiele bardziej prozaiczne. Większość ludzi po powrocie już po pierwszym tygodniu zaczyna tęsknić za zagranicznymi studiami. Przede wszystkim pamiętaj by zdobyć kwalifikacje i kolekcjonować silne wrażenia na całe życie.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.