Strona główna Nauka i kariera Jak studiowanie za granicą zwiększa Twoje szanse

Jak studiowanie za granicą zwiększa Twoje szanse

784
0
studiowanie za granicą
Jak studiowanie za granicą zwiększa twoje szanse na dobrą pracę.

Studiowanie za granicą i życie w obcym państwie podczas wymiany studenckiej przez jeden lub dwa semestry mają wiele zalet. Pozwalają poznać odmienny system edukacji, inną kulturę i spotkać wielu kolegów z całego świata.

Oprócz obeznania z różnymi obyczajami, studenci z wymiany mogą również poszczycić się międzynarodowym doświadczeniem, które będzie wyróżniać ich CV na przepełnionym rynku pracy. Czas spędzony za granicą może wzbogacić doświadczenie studenta na 3 sposoby: naukowo, kulturalnie i zawodowo. Może ono zaprocentować szczególnie w sektorach zatrudnienia takich jak turystyka czy technologia. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto studiować w dzisiejszych czasach. Postaramy się nieco przybliżyć ten dylemat.

Dlaczego studiowanie za granicą pozytywnie wpływa na karierę w przemyśle technologicznym?

W czasach czwartej rewolucji przemysłowej ekonomia jest zdominowana przez zglobalizowaną produkcję, międzynarodowy outsourcing i offshoring, które są wspomagane przez technologie sieciowe. Wielkie koncerny posługują się globalną produkcją, mając na celu obniżenie kosztów nawet do 70%. Komponenty produktów są wyrabiane w różnych krajach lub nabywane od wielonarodowych dostawców, u których inżynierowie zarabiają zaledwie 10% płacy ich zachodnich kolegów.

Na przykład niemiecki producent samochodów, Volkswagen, pozostawił zaledwie 15 zakładów produkcyjnych w Europie, zaś ponad 50 rozsiał po krajach Azji, Ameryki i Afryki. Najtaniej i najbardziej efektywnie produkuje się w krajach o wysokiej populacji i niskich dochodach, takich jak Indie czy Chiny. Mają one liczne szeregi naukowców i inżynierów, stanowiąc oczywistą konkurencję dla krajów zachodnich. Z tego wynika szeroka międzypaństwowa współpraca.

Warto studiować za granica z wielu powodów

W związku z ową globalną ekonomią, inżynierowie coraz bardziej potrzebują znajomości języków obcych; niewątpliwie spędzą dużą część swojej kariery z dala od kraju urodzenia. Według specjalistów od rekrutacji z Eurostaff, studenci powinni korzystać z możliwości zdobycia wielokulturowego doświadczenia, które może pomóc im w przygotowaniu się do pracy w odmiennym środowisku lub do współpracy z przyszłymi kolegami z innych kontynentów.

Cyfrowy i technologiczny krajobraz ciągle podlega zmianom, co oznacza, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, firmy mają łatwą możliwość przekształcenia się z lokalnych w międzynarodowe. Bariery logistyczne zostały w pewnym stopniu przełamane przez postęp technologiczny, przez co dobór ludzi najbardziej utalentowanych i odpowiednich do przeprowadzania firmowych strategii stał się kwestią kluczową. Jako że liczba międzynarodowych firm wzrasta, tak samo dzieje się z zapotrzebowaniem na jednostki, które mają szeroki zakres kulturowych doświadczeń oraz kompetencji językowych. Konkurencja na rynku pracy osiągnęła pewien wyż, więc wyróżnianie się jest kwestią kluczową. Jeśli szukasz pracy w przemyśle technologicznym, zdolności językowe oraz możliwość zademonstrowania kompetencji w różnych krajach istotnie wyróżni cię spośród twoich kolegów.

Otwarcie na świat może okazać się kluczowe dla kariery

Uzyskawszy międzykulturowe doświadczenie, studenci mają możliwość zbudowania międzynarodowej sieci kontaktów; mogą także nauczyć się języków obcych, co w przyszłości da im możliwość pracy ponad granicami krajów. Studia za granicą daje na prawdę morze możliwości.

Dobrze wykorzystany semestr za granicą powinien dać możliwość nauki odmiennych struktur i systemu pracy. Jako stażysta w międzynarodowej organizacji, można zdobyć wiedzę o zagadnieniach i praktykach w międzynarodowym biznesie. Szczęśliwie, takie semestry na wymianę są przewidziane w programie studiów inżynierskich na wielu uniwersytetach i college’ach w całym kraju, co daje studentom szansę na przygotowanie się do wymagań zglobalizowanego rynku pracy. Studiowanie za granicą może mieć różne oblicza dlatego warto wybrać program i miejsce właściwe dla własnej osobowości i zainteresowaniach.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.