Strona główna Nauka i kariera Jak studiowanie za granicą zwiększa Twoje szanse

Jak studiowanie za granicą zwiększa Twoje szanse

298
0
studiowanie za granicą
Jak studiowanie za granicą zwiększa twoje szanse na dobrą pracę.

Studiowanie za granicą i życie w obcym państwie podczas wymiany studenckiej przez jeden lub dwa semestry mają wiele zalet. Pozwalają poznać odmienny system edukacji, inną kulturę i spotkać wielu kolegów z całego świata.

Oprócz obeznania z różnymi obyczajami, studenci z wymiany mogą również poszczycić się międzynarodowym doświadczeniem, które będzie wyróżniać ich CV na przepełnionym rynku pracy. Czas spędzony za granicą może wzbogacić doświadczenie studenta na 3 sposoby: naukowo, kulturalnie i zawodowo. Może ono zaprocentować szczególnie w sektorach zatrudnienia takich jak turystyka czy technologia. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto studiować w dzisiejszych czasach. Postaramy się nieco przybliżyć ten dylemat.

Dlaczego studiowanie za granicą pozytywnie wpływa na karierę w przemyśle technologicznym?

W czasach czwartej rewolucji przemysłowej ekonomia jest zdominowana przez zglobalizowaną produkcję, międzynarodowy outsourcing i offshoring, które są wspomagane przez technologie sieciowe. Wielkie koncerny posługują się globalną produkcją, mając na celu obniżenie kosztów nawet do 70%. Komponenty produktów są wyrabiane w różnych krajach lub nabywane od wielonarodowych dostawców, u których inżynierowie zarabiają zaledwie 10% płacy ich zachodnich kolegów.

Na przykład niemiecki producent samochodów, Volkswagen, pozostawił zaledwie 15 zakładów produkcyjnych w Europie, zaś ponad 50 rozsiał po krajach Azji, Ameryki i Afryki. Najtaniej i najbardziej efektywnie produkuje się w krajach o wysokiej populacji i niskich dochodach, takich jak Indie czy Chiny. Mają one liczne szeregi naukowców i inżynierów, stanowiąc oczywistą konkurencję dla krajów zachodnich. Z tego wynika szeroka międzypaństwowa współpraca.

Warto studiować za granica z wielu powodów

W związku z ową globalną ekonomią, inżynierowie coraz bardziej potrzebują znajomości języków obcych; niewątpliwie spędzą dużą część swojej kariery z dala od kraju urodzenia. Według specjalistów od rekrutacji z Eurostaff, studenci powinni korzystać z możliwości zdobycia wielokulturowego doświadczenia, które może pomóc im w przygotowaniu się do pracy w odmiennym środowisku lub do współpracy z przyszłymi kolegami z innych kontynentów.

Cyfrowy i technologiczny krajobraz ciągle podlega zmianom, co oznacza, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, firmy mają łatwą możliwość przekształcenia się z lokalnych w międzynarodowe. Bariery logistyczne zostały w pewnym stopniu przełamane przez postęp technologiczny, przez co dobór ludzi najbardziej utalentowanych i odpowiednich do przeprowadzania firmowych strategii stał się kwestią kluczową. Jako że liczba międzynarodowych firm wzrasta, tak samo dzieje się z zapotrzebowaniem na jednostki, które mają szeroki zakres kulturowych doświadczeń oraz kompetencji językowych. Konkurencja na rynku pracy osiągnęła pewien wyż, więc wyróżnianie się jest kwestią kluczową. Jeśli szukasz pracy w przemyśle technologicznym, zdolności językowe oraz możliwość zademonstrowania kompetencji w różnych krajach istotnie wyróżni cię spośród twoich kolegów.

Otwarcie na świat może okazać się kluczowe dla kariery

Uzyskawszy międzykulturowe doświadczenie, studenci mają możliwość zbudowania międzynarodowej sieci kontaktów; mogą także nauczyć się języków obcych, co w przyszłości da im możliwość pracy ponad granicami krajów. Studia za granicą daje na prawdę morze możliwości.

Dobrze wykorzystany semestr za granicą powinien dać możliwość nauki odmiennych struktur i systemu pracy. Jako stażysta w międzynarodowej organizacji, można zdobyć wiedzę o zagadnieniach i praktykach w międzynarodowym biznesie. Szczęśliwie, takie semestry na wymianę są przewidziane w programie studiów inżynierskich na wielu uniwersytetach i college’ach w całym kraju, co daje studentom szansę na przygotowanie się do wymagań zglobalizowanego rynku pracy. Studiowanie za granicą może mieć różne oblicza dlatego warto wybrać program i miejsce właściwe dla własnej osobowości i zainteresowaniach.

Poprzedni artykułPrzepis na życiodajny napój imbirowy
Następny artykułPoprawa pamięci – Najlepsze sposoby
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.