Strona główna Nauka i kariera Jak zacząć dobre studia za granicą

Jak zacząć dobre studia za granicą

893
0
studia za granicą

Jeżeli rozważasz wyjazd na studia za granicą kilka poniższych rad może okazać się bardzo przydatne. Możesz je zachować w swojej pamięci i wykorzystać w najlepszym możliwym momencie. dobre przygotowanie na pewno pozwoli odnieść znacznie więcej korzyści z takiego wyjazdu, nie tylko w postaci twardej wiedzy.

To prawdziwe wyzwanie wyjechać do innego kraju na dłuższy czas, ale z dobrymi planami oraz otwartym umysłem może to być najlepszy czas w Twoim życiu. Mieszkanie oraz nauka w innym kraju może dać nam bardzo dużo doświadczeń, które mogą zostać docenione dopiero po wielu latach. Tego typu studiowanie to zdecydowanie coś więcej, niż tylko zdobywanie wiedzy.

Studia za granicą – Znajdź właściwy dla siebie program

Prawdopodobnie najważniejsze aspekty studiów zagranicznych zachodzą przed wyjazdem z domu. Kluczowym jest znalezienie właściwego programu. Spędzenie semestru lub więcej może być jednorazową, życiową szansą, którą należy wykorzystać jak najlepiej. Powinieneś wybrać to co Ciebie interesuje najbardziej. Zasadniczo bez większych kompromisów.

Znajdź właściwy program poprzez rozważenie najważniejszych pytań:

  • Czy studia za granicą są dla Ciebie odpowiednie?
  • Dokąd chcesz jechać? Do którego kraju?
  • Jakie środowisko i otoczenie jest dla Ciebie ważne: duża czy mała uczelnia, jak duże miasto?
  • Jak długo chcesz tam przebywać?
  • Czego chcesz się nauczyć najbardziej? Jakie kompetencje i umiejętności zawodowe chcesz zdobyć?
  • Czy chcesz mieszkać razem z innym Polakami czy samemu?
  • Jak wiele potrzebujesz wsparcia, a na ile jesteś samodzielny?
  • Czy wybrany program ma dobrą reputację i jest bezpieczny?
  • Czy ludzie wracają z niego zadowoleni i mogą go polecić?

Odpowiedz na te pytania i znajdź coś najlepszego dla siebie. Uszytego na Twoją miarę.

Nie oczekuj od siebie, że sam znajdziesz wszystkie odpowiedzi

Większość uczelni posiada biura dla studentów zagranicznych oraz organizacje doradzające w procesach rekrutacji. Zawsze możesz skorzystać z tego typu pomocy. Możesz również zwrócić się o pomoc do nauczycieli akademickich lub nawet rektora. Powinieneś wiedzieć, że większość ludzi pracujących ze studentami zagranicznymi jest do tego przygotowanych i mało spraw może ich zaskoczyć. Są oni często bardzo przyjaźni i wyrozumiali, dlatego nigdy nie należy mieć obaw by się do nich kierować.

Kiedy już jesteś na zagranicznych studiach:

Zawsze trzymaj się reguł by unikać problemów

Kolejnym kluczem do udanego wyjazdu jest trzymanie się daleko od kłopotów. Ostatnią rzeczą, którą student chce jest zostać wtrąconym do więzienia obcym kraju, lub nawet gorzej. Zbyt wiele rzeczy nie będzie pod Twoją kontrolą w innym kraju by funkcjonować na krawędzi prawa. Zawsze powinieneś dobrze dowiedzieć się co jest dozwolone by nie wpaść w żadne tarapaty. Powinieneś w ten sposób dbać o własne bezpieczeństwo i spokój wewnętrzny. W obcym kraju zawsze znajdziesz mnóstwo atrakcji nie wymagających ponoszenia osobistego ryzyka, dających wiele satysfakcji na przyszłość. Pamiętaj że Twoim priorytetem są studia za granicą, a nie kolekcjonowanie problemów.

Planuj zarówno czas jak i pieniądze

Jedne z najważniejszych rzeczy jakie się wydarzają kiedy studiujesz za granicą są niespodziewane i nieplanowane. Zdobywanie tych wielkich doświadczeń jest łatwiejsze kiedy nie jesteś pod presją braku pieniędzy lub trudnościami ze znalezieniem wolnego czasu. Powinieneś pilnować swoich planów wydatkowania oraz nie zalegać nadmiernie z wykonywaniem obowiązków. Zostaw zawsze jakąś kwotę na wszelki wypadek. Powinieneś mieć również zawsze trochę rezerwy czasowej by móc uczestniczyć w nagłych wydarzeniach. Jedną z najcenniejszych umiejętności jakie możesz zdobyć na zagranicznych studiach jest sztuka improwizacji. Przyda się ona na pewno na całe życie.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

To bardzo ważne by przestrzegać prawa oraz trzymać w ryzach własny budżet pieniężny oraz ilość wolnego czasu, jednak takie działania zawsze ograniczają nieco możliwość zdobywania doświadczeń. Bardzo ważne jest by w trakcie zagranicznych studiów wyjść z własnej strefy komfortu i nie bać się nowych wyzwań. Jeżeli jesteś zagranicą nie szukaj tam swoich rodaków by z nimi podróżować i rozmawiać. Zacznij spotykać się z obcokrajowcami i rozmawiaj w innych językach.

Przestań również myśleć o własnych nawykach i zainteresowaniach. Jeżeli we własnym kraju byłeś piłkarzem lub tancerzem nie musisz od razy rozbić tego samego zagranicą. Spróbuj czegoś zupełnie nowego, od zera. Nie powinieneś również wystraszyć się i wpaść w szok kulturowy. Należy zawsze wyjść naprzeciw niemu i zacząć się oswajać z nowym otoczeniem. Nie musisz wszystkiego lubić ale powinieneś większość chcieć przynajmniej zrozumieć. Jeżeli nauczysz się nowej kultury Twoje życie będzie o wiele bogatsze i będziesz mógł imponować wielu ludziom. Studia za granicą to świetna szansa na otwarcie siebie na całe życie.

Wszędzie szukaj nauki

Jeżeli jesteś na zagranicznych studiach powinieneś się czegoś nauczyć, co jest dość oczywiste. Pamiętaj również o nauce poza murami uczelni. Powinieneś zawsze znaleźć czas na jakieś podróże i zwiedzanie, ćwiczenie lokalnego języka w realnych sytuacjach życiowych. Wybieraj również wykłady, które angażują lokalną kulturę, splatają się z historią oraz polityką. Nim więcej będzie takich powiązań tym więcej i trwalej się nauczysz, a twoja wiedza nabierze interesującego blasku. Nie bój się odważnych wyborów i szukaj inspiracji. Być może zdobyte doświadczenie oraz wiedza mogą Tobie w przyszłym czasie znaleźć upragnioną drogę życia. A to niewątpliwie uczyni Cię szczęśliwym człowiekiem.

Zacznij rozważać studia za granicą już dziś. Jest wiele programów ułatwiających realizację takich planów i marzeń. Pamiętaj, że na zachodzie Europy mnóstwo ludzi studiuje z powodzeniem na programach dziennych, kiedy mają już powyżej 30 lat. Nic nie jest stracone! Zacznij studia za granicą i daj sobie nową szansę na własny rozwój i zebranie nowych doświadczeń.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.