Strona główna Rozwój osobisty Pamięć – 7 sposobów na lepsze zapamiętywanie

Pamięć – 7 sposobów na lepsze zapamiętywanie

1554
0
dobra pamięć to podstawa dobrego funkcjonowania
Niekiedy niewielkie zmiany w trybie życia pozwalają znacznie polepszyć pamięć.

Jak dobrą masz pamięć? Czy ciągle zapominasz, gdzie odłożyłeś swoje rzeczy? Nie pamiętasz imion nowo poznanych osób? Zapominasz o ważnych terminach? Koniecznie przeczytaj artykuł.

Warto rozwijać swoją pamięć, gdyż dzięki niej możemy znacznie lepiej funkcjonować w codziennym życiu. Efekty jej działania mogą się przydać w najmniej oczekiwanych momentach, decydujących o powodzeniu najważniejszych spraw. Dzięki dobrej pamięci możecie uzyskać prawdziwy sukces w życiu. Sprawdźmy zatem w jaki sposób warto o nią zadbać.

Pamięć – Najlepsze praktyki dla lepszego zapamiętywania

Jeśli potrzebujesz kilku porad, jak poprawić swoją pamięć oto 7 użytecznych wskazówek:

1. Staraj się podtrzymywać umysłową aktywność

Jak wszystkim dobrze wiadomo, należy ćwiczyć, aby utrzymać ciało w dobrej formie. Podobnie jest w przypadku umysłu. Gimnastykowanie go pozwoli zapobiec pogarszaniu się pamięci. Może ono polegać na czytaniu gazet, rozwiązywaniu łamigłówek czy nawet na wybieraniu nieznanych dróg, gdy prowadzisz samochód. W istocie nauka czegoś nowego, np. gry na instrumencie, może również działać stymulująco na mózg.

2. Spróbuj się skupić

Ogranicz czynniki, które cię rozpraszają. Unikaj wykonywania kilku czynności naraz. Skup się na informacji, którą chcesz zapamiętać. To ułatwi jej późniejsze przywołanie. W ten sposób również łatwiej zapamiętasz piosenki czy wiersze. Nawet jeśli nie przypomnisz sobie czegoś słowo w słowo, na pewno znajdziesz zamiennik – jeśli się tylko skupisz.

3. Codzienna aktywność fizyczna jest równie ważna

Regularne zażywanie ruchu usprawnia przepływ krwi do wszystkich organów, w tym mózgu, co skutkuje poprawą pamięci. Lekarze zalecają dorosłym dla utrzymania dobrego zdrowia co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych na tydzień. Równie dobrze może to być 75 minut aktywności bardziej wyczerpującej. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na sport, wystarczy nawet 10-minutowy trening cardio dziennie. Na lepszą pamięć warto również zacząć regularne ćwiczenia typu Aerobik, Crossfit lub Pilates, zależnie od wieku i stanu zdrowia.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.