Strona główna Rozwój osobisty 5 kroków do zdefiniowania własnego pojęcia sukcesu

5 kroków do zdefiniowania własnego pojęcia sukcesu

1644
0
sukcesu
Zdefiniowanie sukcesu jest kluczem do wszelkiego powodzenia

Czym dla ciebie jest sukces?” – to pytanie klucz, jeżeli chodzi o drogę rozwoju osobistego. Współczesny człowiek często od najmłodszych lat opętany jest wizją sukcesu. Musi być najlepszy w drużynie, najszybszy w wyścigu, pisać najlepsze historie lub zebrać najwięcej znaczków… Nie jest ważna dziedzina – we wszystkim pragniemy dziś osiągać sukces!

Załóżmy, że ktoś zakłada bloga. I w tym także chce być najlepszy. Pragnie zamienić go w maszynkę do robienia pieniędzy. Stara się, pisze posty i czeka na reakcję. I nic…

Miesiącami bloga czytają tylko znajomi oraz rodzina twórcy. Zasięg rośnie bardzo powoli i właściwie nie wykracza poza grono krewnych i znajomych królika. Bloger pakuje więc manatki. Jest sfrustrowany i ma dość. Nie odniósł sukcesu, więc się poddał.

Pewnego razu umówił się na kawę ze swoim mentorem i wylał wszystkie swoje żale, opisując, jaka niesprawiedliwość go spotkała, że nie osiągnął sukcesu i ile czasu zmarnował. Mentor skomentował to pytaniem „Na czym właściwie polega sukces?”.

Blogera zatkało. Nie potrafił zdefiniować, czego tak właściwie chciał – wiedział tylko, że czegoś chciał. Bezskutecznie czekał, aż jakakolwiek odpowiedź pojawi się w jego głowie.

Jakie są źródła niepowodzeń i frustracji

Powodem porażki był tak naprawdę brak pojęcia o tym, czym ma być sukces. Bloger nie ustalił sobie, ilu chce mieć czytelników, jaki ma być jego target, ani nawet ile godzin dziennie zamierza pracować. To ważna lekcja. Aby osiągnąć sukces, najpierw trzeba go zdefiniować.

Pewnie wydaje ci się teraz, że to takie oczywiste. Tym niemniej prawdą jest, iż wiele osób ponosi porażkę, gdyż nie ma sprecyzowanej wizji sukcesu – po prostu chce go osiągnąć.

Bloger wziął to sobie do serca i poważnie zastanowił się nad własną wizją sukcesu: co chce osiągnąć, w jaki sposób i dlaczego to takie ważne. Dzięki temu udało mu się napisać pierwszą książkę, rozpoczął pisarską karierę wolnego strzelca i rozpalił w sobie na nowo miłość do blogowania.

Czas, byś zrobił to samo. Musisz zrozumieć, czym tak naprawdę jest dla ciebie sukces i jak sprawić, żeby cię napędzał. Wystarczy, że weźmiesz kartkę i coś do pisania, i poświęcisz 10 minut swojego czasu.

Zdefiniuj swoje pojęcie sukcesu w 5 krokach

Krok 1.: Zadaj sobie pytanie

Na czym polega sukces?”. Zanotuj sobie wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Chodzi o twoją własną wizję sukcesu. Może to być coś zupełnie fantazyjnego, ale jeżeli kompletnie nic ci nie przychodzi na myśl, pozostaw kartkę pustą. Wrócisz do tego zadania później.

Krok 2.: Zapomnij o tym, co sądzą inni

Jest to kluczowy krok. Czy twoi rodzice zaznaczali na framudze, ile centymetrów urosłeś, a obok znajdowały się pomiary wzrostu twojego rodzeństwa? Czy uwierał cię fakt, że znacznik najwyższego z rodzeństwa zawsze znajdował się jakiś centymetr nad twoim?

W ten sposób większość z nas postrzega sukces. Jesteśmy porównywani do innych i ten, kto osiągnął troszeczkę więcej, zawsze będzie z przodu i zawsze będzie odbierany jako „ten lepszy”. Prawda jest jednak taka, iż w twoim przypadku sukces osiągany przez innych nie ma znaczenia.

Powodzenie innych osób w żaden sposób nie odnosi się do twojego – i na odwrót. Nie jest mierzalny w pieniądzach, sportowych samochodach czy biciu rekordów – jest wyznaczany wyłącznie przez twoje własne pragnienia.

Zapomnij na chwilę o tym, czego pragną inni czy o ich sukcesie i przypomnij sobie pytanie: „Czym dla ciebie jest sukces?”.

Czy jest to spędzanie większej ilości czasu z dziećmi? A może awans? Nowy samochód? Przeprowadzka w lepsze miejsce? Zdobycie pieniędzy na remont łazienki? Wolność podróżowania tam, gdzie chcesz? Możliwość grania w golfa w środowe poranki?

Prawdziwe powodzenie możesz zdefiniować tylko w oparciu o własne życie oraz potrzeby. Jeżeli rzeczywiście są to pieniądze i szybkie samochody, mierz go tą miarą. Upewnij się jednak, że jest to coś, czego pragniesz z całego serca. Jeśli tak będzie w istocie, nie poddasz się w obliczu trudności.

Krok 3.: Ustal szczegóły

Na tym etapie powinieneś naprawdę dogłębnie przeanalizować swoje pragnienia. Już zdecydowałeś, czym jest dla ciebie sukces, teraz zacznij budować w swojej głowie jego szczegółowy obraz. Do tego warto nauczyć się metod wizualizacji. Jako przykładu użyjmy celu, którym jest spędzanie większej ilości czasu z dziećmi lub przyjaciółmi.

Które dni chcesz spędzać z potomstwem? Czy ma być to cały dzień, tylko popołudnie, czy kilka dni pod rząd? Co będziecie razem robić? Gdzie pójdziecie? Dni będą słoneczne czy deszczowe? Czy twój partner/ partnerka tam będzie, czy tylko ty sam? Czy potrzebujesz do tego konkretnej sumy pieniędzy? Itd., itp.

Im bardziej szczegółowo przedstawisz to sobie w umyśle, tym bardziej do owej wizji się przywiążesz. Stanie się ona czymś realnym – częścią życia, na której się skupisz. Gdy będzie ci ciężko, po prostu wyobraź sobie siebie huśtającego dzieci na placu zabaw (czy cokolwiek, co jest twoją wizją sukcesu) – to pomoże ci cały czas iść do przodu.

Ludzie nie wytrzymują na diecie czy zawalają plan treningowy, gdyż nie mają wizji siebie po wszystkim. Oczywiście chcą mniej ważyć, być bardziej wysportowani i zdrowsi. Lecz są to tylko abstrakcyjne pojęcia, dopóki nie staną się czymś namacalnym. Zmieszczenie się w rozmiar 32 jest czymś łatwiej osiągalnym niż „zrzucenie paru centymetrów w talii”.

Krok 4.: Ponownie zadaj sobie pytanie

Raz jeszcze spytaj sam siebie: „Czym jest dla ciebie sukces?”. Zapisz sobie odpowiedź, biorąc pod uwagę wszystko, o czym była mowa wyżej. Odpowiedź ma być szczegółowa i mieć pozory namacalności. Kartkę z odpowiedzią trzymaj w takim miejscu, by stale mieć ją przed oczami.

Jeśli na początku nie potrafiłeś udzielić odpowiedzi, teraz powinieneś uzyskać ją bez trudu. Jeżeli natomiast już ją miałeś, czy teraz brzmi tak samo? Zmieniła się, a może urosła, czy też wzbogaciła o szczegóły?

Krok 5.: Urzeczywistnij to

Teraz wiesz już, czym jest dla ciebie życiowe powodzenie, wystarczy tylko go urzeczywistnić. Im bardziej szczegółowy cel, tym prostsza prowadzi do niego ścieżka. Im lepiej zdefiniowany, tym prostsze decyzje czekają cię po drodze i tym łatwiej będzie ci osiągnąć sukces (zakładając, że włożysz w to swoją pracę).

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.