Strona główna Rozwój osobisty Droga do sukcesu – 10 najgorszych przyzwyczajeń

Droga do sukcesu – 10 najgorszych przyzwyczajeń

1613
0
droga do sukcesu
Droga do sukcesu najczęściej jest kręta i wyboista

Droga do sukcesu jest często zatarasowana przez nasze własne śmieci – przeszkody, które sami sobie na niej stawiamy. W jaki sposób je zauważyć i usunąć, by nasze działanie stało się bardziej skuteczne?

Przyzwyczajenia to zachowania tak głęboko w nas zakorzenione, iż często sami nie zdajemy sobie z nich sprawy – działamy tak, jakbyśmy mieli włączonego automatycznego pilota. Siła nawyku jest mocno niedoceniana w kontekście naszej zdolności do odnoszenia sukcesów. Gdy Brian Tracy został zapytany o klucz do sukcesu, odpowiedział: „Ludzie odnoszący sukcesy to po prostu tacy, których nawyki do sukcesów prowadzą.

Droga do sukcesu

Oczywiście istnieje wiele takich pozytywnych nawyków, ich siła jest jednak często osłabiana przez inne – szkodliwe. To tak, jakby robić krok do przodu i dwa w tył. Pozbycie się szkodliwego przyzwyczajenia może stać się początkiem korzystnej odmiany w Twojej karierze, a droga do sukcesu stanie się szybsza i mniej problemowa!

Oto 10 najgorszych nawyków, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem sukcesu:

1. Oczekiwanie na „właściwy moment”

Jak często zdarzało ci się mówić: „Poczekam jeszcze trochę, aż zaoszczędzę odpowiednią ilość pieniędzy” czy „Muszę lepiej się zorientować”? Cytując chińskie przysłowie: „Najlepszy moment, żeby zasadzić drzewo, był 20 lat temu. Drugi najlepszy moment jest teraz.” Przestań czekać, aż spotkasz jednorożca. Weź byka za rogi już teraz! Każde działanie jest lepsze niż brak działania.

2. Aprobata innych

Ważne jest, aby Twoja praca była doceniana, nie oznacza to jednak, iż zawsze musisz czekać, aż inni Ci przyklasną. Możesz chyba powstrzymać się od ciągłego karmienia wiecznie głodnej samooceny? Z pewnością miło jest otrzymywać pochwały za własną pracę. Nie myl jednak tego, co jest korzystne dla ego, z tym, co sprzyja produktywności w pracy. Niestety, droga do sukcesu wiedzie często przez obszar braku zrozumienia i akceptacji otoczenia.

3. Perfekcjonizm

Droga do sukcesu wiedzie często przez tymczasowe i niezbyt staranne konstrukcje. Perfekcjonizm to wada. Staraj się robić wszystko jak najlepiej i prezentuj dopracowane produkty końcowe. Istnieje jednak małe zastrzeżenie – spędzanie nieproporcjonalnie długiego czasu nad każdym zadaniem może działać na Twoją szkodę – w szczególności, gdy na jego ukończenie czekają inni. Jeżeli twoja praca spełnia lub – jeszcze lepiej – przewyższa ich oczekiwania, nie ma powodu, aby ją poprawiać. Nie należy kazać klientom lub partnerom czekać zbyt długo. Mógłbyś równie dobrze spędzić wieczność, ulepszając produkt!

4. Okazywanie zbyt wielkiego szacunku

Nawet Einstein popełniał błędy. To, że ktoś zajmuje ważną pozycję, nie oznacza od razu, iż jest nieomylny. Omawiany nawyk hamuje ludzi, którzy zawsze słuchają „szacownych person” – nawet jeśli specjalizują się one w czymś zupełnie niezwiązanym z tematem.

Jak często spotkałeś się z sytuacją, gdy jakiś aktor zachwalał produkt, o którym nie miał zielonego pojęcia, a ludzie słuchali go tylko dlatego, że był sławny? Jest to naprawdę szkodliwy nawyk! Każda droga do sukcesu wymaga ograniczonego zaufania do innych ludzi, nawet tych z największym autorytetem.

5. Strach przed ubrudzeniem sobie rąk

Powinien on stać się obcy nie tylko wielkim przywódcom, lecz każdemu, kto dąży do sukcesu. Ubrudzenie sobie rąk oznacza zaangażowanie się w zadanie, które leży poza Twoimi kompetencjami. Zdobądź sobie szacunek innych, wykonując coś więcej niż zwykłe obowiązki, a Twoja droga do sukcesu się znacznie rozświetli.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.