Strona główna Styl życia Plan treningowy – 5 głównych przyczyn porażki

Plan treningowy – 5 głównych przyczyn porażki

934
0
plan treningowy
Właściwy plan treningowy to podstawowy element każdej aktywności fizycznej

Plan treningowy to podstawowy element każdej, systematycznej aktywności fizycznej. Bez niego ciężko utrzymać wysoka motywację oraz mierzyć własne postępy. Co robić by uniknąć porażki?

Nieważne, czy postanowiłeś uprawiać sport z powodów zdrowotnych, czy też podążyłeś za modą na sportową sylwetkę. Popędziłeś zapisać się na siłownię i rzuciłeś się w wir ćwiczeń. Jednak po krótkim czasie Twoja motywacja wyparowała, a dni dzielące kolejne treningi zamieniły się w miesiące. Oznacza to, że Twój plan treningowy zawiódł.

Oto lista pięciu najbardziej prawdopodobnych powodów, dla których Twój plan treningowy mógł się nie sprawdzić wraz z garścią porad, które pomogą Ci podjąć decyzję, co z tym zrobić.

Dlaczego Twój plan treningowy zawiódł:

1. Nie miałeś prawdziwego programu

Próby poprawy kondycji fizycznej często kończą się fiaskiem, ponieważ większość osób nie potrafi ułożyć sobie właściwego programu. Kompletnie nie miałeś pomysłu na to, co chciałeś osiągnąć? Pragnąłeś tylko zbudować formę – ale nie wiedziałeś jak. Dobry plan treningowy powinien przede wszystkim zakładać, co dokładnie chcesz uzyskać.

Rada: Ułóż sobie program! Jaki jest Twój główny cel? Chcesz schudnąć, poprawić swoją gibkość czy zwiększyć wydolność? A może wszystko naraz? Jeśli odpowiesz sobie na powyższe pytania, pierwszy krok masz już za sobą!

2. Plan treningowy był niesprecyzowany

Jeśli plan treningowy zawiódł, mimo posiadania programu, najpewniej znaczy to, iż był on niedostatecznie sprecyzowany. Wiedziałeś z grubsza, czego chcesz, lecz nie ustaliłeś, w jaki sposób i jak szybko pragniesz tego dokonać. Przykładowo: ile kilogramów chcesz zrzucić i do kiedy? Działanie według planu, bez precyzyjnych założeń, to jak kierowanie okrętem bez steru.

Rada: Ustal sobie konkretne cele, by Twój plan treningowy był precyzyjny i pełny! Zachowaj realizm, ale nie rezygnuj z ambitnych planów. Określ swoje położenie – zbadaj zawartość tłuszczu w organizmie, oblicz BMI. Dysponując takimi danymi, będziesz mógł łatwiej zaplanować konkretne działania. Większość firm z branży fitness oferuje bezpłatną analizę. Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z takiej usługi, możesz poszukać w swojej okolicy profesjonalnego trenera osobistego, który doradzi Ci w tej kwestii.

3. Nie potrafiłeś właściwie posługiwać się sprzętem

Bezpiecznie szacując, 80% użytkowników siłowni nie umie poprawnie korzystać z jej wyposażenia. Zapewne dotyczy to również Ciebie! Siłowniany sprzęt może wydawać się dość skomplikowany, szczególnie dla początkujących. Jeżeli nie potrafisz wykonać czegoś trudnego, szybko tracisz cierpliwość i dajesz za wygraną. Nie sądzisz, że prościej byłoby poprosić kogoś o pomoc?

Rada: Poproś o wsparcie! Przestań zachowywać się, jakbyś wiedział dokładnie, co robić. Nie bój się szukać pomocy. Większość siłowni zatrudnia wykwalifikowany personel, który bez problemu wszystko Ci wytłumaczy.

4. Przeceniłeś swoje możliwości

Dzień po pierwszym treningu wykańczają Cię zakwasy. Popełniłeś powszechny błąd, charakterystyczny dla osób, które decydują się na plan treningowy: niedoszacowałeś swojego braku formy. To nic, że traciłeś oddech po pokonaniu kilku schodków, a w ciągu dnia pracy zawsze czułeś się zmęczony i rozdrażniony. A to tylko skutki wysiłku umysłowego… Brak kondycji odbija się na ogólnym samopoczuciu!

Rada: Musisz przezwyciężyć trudności, nie zważając na bolące mięśnie! Tak jak nie wypadłeś z formy przez kilka dni, również w kilka dni jej nie odzyskasz.

5. Nie dostrzegłeś natychmiastowych rezultatów, więc zrezygnowałeś

Kiedy rozpoczynasz plan treningowy, teoretycznie masz do wyboru dwie drogi: powolna, żmudna praca lub natychmiastowy efekt. Większość osób bez zastanowienia wybiera tę drugą – tak też zapewne było w Twoim przypadku. 10 kilogramów w 2 tygodnie… Naprawdę w to wierzysz? Nie daj się zwieść, że istnieją jakieś cudowne metody na uzyskanie płaskiego brzucha, bez większego wysiłku i odpowiedniej diety.

Rada: Przestań szukać szybkich i bezbolesnych rozwiązań. Zamiast tego zacznij realizować plan „cztery-osiem-dwanaście”: za 4 tygodnie dostrzeżesz minimalne zmiany; za 8 tygodni zobaczy je Twoja rodzina i przyjaciele; po 12 tygodniach efekty będą widoczne dla wszystkich. Przygotuj się na długą drogę, a na jej końcu znajdziesz prawdziwą satysfakcję!

A teraz dobra wiadomość: podejmij na nowo porzucony program ćwiczeń! Dostałeś drugą szansę na jego pomyślne zakończenie. Nie zmarnuj jej! Powodzenia!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.