Strona główna Rozwój osobisty Motywacja – Jakie są główne siły napędzające ludzi

Motywacja – Jakie są główne siły napędzające ludzi

1890
0
motywacja
Poznaj główne siły wpływające na ludzką motywację

Zastanawiasz się może jakie siły napędzają ludzi i jaka jest ich główna motywacja w codziennym życiu? Które czynniki mogą decydować o niezłomności postępowania? Warto je poznać, by móc je w życiu skutecznie wykorzystywać dla własnych celów. W niniejszym artykule przybliżamy na czym opiera się motywacja, niezależnie od tego, czego dotyczy.

Motywacja to najpotężniejsza siła, która popycha cię do akcji. Na początku uruchamia działanie nakierowane na cel, a później je podtrzymuje. Może to być postępowanie tak proste jak zdrowe odżywianie lub tak skomplikowane jak dążenie do Nagrody Nobla – za każdym działaniem kryje się jakaś motywacja. Siły, które za nią stoją, mogą być natury biologicznej, emocjonalnej, społecznej lub osobistej. Przeprowadzono wiele badań, aby wyjaśnić ten fenomen i zaowocowały one licznymi teoriami. Każda z nich skupia się na ograniczonym zakresie czynników, jednak wszystkie mają pewne wspólne elementy.

Motywacja – co mówi teoria?

Teoria hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa jest przypuszczalnie najsłynniejszą z nich. Wyjaśnia ona motywujące potrzeby na różnych poziomach. Inne teorie opierają się na rozmaitych tezach. Według nich motywacja może wypływać z: wewnętrznych instynktów, potrzeby rozładowania wewnętrznego napięcia czy zaspokojenia biologicznych popędów lub też bierze się z zachęty. Oto 7 głównych sił napędzających ludzką motywację:

Bezpieczeństwo to silny czynnik motywacyjny

Zaspokoiwszy potrzeby fizjologiczne, człowiek zabiega o zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa. Było ono zupełnie inaczej rozumiane przez naszych praprzodków. Dziś idea ta obejmuje: bezpieczne otoczenie, dostęp do usług medycznych, stałe zatrudnienie i ochronę przed żywiołami. Dążenie do zaspokojenia owych potrzeb jest zwykle jednym z najbardziej motywujących czynników.

Potrzeby fizjologiczne to jedna z podstawowych sił motywacji

Potrzeby fizjologiczne to najbardziej podstawowe potrzeby ludzkie, niezbędne do przeżycia. Obejmują one: pożywienie, wodę, powietrze, schronienie oraz sen. Dopóki człowiek nie zaspokoi owych potrzeb, nie znajdzie w sobie motywacji do rozglądania się za innymi. Wynika stąd, że są to kluczowe siły napędzające ludzką motywację. Istnieją również teorie zaliczające do tej grupy potrzeby seksualne. Niewątpliwie mają one wiele wspólnego z pozostałymi, jednak wydają się u większości ludzi nie tak silne i priorytetowe.

Miłość i przynależność potrafią silnie motywować

Gdy nie trzeba już się martwić kwestiami fizjologii i bezpieczeństwa, w człowieku odzywają się potrzeby społeczne. Obejmują one miłość, przywiązanie i przynależność. Człowiek to zwierzę stadne i posiada silną motywację do tworzenia konstruktywnych związków, takich jak przyjaźnie, powiązania rodzinne, relacje damsko-męskie i wszelkie inne więzi międzyludzkie, które zaspokajają potrzebę przynależności. Jest to jedna z głównych przyczyn, dla których ludzie tworzą społeczności – niezależnie od tego, czy jest to rodzina, grupa przyjaciół, wspólnota religijna, czy jakakolwiek grupa zainteresowań. Potrzeba akceptacji i przynależności do jakiejś zbiorowości to bardzo duża siła determinująca i wzmacniająca ludzką motywację.

Zdobycie partnera stanowi silna potrzebę

Jedną z głównych sił kierujących ludzkim postępowaniem, a także zachowaniem wszystkich zwierząt, stanowi dążenie do zaspokojenia popędu płciowego. Popęd seksualny zalicza się do potrzeb fizjologicznych, zaś partner to ktoś, z kim chcesz mieć potomstwo. Jest nim jednostka, która pomoże przekazać geny następnym pokoleniom. Mężczyzna zrobi wszystko co w jego mocy, aby zainteresować sobą kobietę i na odwrót.

Motywacja działania kierowana potrzebą rodzicielstwa jest jednak bardzo szczególna. Wykorzystuje się ją powszechnie przy sprzedaży różnych dóbr. Zachęca się konsumenta do kupowania, obiecując mu podwyższenie jego statusu, a w późniejszych etapach życia rodzinnego dostarcza się wielu „niezbędnych” produktów dla dzieci. Potrzeba przedłużenia gatunku i wychowania potomstwa stanowi zatem ludzką motywację w znacznym stopniu zakodowaną w naszej podświadomości.

Utrzymanie partnera również motywuje

Stosunkowo łatwo jest zwabić partnera, dużo trudniej jest go przy sobie zatrzymać. Motywacja do tego typu zachowań bywa bardzo silna. Przedstawiamy się z jak najlepszej strony, dowodząc, że warto się z nami związać. W przeszłości od mężczyzny oczekiwano, że utrzyma rodzinę, podczas gdy kobieta miała dbać o ognisko domowe. Dziś owe role społeczne coraz częściej tracą na znaczeniu – czasem mamy nawet do czynienia z ich odwróceniem. Niemniej jednak utrzymanie przy sobie partnera wciąż pozostaje jedną z głównych sił odpowiadających za ludzką motywację.

Szacunek i uznanie to często niedoceniane czynniki motywujące

Każdy człowiek pragnie uznania i wysokiego statusu społecznego. Motywacja do lepszego poczucia własnej wartości jest jednak równie silna, co niebezpieczna. Wskazuje na to historia wielu konfliktów na świecie. Motywacja do uznania szacunku i uznania to niezwykle ważna siła napędowa do działania. Małe poczucie własnej wartości czy też kompleks niższości mogą z kolei bardzo zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek działań – jest to rodzaj motywacji negatywnej. Tym niemniej nie wystarczy być docenianym przez innych. Każdy musi zaakceptować sam siebie, aby zyskać wysokie poczucie własnej wartości.

Samorealizacja a motywacja

Każdy stara się osiągnąć tak dużo, jak jest to możliwe, dopóki pozostaje to w jego zasięgu. Niektórzy pragną zostać zamożnymi biznesmenami, inni sławnymi muzykami czy sportowcami. Potrzeba samorealizacji to potężne narzędzie w rękach osób, które chcą czegoś dokonać. Jednakowoż, na drodze do pełnej realizacji własnego potencjału pomocne jest zaspokojenie wszystkich potrzeb wymienionych powyżej.

Silna motywacja jest emanacja naturalnych popędów

Ludzka motywacja to bardzo złożone zjawisko – stojące za nią popędy mogą być dość trudne do wychwycenia. Mimo to, zdobywając wiedzę o powiązaniu pomiędzy różnymi potrzebami i parciem do ich zaspokojenia, zyskujesz możliwość zrozumienia podstawowych sił, które rządzą ludzką motywacją.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.