Strona główna Zdrowie i uroda Surowe czy gotowane – jakie warzywa wybrać

Surowe czy gotowane – jakie warzywa wybrać

4665
0
warzywa surowe czy gotowane
Warzywa należy jeść często pod każdą postacią, niezależnie czy surowe czy gotowane

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy wasze wegetariańskie dania powinny być surowe czy gotowane? Albo jak przyrządzać warzywa, żeby zmaksymalizować ich wartość odżywczą? Poniżej podajemy najważniejsze wskazówki na ten temat. Dzięki nim warzywa staną się prawdziwą skarbnicą najcenniejszych wartości odżywczych.

Nie istnieje na to prosta recepta, gdyż niektóre z nich są najbardziej wartościowe po ugotowaniu, inne zaś nie potrzebują obróbki termicznej. Oto kilka rad, które pozwolą ci wyciągnąć jak najwięcej korzyści z dań wegetariańskich.

Jakie warzywa spożywać – Surowe czy gotowane?

Warzywa powinny znaleźć się w każdej zdrowej diecie. Stanowią one podstawowe źródło wielu ważnych składników odżywczych, m.in witamin i minerałów. Wiele korzystniej jest spożywać na surowo, a inne po ugotowaniu. Poniżej przytaczamy najważniejsze informacje na ten temat.

Cebula

Potnij ją na plasterki i zjedz na surowo. Jeśli natomiast ugotujesz cebulę, dostarczysz sobie mniej allicyny, roślinnego składnika odżywczego, który pobudza apetyt. Cebula zawiera również flawonoid zwany kwercetyną, który ma właściwości przeciwzapalne, a zawartość flawonoidów może zostać podwyższona dzięki obróbce termicznej. Cebule biała i czerwona zawierają więcej flawonoidów niż odmiana cukrowa. Duś lub piecz cebulę nie dłużej niż przez 5 minut. W przeciwnym razie zacznie tracić składniki odżywcze.

Brokuły

Jedz je na surowo. Wysoka temperatura dezaktywuje mirozynazę – enzym, który pomaga wątrobie pozbywać się czynników rakotwórczych. Brokuły, a także inne warzywa krzyżowe, takie jak kapusta, kalafior, jarmuż czy brukselka to wspaniałe przykłady jarzyn, które mogą być z korzyścią spożywane zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu.

Surowe brokuły zawierają mirozynazę, enzym, który bierze udział w przemianach chemicznych, prowadzących do powstania sulforafanu. Związek ten ma zaś udział w zapobieganiu nowotworom oraz wrzodom żołądka. Gotowanie niszczy mirozynazę. Z drugiej strony, dzięki wysokiej temperaturze w warzywach krzyżowych formują się związki zwane indolami. Są to fitoskładniki, które zwalczają komórki przedrakowe zanim te staną się niebezpieczne.

Buraki

Jedz je na surowo. Podczas gotowania buraki tracą ponad 30% kwasu foliowego, który korzystnie wpływa na mózg. Różnica korzyści zdrowotnych nie jest powalająca. Jeżeli wahasz się czy wybrać surowe czy gotowane wybierz wersję, która bardziej ci smakuje.

Grzyby

Jedz je po ugotowaniu. Niezależnie od tego, czy je gotujesz, dusisz, pieczesz czy grillujesz, dzięki obróbce termicznej uwolni się więcej budującego mięśnie potasu. W przypadku grzybów nie ma zasadniczo dylematu, czy surowe czy ugotowane. Można jednak spotkać w różnych menu surowe pieczarki.

Papryka

Jedz ją na surowo. Witamina C ulega degradacji podczas pieczenia, smażenia czy grilowania w temperaturze powyżej 180°C. Papryka obfituje w ową rozpuszczalną w wodzie witaminę. Gotując to warzywo, wylewasz witaminy wraz z wodą.

Szpinak

Jedz go po ugotowaniu. Surowy szpinak też nie zaszkodzi, jednak dzięki podgrzaniu przyswoisz z niego więcej żelaza, wapnia i magnezu. Wapń jest niezbędny dla zachowania mocnych kości i zębów. Najlepiej jest gotować szpinak na parze, gdyż przyrządzając go w wodzie, tracisz wiele składników odżywczych.

Pomidory

Jedz je po ugotowaniu. Brzmi zaskakująco? Z ugotowanych pomidorów organizm przyswoi więcej likopenu – chroniącego przed rakiem przeciwutleniacza. Badacze odkryli, iż cząsteczki likopenu w ten sposób zmieniają strukturę pomidora, że jest on lepiej wykorzystywany przez organizm. Zawartość likopenu w pomidorach wzrasta i jest lepiej przyswajana po przygotowaniu ich na niewielkiej ilości oleju.

Marchewka

Surowa marchew dostarcza polifenoli, substancji chemicznych o właściwościach przeciwutleniaczy, które obniżają ryzyko raka i chorób serca. Gotowanie niszczy polifenole, a także obecną w marchwi witaminę C, bardzo wrażliwą na ciepło. Gotowana marchewka zawiera natomiast więcej ß-karotenu niż surowa. Organizm przetwarza ten przeciwutleniacz na witaminę A. Dylemat czy surowe czy gotowane marchewki należy rozstrzygać zależnie od naszych preferencji zdrowotnych.

Czosnek

Gotowanie osłabia jego dobroczynne właściwości, ponieważ wysoka temperatura obniża poziom korzystnej dla zdrowia allicyny. Najlepiej więc dodać czosnek pod koniec przyrządzania potrawy. Czosnek zawiera substancje, które rozkurczają naczynia krwionośne, pomagając chronić przed zawałem. Najwyższe ich stężenie uzyskamy, spożywając go na surowo. Jeżeli chcemy używać go jako naturalnego antybiotyku, nie ma nawet dylematu. Powinien być on rozcierany, a następnie inhalowany lub wcierany do skóry. Jeżeli chodzi jedynie o walory smakowe i zapachowe nie jest ważne czy danie jest surowe czy gotowane, jego intensywność praktycznie zawsze daje się wyczuwać.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.