Strona główna Dzieci Rodzicielstwo – Jak się do niego przygotować

Rodzicielstwo – Jak się do niego przygotować

1441
0
rodzicielstwo
Warto odpowiednio przygotować się na rodzicielstwo by uniknąć później wielu problemów

Pojawienie się w domu pierwszego dziecka jest zawsze rewolucyjna zmianą w życiu każdej rodziny. Rodzicielstwo stwarza zupełnie nowe warunki życia, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, by nowe obowiązki nie sprawiały większych trudności.   

Każdy kto dowiaduje się, że już wkrótce zostanie rodzicem, doświadcza wielu silnych emocji. Ogromna radość, strach, niepewność, zwłaszcza gdy jest to zupełnie nowa sytuacja. Czy można wejść w rodzicielstwo względnie bezboleśnie?

Poradniki na temat rodzicielstwa

W prawie każdej księgarni czy sklepie znajdziemy fachowe poradniki mające na celu przygotować na rodzicielstwo. Poradniki takie pisane są przez położne, lekarzy ginekologów i pediatrów oraz psychologów. Znajdziemy tam wiele ciekawych porad oraz odpowiedzi na najbardziej nurtujące przyszłych rodziców pytania.

Korzystając z pomocy fachowych poradników, możemy mieć pewność co do poziomu merytorycznego zawartych tam informacji. W sklepie znajdziemy zarówno poradniki dla obu rodziców, jak i takie, które napisane są typowo pod przyszłą mamę lub tatę.

Nie bój się korzystać z doświadczenia innych rodziców

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego czy poradzisz sobie w nowej roli, jeśli męczą Cię jakieś pytania, szukaj rady u tych najbardziej doświadczonych! Nie bój się rozmawiać o swoich wątpliwościach z rodzicami czy siostrą, która jest już mamą.

Nie ma w tym nic złego, w końcu życiowe doświadczenia Twoich najbliższych mogą zdecydowanie bardziej pomóc przygotować się do rodzicielstwa niż suche, książkowe fakty. Mama z chęcią podpowie Ci na co zwrócić szczególną uwagę, a siostra czym nie powinniście się wcale przejmować. Pamiętaj, że rodzicielstwo to zadanie na całe życie, a najcenniejsze zachowania i wartości wynosimy właśnie z domu rodzinnego.

Wsłuchaj się w swoje ciało

Twoje ciało przez całe 9 miesięcy pomaga Ci przygotować się do nowych warunków, jakie przynosi rodzicielstwo. Kluczową rolę odgrywa tu układ hormonalny. Co ciekawe, to nie prawda, że zmiany zachodzą tylko w organizmie kobiety. Układ hormonalny mężczyzny również reaguje na pojawienie się potomka, np. poprzez wzmożoną produkcję oksytocyny, hormonu „opiekuńczości”. Te 9 miesięcy ciąży jest o tyle niezwykłe, że nie tylko Wasze dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat, ale i Wy macie czas by przygotować się do rodzicielstwa. Cieszcie się najpiękniejszymi momentami ciąży, starajcie się dużo ze sobą rozmawiać i wspólnie przeżywać ten wspaniały okres.

Rodzicielstwo a szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia to świetne miejsce, które nie tylko przygotowuje do porodu, ale również na późniejsze rodzicielstwo. Wskazane jest byście na zajęcia uczęszczali wspólnie, jeśli macie jakieś wątpliwości, nie bójcie się zadawać pytań osobie prowadzącej szkolenia.

Społeczności internetowe

W dzisiejszych czasach nie musicie mieć przyjaciół z gromadką dzieci, by znaleźć sobie towarzyszów do rozmów o pieluszkach. Z pomocą przyjdzie Wam Internet i liczne rodzicielskie fora czy portale. Znajdziecie tam tysiące innych mam i ojców, którzy mają podobne problemy, wątpliwości, lub którzy mają je już za sobą i chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Z dystansem do rodzicielstwa

Wielu przyszłych rodziców jest przytłoczonych nadmiarem dobrych rad i informacji, którymi są zasypywani. Prawda jest jednak taka, że do wszystkiego należy podchodzić z dystansem, a rodzicielstwo to stałe odkrywanie swojej drogi. Wasza intuicja i miłość do mającego się pojawić dziecka, pozwolą Wam naprawdę dobrze przygotować się do rodzicielstwa. Już po narodzinach dziecka, zobaczycie, że wiele Waszych obaw było przesadzonych, a Wy wiele rzeczy robicie intuicyjnie.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.