Strona główna Styl życia Tradycje rodzinne – Czy im warto hołdować

Tradycje rodzinne – Czy im warto hołdować

1652
0
tradycje rodzinne
Warto hołdować tradycje rodzinne i budować silne więzy rodzinne

Większość ludzi posiada jakieś wspomnienia, które łączą go emocjonalnie z rodziną i najbliższymi. Czym są tradycje rodzinne i jakie mają znaczenie dla budowania wspólnoty?

Zwyczaje, obyczaje… tradycje rodzinne? Czym byłoby bez nich życie? To dzięki nim mamy w pamięci bliskich, którzy odeszli. Jest w nich mnóstwo magii. Ale jaka jest ich prawdziwa rola i czy warto je hołdować?

Wspólne posiłki

Wspólne posiłki to z reguły bardzo wyjątkowe i ważne tradycje rodzinne. Tak! Jak nazwać inaczej czynność, którą od najmłodszych lat powtarzamy stale, niezmiennie, w tym samym gronie i o tej samej porze? Zwykle mijamy się nie wymieniając ze sobą ani jednego słowa. Przy stole jest inaczej. Niby tylko wspólny posiłek, ale pozwala na krótką wymianę zdań oraz spojrzeń. Wspólne posiłki świadczą także o silnej, rodzinnej więzi, czego nie można powiedzieć o rodzinie, w której tato zajada się obiadem przed telewizorem, a mama czytając codzienną prasę. Jeżeli  chcemy, by wspólnego posiłki stały się tradycją, musimy jak najwcześniej ustalić zasady a wtedy możemy mieć pewność, że i nasze dzieci przekażą je następnym pokoleniom.

Święta

Boże Narodzenie, czy Wielkanoc, to jedne z najpiękniejszych świąt. To nie tylko zajączek, który obdarowuje najmłodszych słodkościami i Święty Mikołaj, który z pomocą reniferów rozwozi w Wigilię prezenty. To również inne tradycje rodzinne, które mają w sobie mnóstwo magii. Jest oczekiwanie – z wypiekami na twarzy. Są wspomnienia ubrane w słowa. To właśnie wtedy najczęściej mówimy o tych, którzy już odeszli. Tradycje rodzinne pozwalają utrwalić ich pamięć w naszych sercach. I jest dodatkowy talerz dla zbłąkanej duszy, wieczorne śpiewanie kolęd. I pewnie oglądanie zdjęć – by odświeżyć wspomnienia.

Dom jest tam, gdzie serce

Szczególną moc, mają tradycje rodzinne związane z domem. W niektórych można zauważyć „wymęczoną” framugę drzwi kuchennych czy salonowych, na której widoczne są bardzo wyraźne „kreski” wykonane za pomocą nożyka. Co one oznaczają? Wzrost i wiek domowników. Niesamowita pamiątka, dzięki której można dodatkowo porównywać osiągnięcia młodszych pokoleń związane z centylową siatką.

Zdjęcia? wszędzie… ściany obwieszone ramkami, komody pełne „uśmiechniętych twarzy„. Kiedy tylko pojawia się jakiś członek rodziny, jego zdjęcie wypełnia kolejną ramkę. A może by tak zrobić najprawdziwsze drzewo genealogiczne? Sięgające korzeniami najstarszych pokoleń. To będzie dopiero pamiątka!  Uzupełniane na bieżąco, będzie „rosło” regularnie kiedy tylko dołączy do rodziny jej nowy członek.

Przekazywanie tajemnic

Wyjątkowe tradycje rodzinne wiążą się z przekazywaniem kolejnym pokoleniom swoich największych tajemnic, związanych z pewnymi umiejętnościami. Bo nie każdy potrafi zrobić na przykład dobrą nalewkę. Ale babcia, czy prababcia, odkryła pewien złoty środek, który pomoże tego dokonać. A dziadek potrafi rzeźbić przepięknie z drzewa, albo robi najbardziej wygodne meble. A może zna przepis na wyjątkowo delikatne ciasto drożdżowe?  Warto hołdować tradycje rodzinne, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To one dają nam poczucie tożsamości i pochodzenia.

Ale czasy się zmieniają

Dawniej babcia nie musiała pracować fizycznie, bo praca tego typu powierzana była wyłącznie mężczyznom, a kobieta miała zadbać o dom. Dzisiaj mamy równouprawnienie. Obecnie wiele kobiet nie wyobraża sobie jak miałoby wyglądać ich życie, gdyby ograniczało się jedynie za opieki nad dziećmi oraz zajmowania się domem.

Dzieci coraz wcześniej zaczynają chodzić do przedszkola, a nawet żłobka po to, by oboje rodzice mogli pracować. Dlatego mimo, iż warto hołdować tradycje rodzinne, to należy brać pod uwagę fakt, że czasy się zmieniają i wiele z nich przekazywanych wcześniej z pokolenia na pokolenie w obecnych czasach po prostu się nie sprawdzi.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.