Kariera zawodowa współcześnie może przyjmować bardzo różne oblicza. Nie zawsze jednak i nie dla każdego jest równie ważna dla osiągania satysfakcji życiowej. Stanowi jednak bardzo często możliwość osiągnięcia życiowej równowagi i pewności utrzymania. Co warto o niej wiedzieć?
Dla wielu osób, a szczególnie mężczyzn oraz kobiet które są nastawione na sukces, kariera zawodowa to wyznacznik sukcesu. Nasze stanowisko decyduję o tym z kim się spotykamy, o tym jakich mamy przyjaciół i jak jesteśmy postrzegani w społeczeństwie. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że wielu ludzi zrobi praktycznie wszystko, aby tylko rozwinąć swoją karierę.
Czym jest sukces zawodowy i kariera zawodowa?
Na to pytanie nie ma raczej jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dla każdego człowieka kariera zawodowa może a zarazem jej sukces, może przybierać inne formy. Dla wielu osób sukces zawodowy oznacza stabilność i pewność finansową, czyli znalezienie dobrze płatnej pracy z perspektywami dłuższego stażu.
Wielu młodych ludzi wybiera więc zagranicznych pracodawców, wiążąc swoją przyszłość z ogromnymi korporacjami, które zapewniają godziwy zarobek, kosztem dość dużego zaangażowania i oddania ze strony pracownika. Dla innych, wymarzona kariera zawodowa związana jest z zawodem, który po prostu kochają wykonywać, nie wyobrażają oni sobie pracy nawet z wysokimi zarobkami, która nie sprawiała by im przyjemności, a nawet męczyła.
Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla kariery zawodowej?
Według badań amerykańskich naukowców z uniwersytetu Cambridge, praktycznie 70% mężczyzn i 40% kobiet pracujących w dużych amerykańskich firmach, było by gotowych na poświęcenie większej ilości czasu na pracę, gdyby wiązało się to z awansem. Ta statystyka pokazuję, jak bardzo jesteśmy się w stanie zaangażować i ograniczyć prywatne życie, w celu pozyskania lepszego stanowiska a co za tym idzie zwiększenia naszych zarobków.
Nie od dzisiaj wiadomo, że kariera zawodowa jest często wspomagana nieczystymi zagraniami, samo określenie wyścig szczurów, wzięło swój początek właśnie z korporacyjnego stylu pracy. Niestety taka sytuacja jest w Polsce warunkowana stosunkowo nieciekawą sytuacją na rynku pracy. Dobra i stabilna praca powoli staję się luksusem, swego rodzaju przywilejem, o który trzeba dbać.
Dlaczego warto się starać rozwijać karierę zawodową?
Dla wielu młodych ludzi celem pracy, jest pozyskanie funduszy na zakup wymarzonych przedmiotów itp. Oczywiście jest to całkowicie słuszne rozumowanie, niestety nie do końca obrazuję ono sytuację która klaruję się po kilku latach pracy. Wtedy dopiero młode osoby zauważają że praca, to nie tylko sposób pozyskiwania funduszy, ale część naszego życia i to bardzo ważna.
Według niektórych badań, statystyczny Kowalski spędzi w pracy 1/4 swojego życia – to bardzo, bardzo dużo. Warto więc postarać się oto, aby nasza praca sprawiała nam przyjemność, pozwalała się rozwijać. Ale jest to tylko jeden z powodów dla których tak istotny jest wybór kariery zawodowej. Wraz z pojawieniem się dzieci, zaczynamy dostrzegać, że nasze starania w znacznym stopniu ułatwią start naszym potomkom. Dobry start w życie jest gwarantem sukcesu, a dobry start możemy im zapewnić tylko i wyłącznie jeśli sami odnosimy sukcesy, a nasza kariera zawodowa dynamicznie się rozwija.
Wszystko ma swój koniec
Przytaczając temat dzieci, oraz startu w życie, nie możemy zapomnieć że życie jest ulotne, a my sami nie jesteśmy nieśmiertelni i wiecznie młodzi. Nasza kariera zawodowa, przeminie tak jak wszystko na tej ziemi. Dopiero po przejściu na emeryturę uwidacznia się różnicą między osobami które odniosły sukces zawodowy a tymi które kariery zawodowej nie rozwijały. Dla pierwszych, emerytura jest wspaniałym okresem, gdyż dzięki zgromadzonym oszczędnością oraz pensji emerytalnej, są w stanie nie tylko cieszyć się życiem, ale nadal pomagać bliskim. Poza tym, osoby które nie musiały pracować fizycznie i unikały stresu, zaczną swą złotą jesień w dużo lepszym zdrowiu.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!