Strona główna Nauka i kariera Zmiana zawodu po 40-tce ma sens?

Zmiana zawodu po 40-tce ma sens?

454
0
zmiana zawodu po 40-tce
Wiek 40 lat to dla większości ludzi jeszcze nawet nie połowa całego okresu zawodowego, dlatego zmiana zawodu może być bardzo owocna

Coraz więcej ludzi zastanawia się, czy zmiana zawodu po 40-tce ma sens. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od indywidualnych predyspozycji. Często jednak taka zmiana może być niezwykle owocna. O czym zatem warto wiedzieć i wziąć pod uwagę.

Siedząc w biurze przez cały tydzień marzysz o piątku, a w poniedziałek najchętniej wcale nie wstawałabyś z łóżka? Na myśl o tym, że musisz pójść do pracy robi Ci się słabo? To czym się zajmujesz wydaje Ci się niezwykle nudne?

Jeśli tak właśnie jest, to zdecydowanie nadszedł czas na poważne zmiany w Twoim życiu. Niezależnie od tego, czy źle się czujesz, pracując u swojego obecnego pracodawcy. Czy może od kilkunastu lat wykonujesz zawód, który nie sprawia Ci radości, a wybrałaś go z rozsądku. Może warto dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu zawodowym. Jeszcze nic straconego. Pamiętaj, że na zmiany na lepsze nigdy nie jest za późno. W przeciwnym wypadku można całe życie być nieszczęśliwym, co najczęściej odbija się poważnie na zdrowiu.

Od czego warto zacząć

Przede wszystkim spokojnie przeanalizuj sytuację. Zastanów się jakie kroki musisz podjąć, by przez najbliższe 20-kilka lat nie spędzać 8 godzin dziennie w pracy, która nie daje Ci radości ani satysfakcji. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, czy wypalenie zawodowe, którego doświadczasz, to kwestia samego zawodu, który wykonujesz czy może tylko firmy, w której jesteś zatrudniony.

Jeśli to drugie to znacznie łatwiej będzie Ci zmienić nieprzyjemną dla Ciebie sytuację. Po prostu rozejrzyj się za pracą w Twoim obecnym zawodzie, ale u innego pracodawcy. Zorientuj się jakie oferty są aktualnie dostępne na rynku pracy. Pomogą Ci w tym liczne portale rekrutacyjne. Dowiesz się jakie wymagania stawiają obecnie pracodawcy kandydatom na stanowisko, które Cię interesuje. Być może okaże się, że Twoje kwalifikacje sprzed kilku czy kilkunastu lat nie są obecnie wystarczające i będziesz się musiała nieco dokształcić. Daj sobie czas i zapisz się na odpowiednie kursy. Możesz na nie zacząć uczęszczać np. wieczorami lub w weekendy.

Kiedy już zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje, których Ci brakowało, śmiało zacznij aplikować o pracę. Nie bój się. Masz już za sobą spore doświadczenie zawodowe, a pracodawcy bardzo to cenią. Rozmowa kwalifikacyjna nie powinna Cię przerażać, ale wymaga ona pewnego przygotowania i pewności siebie.

Co jeśli zmiana zawodu jest konieczna

Jeżeli natomiast, doszedłeś do wniosku, że nie chcesz już wcale wykonywać swojego dotychczasowego zawodu, odważ się na rewolucję w swoim życiu zawodowym. Jeśli myślisz, że na radykalne zmiany jest już za późno, to jesteś w błędzie! Nigdy nie jest za późno na poprawę swojej sytuacji życiowej. Zmień zawód!

Zapewne będzie trzeba włożyć sporo wysiłku w dokonanie tak radykalnej zmiany, jednak w perspektywie lat, które jeszcze przed Tobą, warto podjąć ten trud. Tkwienie przez tak długi czas w miejscu, w którym nie chce się być, tylko dlatego, że zmiana wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu, kompletnie nie ma sensu. Zbierz się na odwagę i zacznij działać. Zmiana zawodu może całkowicie odmienić Twoje życie na znacznie radośniejsze.

Trzeba wiedzieć co chce się robić

Najpierw musisz zdecydować, co chcesz robić. Tutaj bardzo pomocne mogą się okazać już trochę zapomniane, marzenia z wczesnej młodości. Być może zawsze chciałeś projektować i szyć ubrania? A może marzyłeś o byciu stylistą fryzur lub psychologiem, ale z rozsądku zostałeś księgowym? Wróć teraz do tych marzeń, bo nie jest jeszcze za późno, by je spełnić i wreszcie żyć pełnią życia. Pomyśl o tym, że możesz codziennie z radością wstawać do pracy.

Jeśli zupełnie nie wiesz od czego zacząć, skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego lub coacha. Wspólnie ustalicie, jaki jest Twój cel oraz do kiedy chcesz go osiągnąć. Krok po kroku rozpiszecie plan działań. Z pewnością będziesz musiał zapisać się na odpowiednie kursy zawodowe, podjąć dodatkowe studia podyplomowe lub zacząć studiować lepszy i bardziej przyszłościowy kierunek. Przygotuj się na to, że będzie to niemały wysiłek.

Musisz również działać konsekwentnie i systematycznie. Wiedz, że na pewno zdarzą Ci się słabsze dni i chwile zwątpienia, podczas których będziesz mieć ochotę dać sobie z tym wszystkim spokój. Nie poddawaj się im. Myśl wtedy intensywnie o tym, jaka motywacja Tobą kierowała, kiedy postanowiłeś podjąć działania zmierzające do zmiany zawodu. Często wizualizuj sobie swój cel jako już osiągnięty. Wyobraź sobie, co będziesz wtedy czuł i jak będzie wyglądać Twoje życie, kiedy już ten cel osiągniesz. Z pewnością warto o siebie zawalczyć, a zmiana zawodu nawet po 40-tce może okazać się bardzo owocna. Na pewno się uda!

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.