Strona główna Biznes i pieniądze Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie?

Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie?

764
0
czy warto wziąć kredyt na mieszkanie
Wiele osób zastanawia się czy warto wziąć kredyt na mieszkanie, co często jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu

Kredyt na mieszkanie to niewątpliwe jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej rodziny. Co prawda zobowiązanie wobec banku trwa przez znaczną część życia, jednak stajemy się posiadaczami własnego lokum. Wiele osób w Polsce podchodzi do tego bardzo ambicjonalnie, gdyż nieruchomości kojarzą się z trwałością majątku i względnie bezpiecznym jego lokowaniem. Poznajmy zatem najważniejsze uwagi na ten temat.

Kredyty mieszkaniowe są w Polsce stosunkowo nisko oprocentowane w porównaniu do kredytów samochodowych czy gotówkowych. Jednak całościowy koszt kredytu na przestrzeni lat jest bezsprzecznie bardzo znaczący. Gdy weźmiemy kredyt na mieszkanie i będziemy go spłacać 20 lat to prawdopodobnie będziemy musieli oddać drugie tyle, co pożyczyliśmy. W tej sytuacji rodzi się pytanie: Czy w ogóle warto zaciągać kredyty mieszkaniowe?

Czy kredyt na mieszkanie to jedynie dobra droga

Okazuje się, że warto i nie należy do tego podchodzić jedynie w kategoriach finansowych. Poza tym, zdecydowana większość młodych ludzi nie ma innego wyjścia. Jeśli chcą w najbliższym czasie założyć rodzinę i osiągnąć jako taką stabilizację, muszą kupić mieszkanie. Niektórzy wybierają inną drogę i na kilka lat wyjeżdżają do pracy za granicę i tam zarabiają pieniądze na mieszkanie. Zwykle są to jednak lata ogromnych wyrzeczeń. Z kolei jeszcze inni decydują się pracować w Polsce, mieszkać u rodziców czy teściów i oszczędzać na swoje pierwsze lokum. Jest to bardzo długa droga i zdecydowanie najmniej polecana.

Może się zdarzyć tak, że taka rodzina uzbiera na mieszkanie po około 15 latach a wtedy nie będzie ono już tak potrzebne, bo dzieci zaraz wyjdą z domu. Lepiej wiec wziąć kredyt i od początku budować rodzinę na swoim.

O czym warto pamiętać zaciągając kredyt na mieszkanie

Początkowe lata spłaty kredytu mieszkaniowego bywają trudne, bo młodzi mało zarabiają, potrzebują urządzić mieszkanie, często rodzą się już pierwsze dzieci. Z biegiem jednak lat awansują, zarabiają lepiej, a dawna rata jest już dużo mniej odczuwalna. Ci, którym powodzi się naprawdę dobrze, często spłacają kredyt mieszkaniowy przed czasem i są wolni od późniejszych zobowiązań.

Jest wiele sytuacji, gdy lepiej jest żyć na kredyt. Przyjrzyjmy się takiej sytuacji – ktoś, kto za pożyczone pieniądze kupił mieszkanie i je urządził ma co prawda raty do spłacania, ale w temacie mieszkania ma już spokój. Z drugiej strony, zestawmy parę, która kupiła bardzo małe mieszkanie za gotówkę i nie ma już pieniędzy na nic więcej. Niby nie ma rat do spłaty, ale miesiącami odkładają na lodówkę, pralkę czy meble i mieszkają bardzo niekomfortowo, bo ich życie to ciągłe oszczędzanie. Warto spojrzeć na ten problem i od tej strony.

Poprzedni artykułZmiana zawodu po 40-tce ma sens?
Następny artykułBluzy męskie w wielu modnych stylizacjach
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.