Strona główna Styl życia Mieszkanie dla młodych – Co daje taki program

Mieszkanie dla młodych – Co daje taki program

859
1
mieszkanie dla młodych
Mieszkanie dla młodych jest formą wsparcia państwa w zakupie mieszkania

Program mieszkanie dla młodych jest instytucjonalna formą wsparcia państwa w zakupie swojego lokum. Co daje ta propozycja i czy warto z niej skorzystać?

Zakup własnego mieszkania to wyjątkowa inwestycja. Wiąże się ona jednak z licznymi problemami, zwłaszcza organizacyjnymi i finansowymi. Ale od stycznia 2014 roku, wprowadzony został specjalny program, o nazwie mieszkanie dla młodych. Dzięki niemu wszyscy, którzy spełnią warunki będą mogli liczyć na pomoc państwa w zakupie swojego pierwszego mieszkania.

Jakie należy spełnić warunki?

Aby móc skorzystać z programu mieszkanie dla młodych, należy spełnić kilka warunków. Między innymi, osoba, która stara się o tego typu dofinansowanie do wkładu własnego, nie może posiadać  żadnego innego mieszkania. Chodzi nie tylko o obecną sytuację, ale też o przeszłość. Zatem jeżeli zainteresowana programem osoba spełnia wszelkie inne warunki, natomiast miała swego czasu jakąś nieruchomość, nie może przystąpić do programu, pomimo iż poprzednia własność została sprzedana.

Jednym z kryteriów, które należy spełnić jest również wiek. Osoba zainteresowana skorzystaniem z finansowania, nie może mieć więcej niż 35 lat. Jeżeli mowa o małżeństwie, przesądza ZAWSZE wiek młodszego z małżonków.  Są także ograniczenia związana z wielkością lokalu. Jeżeli chodzi o tradycyjne mieszkania, to metraż nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych (chyba, że małżeństwo ma więcej niż dwójkę dzieci).

Jeżeli nabywca jest zdecydowany na zakup domu, może mieć on powierzchnie  do 100 metrów kwadratowych (chyba, że posiada więcej niż 2 dzieci). No i teraz sprawa kredytu. Musi być on rozciągnięty w czasie do przynajmniej piętnastu lat, a jego wartość powinna opiewać na minimum pięćdziesiąt procent wartości nieruchomości.

Na jakie pieniądze można liczyć?

Program mieszkanie dla młodych nie daje możliwości opłacenia wartości nieruchomości w całości, jest jednak znaczną pomocą przy zakupie domu czy mieszkania  dla młodej osoby. I tak na przykład, dopłata będzie liczona do 50 metrów kwadratowych – nawet, jeżeli mieszkanie będzie większe. Osoby samotne, oraz bezdzietne małżeństwa, otrzymają dziesięć procent dopłaty do całości wkładu własnego.

Te małżeństwa, które wychowują przynajmniej jedno dziecko, otrzymają już piętnaście procent dopłaty do wkładu własnego. Na kolejne pięć procent, będą mogły liczyć osoby, którym w ciągu pięciu lat od momentu zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub też kolejne dziecko. Czyli w najlepszym wypadku, Łączna wartość dopłaty może dotyczyć aż dwudziestu procent wkładu własnego.

Skąd wziąć resztę pieniędzy?

Program mieszkanie dla młodych jest wielką szansą dla małżeństw, oraz osób samotnych, które od jakiego czasu zastanawiają się nad zakupem własnej nieruchomości. Najważniejsze jest spełnienie podstawowych zasad przyłączenia do projektu. I wkład własny. Musi to być wartość procentowa, ustalona w ogólnych zasadach, które opisuje program mieszkanie dla młodych. Ustalony procent dopłat, zostanie przekazany przez państwo… ale co z resztą pieniędzy?

Pomocny w takiej sytuacji będzie kredyt, który jest jednym z warunków, jakie należy spełnić by załapać się do programu. Warto popytać doradców finansowych, którzy orientują się w promocyjnych pożyczkach w wielu bankach jednocześnie. Okres kredytowania musi wynosić przynajmniej piętnaście lat. Można więc łatwo obliczyć, że trzeba będzie zwrócić sporo więcej pieniędzy, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie poszczególnym ofertom wielu banków.

Mieszkanie dla młodych, ale gdzie szukać informacji?

Jeszcze przed styczniem 2014 r. wiele się słyszało o tym programie. W Internecie pojawiły się strony internetowe, za pomocą których można dokładnie sprawdzić, czy i jaka dopłata do danej nieruchomości będzie się należała. Można tam znaleźć również informacje o limitach, które są wprowadzone na dane województwo.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Prawdopodobnie największą korzyścią płynącą z programu Mieszkanie dla Młodych jest przyspieszenie lub w ogóle umożliwienie realizacji jednego z największych celów i marzeń wielu młodych ludzi – prywatnego lokum na własność. Poza indywidualną satysfakcją każdego uczestnika programu, jest również o wiele więcej. Jest to powiew świeżości na rynku nieruchomości, gdzie dotychczasowe duże skupienie na ofertach wynajmu, powoli skieruje się również na inne oferty.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.