Strona główna Nauka i kariera Top 10 kierunków studiów, które warto wybrać

Top 10 kierunków studiów, które warto wybrać

94
1
PODZIEL SIĘ
kierunków studiów

W czasach, kiedy jest bardzo trudno o zdobycie jakiejkolwiek pracy wiele osób zastanawia się jak wybrać jeden z najlepszych kierunków studiów. Rynek pracy stale się zmienia i nie jest już taki sam jak kilka lat temu.

Pracodawcy są obecnie o wiele bardziej wymagający i oczekują od kandydatów specjalistycznych umiejętności, które umożliwią sprostanie współczesnej konkurencji. Jednakże, istnieje kilka dróg kariery, które nie wymagają wygórowanych osiągnięć w kształceniu i mogą zapewnić godne warunki pracy w przyszłości . Oto dziesięć z nich:

1 . Pielęgniarstwo

Ze względu na starzenie większości społeczeństw Zachodu, wzrost zapotrzebowania na pracowników służby zdrowia będzie zapewne stale rosnąć. Wykwalifikowane pielęgniarki staną się jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników służby zdrowia . Zdobycie europejskiego dyplomu pielęgniarstwa pozwoli na zwiększenie prawdopodobieństwa uzyskania dobrej posady i rozwoju kariery w przyszłości.

2 . Technika radiologiczna

Kolejny zawód opieki zdrowotnej , na który stale rośnie zapotrzebowanie. W technologii promieniowania mieści się coraz więcej specjalizacji, np. wykonywanie zdjęć rentgenowskich, ultradźwięki , MRI i tomografia komputerowa . Studia odbywają się na kierunkach medycznych i wymagają wielu zajęć praktycznych. Wykwalifikowany pracownik w USA może obecnie liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 45.000 dolarów rocznie.

3 . Rozwój sieci

Obecnie społeczeństwa w coraz szerszym zakresie polegają na możliwościach globalnej sieci.  Aby spełnić wszystkie współczesne oczekiwania i potrzeby stale rosnąć będzie popyt na usługi specjalistów w tym zakresie. Rozwój technologii sieci będzie stale rosnąć. WUSA twórcy stron internetowych średnio zarabiają około 50.000 dolarów rocznie na początku kariery. Mogą jednak liczyć na względnie szybką karierę.

4 . Księgowość

Ze względu na obecny stan gospodarki i wysoką specjalizację wielu procesów, usługi księgowe spotykają się ze znacznym popytem na rynku. W Polsce otwieranych jest wiele centrów finansowych największych światowych koncernów. Jednak nie tylko duże firmy, ale i osoby fizyczne szukają często wszelkich możliwych sposobów , aby zaoszczędzić pieniądze poprzez optymalizację zobowiązań podatkowych. W praktyce księgowość jest bardzo ważnym zawodem w okresie recesji.

5 . Terapia manualna

Coraz więcej uczelni oferuje studia w zakresie terapii manualnej. Związane jest to z coraz większymi potrzebami rynku nie tylko na medyczne usługi w zakresie rehabilitacji. Coraz większym popytem cieszą się również usługi relaksacyjne. Jest to jeden z kierunków studiów, podobnie jak farmacja i higiena dentystyczna, tzw. paramedycznych.

6 . Doradztwo finansowe

Doradztwo finansowe stanowi zawód coraz bardziej powszechny. Obecnie wiele  osób stara się odpowiednio zaplanować emeryturę , zakupić z kredytu wymarzony dom lub sfinansować  zagraniczną edukację swoich dzieci. Z tego powodu zaobserwować można duży popyt w takich usługach. Doradztwo finansowe , w przeciwieństwie do doradztwa inwestycyjnego, nie wymaga wielkich wysiłków edukacyjnych.  Większość sukcesów zawodowych opartych jest na umiejętnościach sprzedaży.

7 . Technika farmaceutyczna

Technik farmacji jest zasadniczo pomocnikiem farmaceuty, który wspomaga pracę apteki. Zajmuje się często pracą administracyjno-biurową. Aby zostać technikiem farmacji należy jednak ukończyć naukę kierunkową w tym zakresie. To jeden z lepszych kierunków studiów przy starzejących się społeczeństwach, takich jak w Polsce.

8 . Grafika i wzornictwo

W coraz szerszym zakresie wiele firm zmienia nastawienie do wzornictwa. Wielość produktów i duża zmienność w reklamie powodują znaczne zapotrzebowanie na nowe pomysły w tym zakresie. W przeciwieństwie do innych karier wzornictwo nie wymaga dużego wykształcenia, gdyż ceniony jest głównie talent kandydata.

9 . Inżynieria aplikacji komputerowych

Nasze uzależnienie od komputerów i urządzeń z nimi związanych będzie zapewne stale rosnąć w przyszłości, a inżynierowie na oprogramowanie komputerowe będą bardzo poszukiwani. Chociaż inżynier oprogramowania komputerowego musi zwykle posiadać przynajmniej dyplom licencjacki w dziedzinie informatyki to mogą spodziewać się bardzo dobrych perspektyw pracy i wysokich zarobków w przyszłości.

10 . Higiena stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna zapewnia pacjentom dodatkowych usług stomatologicznych. Skupiają się na działaniach profilaktycznych oraz estetycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej. Z uwagi na wysokie ceny profesjonalnych usług dentystycznych rynek pracy w tym zakresie  daje wielkie szanse na rozwój osobisty.

Pracodawcy oczekują dzisiaj od pracowników bardzo konkretnych umiejętności, które mogą spełniać określone oczekiwania rynkowe. Posiadanie takowych będzie czynnikiem decydującym w zatrudnieniu kandydatów. Dla osób decydujących dzisiaj o swoim wykształceniu nie było lepszego czasu, aby całkowicie przejąć kontrolę nad swoim wykształceniem i uzyskać zestaw umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę, który z kierunków studiów warto wybrać dla swojej przyszłości.