Strona główna Nauka i kariera Jaki jest dobry kierunek studiów

Jaki jest dobry kierunek studiów

1263
1
dobry kierunkek studiów
Dobry kierunek studiów powinien uwzględniać zmiany zachodzące w rożnych obszarach życia

W czasach, kiedy jest bardzo trudno o zdobycie jakiejkolwiek pracy wiele osób zastanawia się jak wybrać odpowiedni kierunków studiów. Rynek pracy stale się zmienia i nie jest już taki sam jak kilka lat temu. Warto zatem przede wszystkim postawić na odpowiednie perspektywy, a nie bieżące okoliczności. Dobry kierunek studiów powinien uwzględniać zmieniające się trendy w gospodarce, technice i demografii.

Pracodawcy są obecnie o wiele bardziej wymagający i oczekują od kandydatów specjalistycznych umiejętności, które umożliwią sprostanie współczesnej konkurencji. Jednakże, istnieje kilka dróg kariery, które nie wymagają wygórowanych osiągnięć w kształceniu i mogą zapewnić godne warunki pracy w przyszłości. Z tego względu warto wybrać dobry kierunek studiów, który zapewni względnie pewną i długotrwałą karierę, a także osobisty sukces w życiu.

Dobry kierunek studiów – Nasze propozycje

Wielu młodych ludzi zastanawia się jak wybrać dobry kierunek studiów, który zapewni dobra i satysfakcjonująca karierę. Z całą pewnością żaden nie daje 100% gwarancji, ale niektóre dają znacznie większe prawdopodobieństwo od innych. Oto dziesięć z nich:

1. Pielęgniarstwo

Ze względu na starzenie większości społeczeństw Zachodu, wzrost zapotrzebowania na pracowników służby zdrowia będzie zapewne stale rosnąć. Wykwalifikowane pielęgniarki staną się jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników służby zdrowia. Zdobycie europejskiego dyplomu pielęgniarstwa pozwoli na zwiększenie prawdopodobieństwa uzyskania dobrej posady i rozwoju kariery w przyszłości. Niewątpliwe praktycznie każda profesja medyczna to przyszłościowy i dobry kierunek studiów.

2. Technika radiologiczna

Kolejny zawód opieki zdrowotnej, na który stale rośnie zapotrzebowanie. W technologii promieniowania mieści się coraz więcej specjalizacji, np. wykonywanie zdjęć rentgenowskich, ultradźwięki, MRI i tomografia komputerowa. Studia odbywają się na kierunkach medycznych i wymagają wielu zajęć praktycznych. Wykwalifikowany pracownik w USA może obecnie liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 45.000 dolarów rocznie. Perspektywa ta pozwala przewidywać, że również w naszym kraju zawód ten może być w przyszłości niezwykle atrakcyjny.

3. Rozwój sieci

Obecnie społeczeństwa w coraz szerszym zakresie polegają na możliwościach globalnej sieci. Aby spełnić wszystkie współczesne oczekiwania i potrzeby stale rosnąć będzie popyt na usługi specjalistów w tym zakresie. Rozwój technologii sieci będzie stale rosnąć. W USA twórcy stron internetowych średnio zarabiają około 50.000 dolarów rocznie na początku kariery. Mogą jednak liczyć na względnie szybką karierę.

4. Księgowość

Ze względu na obecny stan gospodarki i wysoką specjalizację wielu procesów, usługi księgowe spotykają się ze znacznym popytem na rynku. W Polsce otwieranych jest wiele centrów finansowych największych światowych koncernów. Jednak nie tylko duże firmy, ale i osoby fizyczne szukają często wszelkich możliwych sposobów , aby zaoszczędzić pieniądze poprzez optymalizację zobowiązań podatkowych. W praktyce księgowość jest bardzo ważnym zawodem w okresie recesji.

5. Terapia manualna

Coraz więcej uczelni oferuje studia w zakresie terapii manualnej. Związane jest to z coraz większymi potrzebami rynku nie tylko na medyczne usługi w zakresie rehabilitacji. Coraz większym popytem cieszą się również usługi relaksacyjne. Jest to jeden z kierunków studiów, podobnie jak farmacja i higiena dentystyczna, tzw. paramedycznych.

6. Doradztwo finansowe

Doradztwo finansowe stanowi zawód coraz bardziej powszechny. Obecnie wiele  osób stara się odpowiednio zaplanować emeryturę, zakupić z kredytu wymarzony dom lub sfinansować  zagraniczną edukację swoich dzieci. Z tego powodu zaobserwować można duży popyt w takich usługach. Doradztwo finansowe, w przeciwieństwie do doradztwa inwestycyjnego, nie wymaga wielkich wysiłków edukacyjnych. Większość sukcesów zawodowych opartych jest na umiejętnościach sprzedaży.

7. Technika farmaceutyczna

Technik farmacji jest zasadniczo pomocnikiem farmaceuty, który wspomaga pracę apteki. Zajmuje się często pracą administracyjno-biurową. Aby zostać technikiem farmacji należy jednak ukończyć naukę kierunkową w tym zakresie. To jeden z lepszych kierunków studiów przy starzejących się społeczeństwach, takich jak w Polsce.

8. Grafika i wzornictwo

W coraz szerszym zakresie wiele firm zmienia nastawienie do wzornictwa. Wielość produktów i duża zmienność w reklamie powodują znaczne zapotrzebowanie na nowe pomysły w tym zakresie. W przeciwieństwie do innych karier wzornictwo nie wymaga dużego wykształcenia, gdyż ceniony jest głównie talent kandydata.

9. Inżynieria aplikacji komputerowych

Nasze uzależnienie od komputerów i urządzeń z nimi związanych będzie zapewne stale rosnąć w przyszłości, a inżynierowie na oprogramowanie komputerowe będą bardzo poszukiwani. Chociaż inżynier oprogramowania komputerowego musi zwykle posiadać przynajmniej dyplom licencjacki w dziedzinie informatyki to mogą spodziewać się bardzo dobrych perspektyw pracy i wysokich zarobków w przyszłości.

10. Higiena stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna zapewnia pacjentom dodatkowych usług stomatologicznych. Skupiają się na działaniach profilaktycznych oraz estetycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej. Z uwagi na wysokie ceny profesjonalnych usług dentystycznych rynek pracy w tym zakresie daje wielkie szanse na rozwój osobisty. Porównując ceny usług medycznych w krajach bardziej rozwiniętych można zauważyć, że praca w tej branży będzie zawsze cieszyć się dużym zainteresowaniem, podobnie zresztą jak w przypadku innych zawodów pokrewnych, np. asystenta medycznego.

Podsumowanie

Pracodawcy oczekują dzisiaj od pracowników bardzo konkretnych umiejętności, które mogą spełniać określone oczekiwania rynkowe. Posiadanie takowych będzie czynnikiem decydującym w zatrudnieniu kandydatów. Dla osób decydujących dzisiaj o swoim wykształceniu nie było lepszego czasu, aby całkowicie przejąć kontrolę nad swoim wykształceniem i uzyskać zestaw umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę, który z kierunków studiów warto wybrać dla swojej przyszłości.

1 KOMENTARZ

  1. pierwszy raz słyszę o studiach „technika farmaceutyczna”. studiuje się farmację, której szczerze nie polecam, bo skonczycie tak jak ja na bezrobociu lub z perspektywą wyjazdu do miasteczka10 tysięcy mieszkanców, bo tylko w takich miejscach jeszcze potrzebują farmaceutów

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.