Strona główna Nauka i kariera Jak efektywnie się uczyć

Jak efektywnie się uczyć

1449
0
Jak efektywnie się uczyć
Żeby szybko zdobywać nowe kwalifikacje paradoksalnie należy nauczyć się uczyć

Każdy młody człowiek powinien poznać sposoby skutecznej nauki. Dzięki temu można osiągać lepsze wyniki, znacznie mniejszym nakładem pracy. Nie wiesz jak efektywnie się uczyć? Spróbuj znaleźć swoją drogę!

Szczególnie trudnym etapem w edukacji jest szkoła średnia. Jest to czas, gdy materiał staje się trudniejszy, bardziej wymagający, a poza tym zaczyna mieć on wpływ na naszą przyszłość. Trzeba dbać nie tylko o oceny, ale także zrozumienie materiału, gdyż zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się na studiach lub w pracy.

Jak efektywnie się uczyć?

Warto zatem zastanowić się nad tym, jak efektywnie się uczyć – co zrobić, by dobrze rozumieć materiał, zapamiętać go i umieć wykorzystać. Oto kilka czynników, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

1. Odpowiednie warunki do nauki

Kluczem do sukcesu jest stworzenie takich warunków, które ułatwiają skupienie się na danym materiale i nauce. Co to oznacza w praktyce? Należy przygotować sobie dobrze zorganizowane stanowisko do nauki. Biurko musi być zatem uprzątnięte, a na jego powierzchni mogą znajdować się wyłącznie akcesoria niezbędne przy nauce. Akceptujemy zatem pojemnik na ołówki i długopisy, notes czy karteczki przydatne do zapisywania różnych informacji oraz lampkę zapewniającą niezbędne oświetlenie. Trzeba zostawić, jak najwięcej miejsca na książki oraz zeszyty.

Prawda jest taka, że na biurku nie powinny znajdować się takie sprzęty jak komputer, wieża, konsola do grania, książki hobbistyczne, gazety czy płyty z muzyką. Są to bowiem rzeczy, które odciągają naszą uwagę – szybko można zacząć rozmyślać w jaką grę pogramy, jaką książkę poczytamy czy jakiej muzyki posłuchamy w wolnej chwili.

2. Odpowiednie podejście na lekcjach

Bardzo ważne w procesie nauki jest słuchanie i robienie notatek już w czasie lekcji. Oczywiście nie jesteśmy w stanie tego zapamiętać, ale możemy częściowo zrozumieć, a częściowo wykonać notatki, dzięki którym w domu łatwiej będzie przeanalizować i przyswoić sobie materiał. Warto wykonywać notatki przejrzyste i wspomagać się przy tym pomocami wizualnymi, np. schematami, rysunkami, kolorowymi napisami lub podkreśleniami.

3. Właściwe nastawienie do nauki

Istotną sprawą jest także nasze nastawienie. Niezbędny jest spokój i cierpliwość – nie możemy wymagać od siebie zbyt wiele, bo to będzie nas zniechęcało. Najlepiej zapomnieć o presji kartkówek, klasówek i ocen, a uczyć się dla siebie.

4. Skuteczne sposoby zapamiętywania

Każdy uczeń musi również znaleźć dla siebie odpowiednie metody zapamiętywania, bo tylko wtedy nauka przyniesie najlepsze efekty. A możliwości jest wiele. Do nauki dat i formułek najlepiej stosować listy. W nauce słówek sprawdzają się kolumny – w jednej części słówko obce, w drugiej polskie. Trudne nazwy i pojęcia najlepiej zapamiętywać na zasadzie skojarzeń. Przy dużej i trudniejszej porcji materiału, najlepiej wykonywać krótki i zwięzłe notatki, a później uczyć się je rozwijać.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.