Strona główna Biznes i pieniądze Jak chronić się przed naciągaczami

Jak chronić się przed naciągaczami

1148
0
jak chronić się przed naciągaczami
Przed naciągaczami należy chronić przede wszystkim osoby starsze

Wielu ludzi nie wie jak chronić się przed naciągaczami, którzy potrafią wykorzystywać każdą nadarzającą się sytuację. Niestety, najbardziej zagrożone są osoby starsze, kiedy pamięć i refleks zaczynają zawodzić. W takim przypadku niezbędna jest pomoc, najlepiej członków najbliższej rodziny.

Problem oszustw i naciągania osób starszych przybiera coraz większy wymiar. Stale słyszymy o różnych doniesieniach, a oszuści nie przebierają w środkach – wykorzystują naiwność i dobre serca osób starszych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co można zrobić, by ochronić się przed takimi oszustwami. O czym należy pomyśleć?

Pomoc ze strony rodziny

Dla osób starszych bardzo ważne jest to, by mieć stały kontakt z rodziną, która zapewnia niezbędną pomoc. Osoby starsze, z wiekiem mają coraz większy problem z pamięcią, koncentracją i nie do końca panują nad swoją sytuacją finansową. Dlatego rodzina powinna być zaangażowana w codzienne życie takiego seniora. Ważne, by osoba starsza opowiadała co się w czasie jej dnia zdarzyło – kto ją odwiedził, kto się z nią kontaktował i w jakiej sprawie. Wtedy łatwiej będzie zorientować się, czy starszy członek rodziny jest narażony na działanie oszustów. Istotny jest kontakt telefoniczny oraz regularne wizyty.

Znajomość zagrożeń

Chronić przed oszustwami można się wtedy, gdy zna się zagrożenie. Dlatego należy śledzić informacje na bieżąco – wtedy wiemy, gdzie takie incydenty się zdarzają, jaki mają charakter, jakie metody stosują oszuści. Następnie należy rozmawiać ze starszymi członkami rodzin i tłumaczyć im, co powinno zwracać ich uwagę oraz jak przeciwdziałać takim zagrożeniom. Taka wiedza oraz czujność sprawi, że seniorzy będą mogli się chronić samodzielnie, a nam łatwiej będzie wychwycić podejrzane sytuacje.

Dom bez gotówki

Osoby starsze bardzo często trzymają swoje oszczędności w domu i dlatego tak łatwo jest je okraść. Warto zatem zadbać o to, by w domu nie znajdowało się tak dużo gotówki. Można zatem założyć rachunek oszczędnościowy lub lokatę – pieniądze będą bezpieczne, a dodatkowo można zyskać odsetki. Należy zatem seniorom wyjaśnić jak jest to ważne oraz jak łatwo można z tych pieniędzy skorzystać. Następnie konieczna będzie również pomoc przy wyborze oferty, załatwieniu formalności oraz kontrolowaniu bieżącej sytuacji.

Przemyślane decyzje

Osobom starszym należy również wytłumaczyć, jak ważne jest, by nie podejmowały zbyt szybkich decyzji. Zazwyczaj oszuści nakłaniają ofiary do podpisania umowy, zakupu jakiegoś towaru lub przekazania pieniędzy, tłumacząc, że je to niezwykła, niepowtarzalna okazja. Osoby starsze muszą zdawać sobie sprawę, że tak nigdy nie jest – zawsze potrzebny jest czas na przemyślenie. I jest to czas, gdy można, a nawet należy skonsultować się z bliskimi, by sprawdzić rzetelność danej osoby.

Jak widać, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jak chronić się przed naciągaczami. Chorobliwa nieufność niewątpliwie nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej zawsze nie pozostawać samemu podczas podejmowania ważnych decyzji finansowych i zwrócić się o pomoc do swoich bliskich.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.