Strona główna Nauka i kariera Jak uczyć się bardziej efektywnie

Jak uczyć się bardziej efektywnie

68
2
PODZIEL SIĘ
uczyć się efektywnie
Żeby uczyć się efektywnie warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Uczyć się będąc studentami czasami nie jest łatwo. Mamy często problemy z zatrzymaniem na dłużej informacji, które staraliśmy się przyswoić podczas nauki, co skutkuje marnymi stopniami.

Wszystkie te kłopoty są jedynie wynikiem niewłaściwego przygotowania do egzaminów. Uczyć się bardziej efektywnie to stosować pewne zasady i ograniczać przeszkody.

W konfrontacji z coraz szybszym tempem narzucanym przez świat, gdzie liczą się tylko wyniki, łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach przyswajania informacji. Zapoznaj się ze wskazówkami, dzięki którym będziesz mógł ograniczyć czas spędzony nad książkami:

 • Poszukaj spokojnego miejsca.Najlepiej tam gdzie nie ma ludzi ani hałasu z ulicy. To pozwoli ci się łatwiej skoncentrować.
 • Unikaj słuchania muzyki i oglądania telewizji podczas nauki. W przeciwnym razie twoja uwaga będzie się skupiać na rozpraszających dźwiękach, a nie na tym, co czytasz.
 • Umów się z przyjaciółmi, żeby nie dzwonili do ciebie, kiedy się uczysz. Wyłącz komórkę i nie loguj się na pocztę ani na serwisy społecznościowe.
 • Nie ucz się w łóżku. Musisz być przytomny, kiedy przygotowujesz się do egzaminów. Jeśli leżysz w łóżku, możesz łatwo zasnąć. Najlepiej zorganizować sobie stanowisko przeznaczone specjalnie do nauki. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, korzystaj zawsze z tego samego miejsca (np. stołu w jadalni), co pozwoli ci wyrobić odpowiednie nawyki.
 • Zacznij od przeczytania tekstu od początku do końca. Nie zatrzymuj się, aby zgłębiać szczegóły. Warto na początku uczyć się kontekstu i ogólniejszych zagadnień.
 • Przeczytaj rozdział lub zadanie jeszcze raz; tym razem skup się na najistotniejszych kwestiach w każdym paragrafie. Sprawdź słowa, których nie znasz i upewnij się, że rozumiesz kluczowe zagadnienia poruszane w danym fragmencie, zanim zabierzesz się za następny.
 • Zrób podsumowanie przyswojonych informacji. Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do egzaminu jest uporządkowanie wiedzy w ten sposób, abyś był w stanie streścić ją, używając krótkich, rzeczowych zdań.
 • Spytaj sam siebie: Co to oznacza? Jeżeli nie jesteś pewien, przeczytaj wybrany fragment raz jeszcze. Czasem pomocny jest powrót do materiału po krótkiej przerwie. Uczyć się efektywnie to poszukiwać odpowiedzi na pytania.
 • Ucz się w sesjach po półtorej godziny, z 10-minutowymi przerwami. Rozluźnij się, aby przyswoić wiadomości, które właśnie wyczytałeś.
 • Aktywność fizyczna jest równie istotna. Zaplanuj sobie co najmniej 3 godziny tygodniowo treningu cardio połączonego z rozciąganiem. Ruch korzystnie wpływa na zdrowie, pobudza krążenie i wspaniale usprawnia działanie umysłu, a także ogólną wydajność organizmu.
 • Jeśli jesteś zmęczony, nie ucz się. Jeżeli chce ci się spać, nie nauczysz się nawet połowy materiału, który byłbyś w stanie ogarnąć wypoczęty.

Wspólne powtarzanie materiału z kolegami pomoże ugruntować zdobytą wiedzę. Należy sprawdzić która z metod pozwoli Tobie uczyć się efektywnie i którą z nich będziesz cenić najbardziej. Powodzenia na egzaminach!