Strona główna Nauka i kariera Jak uczyć się bardziej efektywnie

Jak uczyć się bardziej efektywnie

883
2
uczyć się efektywnie
Żeby uczyć się efektywnie warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Uczyć się będąc studentami czasami nie jest łatwo. Mamy często problemy z zatrzymaniem na dłużej informacji, które staraliśmy się przyswoić podczas nauki, co skutkuje marnymi stopniami.

Wszystkie te kłopoty są jedynie wynikiem niewłaściwego przygotowania do egzaminów. Uczyć się bardziej efektywnie to stosować pewne zasady i ograniczać przeszkody.

W konfrontacji z coraz szybszym tempem narzucanym przez świat, gdzie liczą się tylko wyniki, łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach przyswajania informacji. Zapoznaj się ze wskazówkami, dzięki którym będziesz mógł ograniczyć czas spędzony nad książkami:

Poszukaj spokojnego miejsca

Najlepiej tam gdzie nie ma ludzi ani hałasu z ulicy. To pozwoli ci się łatwiej skoncentrować.

Unikaj słuchania muzyki i oglądania telewizji podczas nauki

W przeciwnym razie twoja uwaga będzie się skupiać na rozpraszających dźwiękach, a nie na tym, co czytasz.

Umów się z przyjaciółmi

Wyłącz komórkę i nie loguj się na pocztę ani na serwisy społecznościowe żeby nie dzwonili do ciebie, kiedy się uczysz.

Nie ucz się w łóżku

Musisz być przytomny, kiedy przygotowujesz się do egzaminów. Jeśli leżysz w łóżku, możesz łatwo zasnąć. Najlepiej zorganizować sobie stanowisko przeznaczone specjalnie do nauki. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, korzystaj zawsze z tego samego miejsca (np. stołu w jadalni), co pozwoli ci wyrobić odpowiednie nawyki.

Zacznij od przeczytania tekstu od początku do końca

Nie zatrzymuj się, aby zgłębiać szczegóły. Warto na początku uczyć się kontekstu i ogólniejszych zagadnień.

Przeczytaj rozdział lub zadanie jeszcze raz

Tym razem skup się na najistotniejszych kwestiach w każdym paragrafie. Sprawdź słowa, których nie znasz i upewnij się, że rozumiesz kluczowe zagadnienia poruszane w danym fragmencie, zanim zabierzesz się za następny.

Zrób podsumowanie przyswojonych informacji

Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do egzaminu jest uporządkowanie wiedzy w ten sposób, abyś był w stanie streścić ją, używając krótkich, rzeczowych zdań.

Spytaj sam siebie: Co to oznacza?

Jeżeli nie jesteś pewien, przeczytaj wybrany fragment raz jeszcze. Czasem pomocny jest powrót do materiału po krótkiej przerwie. Uczyć się efektywnie to poszukiwać odpowiedzi na pytania.

Ucz się w sesjach po półtorej godziny

Ucz się z 10-minutowymi przerwami. Rozluźnij się, aby przyswoić wiadomości, które właśnie wyczytałeś.

Aktywność fizyczna jest równie istotna

Zaplanuj sobie co najmniej 3 godziny tygodniowo treningu kardio połączonego z rozciąganiem. Ruch korzystnie wpływa na zdrowie, pobudza krążenie i wspaniale usprawnia działanie umysłu, a także ogólną wydajność organizmu.

Jeśli jesteś zmęczony, nie ucz się

Jeżeli chce ci się spać, nie nauczysz się nawet połowy materiału, który byłbyś w stanie ogarnąć wypoczęty.

Wspólne powtarzanie materiału z kolegami pomoże ugruntować zdobytą wiedzę. Należy sprawdzić która z metod pozwoli Tobie uczyć się efektywnie i którą z nich będziesz cenić najbardziej. Powodzenia na egzaminach!

2 KOMENTARZE

  1. Masz problem z nauka ? Wpisz w wyszukiwarke, Zespół amotywacyjny, i masz odpowiedz na to banalnie proste pytanie. tss,

  2. Mi najbardziej pomgły kiedyś 2 rady: Zrób podsumowanie przyswojonych informacji i „Zacznij od przeczytania tekstu od początku do końca. ” Aczkolwiek tekst nie zaczynam od przeczytania tylko przejrzenia od początku do końca.

    Pozdawiam

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.