Strona główna Rozwój osobisty Cel w życiu – Jak osiągnąć życiową równowagę

Cel w życiu – Jak osiągnąć życiową równowagę

2582
0
cel w życiu
Dla każdego ważny jest cel w życiu, który prowadzi do osiągnięcia szczęścia

W powszechnym przekonaniu, gdy ustanowi się sobie cel w życiu, szanse jego osiągnięcia zależą niemal zawsze od tych samych i sprawdzonych metod. Dotyczyć to może zarówno pisania scenariusza, znalezienia idealnej pracy czy zrzucenia paru kilogramów.

Wielu ludzi chcąc osiągnąć swój cel w życiu postępuje wbrew najlepszym zasadom. Dzielą się własnymi zamierzeniami niemal z każdym człowiekiem ze swojego otoczenia. Czy może przynieść to oczekiwany efekt? Wątpliwe. Najnowsze badania w tym zakresie pokazują, że takie działania mogą być kompletnie nieskuteczne, a nawet szkodliwe.

Jak ważny jest cel w życiu – Co mówi nauka

Naukowcy New York University twierdzą, że mówienie o swoich celach może dać nieprawdziwe poczucie spełnienia, co w dalszej perspektywie osłabia chęć realizacji. Wyobraź sobie, że możesz powiedzieć znajomemu o zamiarze trenowania biegów długodystansowych. Twój znajomy może zareagować w sposób oczekiwany, np. „wow, to świetny pomysł!”. Wtedy właśnie otrzymasz impuls do satysfakcji i dumy.

W rzeczywistości poczujesz się dumny i możesz stracić motywację, aby wstać wcześnie rano i rzeczywiście zacząć biegać, a tym samym osiągnąć swój cel. W takim przypadku mądrzejszą strategią jest nie mówić o swoich zamierzeniach. Z całą pewnością łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, dlatego zawsze warto o tym pamiętać, żeby nie utracić motywacji. Cel w życiu daje bowiem postęp i często jest pierwszym krokiem do osiągnięcia większej satysfakcji.

Jak się zabrać

Należy się zatem zastanowić czy można więc przynajmniej powiedzieć o swoich zamierzeniach najlepszemu przyjacielowi. Zwykle nie warto. Nie mówiąc nikomu jesteś pewien, że cel dotyczy Ciebie samego, a nie zapewnieniu obietnicy innym. Nie sprawdzają się metody opowiadania wszystkim o swoich imponujących zamierzeniach.

Co więcej, nie dzieląc się unika się ryzyka napotkania czyjejś krytyki. Ten element potrafi skutecznie hamować wielu ludzi, od robienia rzeczy, o których sobie wymarzyli. Jeśli raz informujemy, że masz zamiar poświęcić dużo czasu na osiąganie poważnych celów, nawet dobry przyjaciel lub Twój bliski może zacząć martwić się o Wasze dalsze relacje. Podświadoma zazdrość może być motorem do osłabiania Twojej motywacji osiągnięcia wyznaczonej mety.

Mając swoje cele w tajemnicy nie ma takiego ryzyka. Dzięki temu możesz być szczęśliwy bez dzielenia się własnymi przemyśleniami i starać się skoncentrować na własnym planie, by móc ukończyć wszystko jak najszybciej. Robienie czegoś dla siebie z poczuciem samolubstwa i wysokiej samooceny może przynosić bardzo dobre efekty. Kobiety mogą się forsować dla tych, których kochają. Tak więc, kiedy mają coś, co jest tylko ich, będą czuć się naprawdę wyjątkowo.

Jakieś wątpliwości?

Można zatem zapytać, jak należy samodzielnie się motywować, gdy nikt nie wie? Najlepiej rób sobie zadania, które pozornie bez wsparcia rodziny i przyjaciół mogą wydawać się niemożliwe. Nawet w tym zakresie są proste i skuteczne sposoby, aby sobie z tym poradzić. Istnieje coś, co nazywa fantazją realizacji, która może każdemu pomóc osiągnąć cel i większość zamierzeń. Sztuką jest więc nauczyć się na bieżąco fantazjować na temat swoich zamiarów. Stanowi ona metodę wizualizacji, niezwykle efektywną w zakresie osiągania sukcesów.

Pomyśl o wszystkich niesamowitych wynikach, jakie może spełnić Twój cel. Następnie pomyśl o tych wszystkich złych następstwach, braku realizacji tych zamierzeń. Trzeba również zauważyć ewentualne przeszkody. Ludzie często myślą tylko o jednej rzeczy, albo naprawdę dobrej, albo strasznej. Ale myśląc o nich obu, przybliżasz swoje fantazje do bardziej realistycznej formy, która wydaje się bardziej dostępna. Taka sytuacja pomaga również zaplanować dokładnie, w którą stronę trzeba podjąć działania, aby skutecznie dotrzeć do mety.

Jeśli zamierzasz podzielić się z kimś i opowiedzieć o tym, jaki cel w życiu chcesz osiągnąć należy upewnić się najpierw, kto będzie do tego najlepszy. Wybierz kogoś, komu możesz zaufać i kto odniósł już sukces w realizacji własnych celów, nie stojących w konkurencji z Twoimi.

Jednym ze sposobów jest również nie myślenie kto pasuje do tej roli. Możesz zacząć pisać anonimowego bloga. Pamiętaj wtedy, żeby wyłączyć opcję komentarzy. W ten sposób będziesz mieć możliwość opowiedzenia wszystkiego całemu światu. Unikniesz również negatywnych skutków ujawnienia sekretu i możesz osiągać swój cel w życiu. Pamiętaj jednak, by zawsze rejestrować własne odruchy, by móc w przyszłości wykorzystywać wiedzę o sobie do jeszcze lepszej motywacji!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.