Niewątpliwie trudno jest powstrzymać się przed wyłączeniem budzika i zagrzebaniem się w ciepłej pościeli, gdy mieliście w planach poranne bieganie. Czy istnieje coś takiego, co może sprawić, że wyskoczycie z łóżka, prędko założycie buty i wybiegniecie z mieszkania? Motywacja!
Motywacja jest kluczem do osiągania wszystkich sukcesów życiowych. Jeśli masz z nią problemy, być może poniższy artykuł pomoże Ci z lepszym skutkiem realizować Twój plan treningowy, a bieganie stanie się prawdziwą przyjemnością:
Bieganie razem z przyjaciółmi
Jeśli zapiszecie się do lokalnego klubu lub umówisz na bieganie z przyjaciółmi, trudniej będzie ci się wykręcić brakiem nastroju do ćwiczeń. Koledzy staną się waszym naturalnym wsparciem, a ich przykład będzie bodźcem do podejmowania kolejnych wyzwań. Wbrew pozorom, wstyd czy poczucie winy może równie dobrze zmotywować was z pozytywnym skutkiem. Pomyślcie, jak wypadniecie w oczach całej drużyny, jeśli będziecie się migali od treningów lub z nich zrezygnujecie.
Jeżeli masz trudności ze znalezieniem kogoś, z kim mógłbyś zacząć regularne bieganie, przyłącz się do już zorganizowanych grup i organizacji, takich jak Biegam bo lubię. Na pewno poznasz tam wielu pasjonatów, którzy wzmocnią twoją motywacje i chęć rozwoju.
Urozmaicenie treningów
Wielu biegaczy szybko nudzi pokonywanie codziennie tej samej trasy, czy też, bardziej ogólnie rzecz ujmując, męczy ich rutyna. Eksperci doradzają, aby urozmaicać treningi. Włączajcie do nich podbiegi, biegi regeneracyjne oraz terenowe, aby utrzymać zainteresowanie i motywację. Duży wybór tras i technik biegowych podnosi atrakcyjność tego sportu. Możecie również przeplatać biegi w plenerze zajęciami na bieżni.
Różnicowanie treningu pozwala ponadto ćwiczyć różne partie mięśni odpowiedzialnych za siłę i wytrzymałość. Do swojego planu powinniście dodatkowo włączyć trening siłowy oraz interwałowy. Bardzo dobrym pomysłem jest popularny ostatnio CrossFit. Do biegania należy podchodzić z różnych stron i z różną intensywnością, wtedy efekty są najlepsze.
Słuchanie muzyki do biegania
Nie ulega wątpliwości, iż niektóre utwory sprawiają, że nogi niosą cię same. Dlaczegóż by więc nie włączyć do twojego treningu muzyki, która postawi was na nogi? Muzyka ma właściwości terapeutyczne oraz ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie. Ułóż sobie playlistę, która skutecznie popchnie was do przodu. Niektóre piosenki przywołują pozytywne wspomnienia i uczucia, dzięki czemu zmotywują do szybszego biegu. Podobnie działa odpowiedni rytm czy tempo utworu.
Dbałość o zdrowie psychiczne
Mimo, że bieganie z pewnością męczy fizycznie, posiada jednocześnie pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Poprawia sen, redukuje stres, łagodzi objawy depresji i uspokaja umysł. Pozwala oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o codziennych problemach i znacząco podwyższa samopoczucie. Do biegania można zatem podchodzić jak do swoistej terapii.
Chwila dla siebie
Potraktujcie bieganie jako czas tylko dla ciebie. Nikt wam wtedy nie przeszkadza, możecie więc skupić się na życiowych celach i marzeniach. Potraktujcie to jak medytację w ruchu. Wyrwijcie się z rutyny życia rodzinnego i zawodowego, oderwijcie od natłoku codziennych spraw. Bieganie pozwoli Tobie rozładować nadmiar emocji oraz skupić się na własnych potrzebach.i
Wyobrażenie końcowego efektu
Jeśli waszym celem jest zrzucenie wagi, w utrzymaniu motywacji do biegania pomoże wyobrażenie sobie kostiumu kąpielowego, którego chwialibyście znów założyć lub też kurzącego się na dnie szafy ulubionego stroju. Jeśli ciągle będziecie mieć ten wizerunek przed oczami, napędzi on was do działania. Tęsknicie za starą czerwoną sukienką czy marynarką? Marzycie o wakacjach w ciepłych krajach i chcielibyście się tam wspaniale prezentować? Bieganie pozwoli wam nie tylko wyglądać, ale i czuć się lepiej. Wizualizacja swojej nowej, wysportowanej sylwetki to motywacja najpotężniejsza z możliwych!
Wyobrażenie linii mety
Niezależnie od tego, czy biegacie sami, czy kończycie bieg wraz z tysiącami współzawodników, wizualizacja linii mety może wyraźnie zmobilizować do wysiłku. Jeśli biegacie sami, ustalcie sobie metę skorelowaną z zaplanowanym wcześniej dystansem. Myślcie o niej przed biegiem, w jego trakcie oraz pomiędzy treningami. Wyobraźcie sobie ryk tłumów i pęd towarzyszący przekraczaniu linii mety. Zapomnicie o bólu, a wasze kroki staną się lżejsze i nabiorą nowej mocy.
Co jeszcze
Jak zapewne wiecie każdy potrzebuje odpowiedniej motywacji do biegania i każdemu potrzeba innych bodźców. Należy zatem dobrać dla siebie te właściwe i najbardziej skuteczne. Wielu biegaczy stosuje wiele metod równolegle, zmieniając ich intensywności i priorytety. Pamiętajcie jednak, że każdy sukces fizyczny zaczyna się w głowie.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Jest kilka prostych sposobów na zbudowanie nawyku – bardzo ułatwiają regularny trening (nie tylko bieganie)