Strona główna Styl życia Problemy ze snem – Jak sobie samodzielnie radzić

Problemy ze snem – Jak sobie samodzielnie radzić

772
0
problemy ze snem
Warto w pierwszej kolejności spróbować samodzielnie leczyć bezsenność

Najczęściej występujące objawy ciągłego zmęczenia i niewyspania spowodowane są przez problemy ze snem. Warto wtedy nauczyć się radzić z problemem bezsenności, a gdy to nie przyniesie skutku, koniecznie udać się do lekarza.

Problemy ze snem to bardzo poważna dolegliwość, która ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Gdy jesteśmy niewyspani, znacznie spada nasza produktywność, stajemy się bardziej podatni na choroby i stres. Dlatego tak ważne jest by szybko zdiagnozować i samodzielnie leczyć bezsenność.

Problemy ze snem a identyfikacja problemu

Żeby skutecznie leczyć bezsenność, najpierw musimy znaleźć przyczynę naszego problemu. Może to kwestia naszych nieodpowiednich nawyków, może w naszym życiu wydarzyło się ostatnio coś ważnego, a może taki stan rzeczy jest spowodowany chorobą? Jeśli problem trwa już od jakiegoś czasu, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Lekarz pomoże nam znaleźć przyczynę bezsenności, a także podpowie jaką powinniśmy obrać metodę postępowania.

Problemy ze snem mają często bardzo różne podłoże, a trafna diagnoza jest niezbędna by skutecznie leczyć bezsenność. Problemy ze snem mogą być objawem np. chorób układu oddechowego, układu pokarmowego, nerwicy lub depresji. Jeżeli jednak uważamy, że jest zbyt wcześnie na wizytę u psychiatry należy niezwłocznie spróbować samodzielnie leczyć bezsenność i szukać dla siebie najlepszych rozwiązań tego problemu.

Co robisz przed snem?

Duże znaczenie dla jakości naszego snu oraz tego czy w ogóle uda nam się zasnąć, ma to co robimy przez 2-3 godziny przed snem. Jeśli chcesz się wyspać, unikaj oglądania przed snem telewizji oraz przesiadywania na komputerze. Jeśli lubisz czytać przed snem, to wybieraj raczej niezbyt emocjonujące książki. Staraj się by te 2-3 godziny przed snem, były czasem wyciszenia, gdy organizm stopniowo zmniejsza tempo.

Możesz np. zmniejszyć oświetlenie w pokoju. Unikaj wszystkiego co może być dla Ciebie źródłem zdenerwowania lub ekscytacji. Staraj się także nie jeść w tych godzinach zbyt ciężkostrawnych posiłków. Postaw raczej na lekkie przekąski. Bardzo często problemy ze snem wynikają z nadmiernego obciążenia układu pokarmowego, który może również wpływać na nasze gorsze samopoczucie.

Używki a problemy ze snem

Czasem żeby zwalczyć problemy ze snem wystarczy zrezygnować z używek. Mowa tu nie tylko o papierosach i alkoholu, ale także o kofeinie. Ogranicz spożycie kofeiny w ciągu dnia i pamiętaj o tym, że kofeina to nie tylko kawa, ale i np. herbata czy cola. Jeśli wydaje Ci się, że po alkoholu śpi Ci się lepiej… to jesteś w błędzie. Rzeczywiście, zazwyczaj po procentach, udaje się szybciej zasnąć, ale taki sen jest nisko jakościowy, a rano zazwyczaj budzimy się zmęczeni. Jeżeli chcesz nauczyć się lepiej zasypiać postaw na zupełnie inne metody.

Warunki do spania bywają bardzo ważne

Do tego żeby się wyspać nie wystarczy Ci łóżko i pościel. Każdy z nas potrzebuje odpowiednich warunków do wypoczynku. Żeby zwalczyć problemy ze snem nie oszczędzaj na wyborze odpowiedniego dla siebie materaca, dbaj także o to by spać tylko w pościeli wykonanej z naturalnych włókien. Zawsze przed snem wietrz pokój, dbaj o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza (max 19 stopni). Zadbaj o to żeby pomieszczenie było ciche i odpowiednio zaciemnione. Czasem zmiana tak z pozoru banalnych rzeczy, pozwala skutecznie samodzielnie leczyć bezsenność.

Uważaj na to, co robisz w łóżku

Choć w łóżku często pracuje nam się najwygodniej, staraj się unikać wykonywania tego typu czynności w sypialni. W łóżku nie oglądaj także telewizji. Zadbaj o to, by łóżko i sypialnia kojarzyły Ci się tylko i wyłącznie ze spaniem. Wyjście z pracą z sypialni to podstawowy krok by samodzielnie leczyć bezsenność. Ponadto pomieszczenie, w którym mamy spać, warto utrzymywać w ładzie i porządku, bez zbędnych urządzeń elektronicznych.

Aktywność fizyczna powinna być pomocna

Sport naprawdę pomaga na wszelkie dolegliwości psychiczne! Zadbaj o odpowiednią porcję codziennej aktywności fizycznej, a najlepiej na świeżym powietrzu. To najzdrowszy sposób by samodzielnie zwalczać problemy ze snem. Niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem są regularne treningi biegowe lub CrossFit.

Gdy nie możesz zasnąć…

Jeśli masz problemy ze snem, staraj się nie patrzeć ciągle na zegarek, nie stresuj się tym dodatkowo, nie wpatruj się bezczynnie w sufit. Wstań z łóżka, wypij ciepłe mleko lub poczytaj niezbyt interesującą książkę.

Optymalne godziny snu

Staraj się kłaść i wstawać o jak najbardziej regularnych porach. Lepszym wyjściem będzie dla Ciebie wcześniejsze wstawanie rano niż spanie do 12. Staraj się unikać odsypiania w ciągu dnia.

Zioła i lekarstwa na sen

Zdarzają się takie sytuacje, gdy jedynym sposobem by samodzielnie leczyć bezsenność jest stosowanie medykamentów. Nigdy jednak nie zażywajmy ich bez konsultacji z lekarzem, pamiętajmy także, że jest to ostateczne wyjście. O wiele lepszym rozwiązaniem, przynajmniej na początku są naturalne zioła, np. herbata z melisy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.