Strona główna Styl życia Jak wybrać dobry materac do spania

Jak wybrać dobry materac do spania

904
1
do spania
Warto wybrać dobry materac do spania by zapewnić sobie idealne warunki do spania

Dobry sen w dużym stopniu zależy od naszej wygody w łóżku. Jak wybrać dobry materac do spania by spełniał wszystkie niezbędne warunki i dawał możliwość wygodnego wypoczynku?

Wybierając łóżko zwracasz uwagę na jego szerokość, długość, powierzchnię spania oraz na to, z jakich materiałów jest wykonane. Bo na rynku dostępne są łóżka zarówno tradycyjne – drewniane lub ze sklejki – oraz ich ciekawsze a zarazem droższe odpowiedniki, na przykład tapicerowane. Dopiero później stwierdzasz, że trzeba jeszcze zakupić materac. Jak wybrać dobry materac do spania by cieszyć się nim przez długie lata?

Sprawdź czy jest wygodny?

Nie istnieją uniwersalne materace do spania, z których korzystać może każdy bo są osoby, które lepiej wypoczywa się na twardej powierzchni i takie, które zdecydowanie wolą materace miękkie. Łóżko, jest jednym z ważniejszych, domowych mebli, bo to na nim spędzamy przynajmniej kilka godzin w ciągu doby. Nie warto inwestować w tanie materace do spania, które posłużą nam znacznie krócej niż te droższe. Dokładając do nich inwestujemy tak naprawdę w jakość i jest to wkład, który zwróci nam się po pewnym czasie korzystania. Jak więc wybrać dobry materac do spania?

Najodpowiedniejszy akurat dla nas? Najlepiej go od razu wypróbować. Położyć się, usiąść na nim i sprawdzić, czy nic i nigdzie nas nie uciska. Nie możemy się też na nim zapadać. Materac do spania musi być odpowiednio twardy bo zbyt miękki będzie męczący dla kręgosłupa, który nie otrzyma odpowiedniego podparcia. Trzeba będzie znaleźć złoty środek, bo odwrotność – czyli materac zbyt twardy – również może być problemem. Będzie uciskał mięśnie.

A co dla osób starszych?

Nie tylko osoby starsze, ale i obłożnie chore, które w łóżku spędzają większość czasu, potrzebują specjalnych materacy do leżenia i spania. Trzeba będzie wybrać dobry materac ortopedyczny, który może zdziałać cuda. Nie dość, że będzie odpowiednio wygodne, to jeszcze zadziała jak „rehabilitacja„. Szczególnie ważne jest to, by ułatwiał krążenie krwi i zapobiegał powstawaniu odleżyn, których łatwo się nabawić nie wstając zbyt często z łóżka.

I znów trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią twardość materaca do spania, który nie może przecież wywoływać trudności z oddychaniem lub powodować drętwienia kończyn a tak właśnie się stanie, jeżeli nie dobierzemy go odpowiednio. Do materacy ortopedycznych można dokupić pewien przydatny „gadżet„. Mowa o stelażu, sterowanym za pomocą pilota, dzięki któremu łatwiej będzie leżącemu zmieniać pozycje

Materac do spania dla alergika

Można również wybrać dobry materac do spania dla osoby, która ma skłonności do uczuleń. W takim wypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę, by spełniał on funkcje hipoalergiczne. Wszelkiego rodzaju drobnoustroje mogą przecież wywołać niepożądane efekty uboczne związane z użytkowaniem materaca. Dlatego warto zainwestować w taki, który ma hipoalergiczny wkład, na przykład z miękkiej pianki.

Główną rolę w skuteczności jego działania odgrywa tutaj dobra wentylacja, dzięki której materac nigdy nie staje się zawilgocony. Wybierając materac do spania dla alergika powinniśmy także zwrócić uwagę na pokrowiec, a konkretnie na to, czy jest od zdejmowany i można go prać w temperaturze przynajmniej 60 stopni bo niższa nie pozwala na usunięcie bakterii.

Materace dla wyjątkowych potrzeb

Można wybrać dobry materac dosłownie dla każdego. Jeżeli śpisz na brzuchu wybierz ten średnio twardy, dzięki czemu – mimo takiej pozycji – nie odczujesz trudności w oddychaniu. Dodatkowo możesz pokusić się o dokupienie specjalnie profilowanej poduszki. Ci, którzy uwielbiają czytać książki wieczorową porą, mogą kupić materac pasujący do zmechanizowanego stelaża, który za pomocą pilota można podnosić i opuszczać. Dzięki temu w trakcie czytania będzie nam naprawdę wygodnie. Są też materace z masażerami – oczywiście odpowiednio droższe, oraz z innymi „bajerami„, które zaspokoją każdą z naszych potrzeb. Jeżeli chcesz wybrać naprawdę dobry materac do spania, zawsze dopytaj o szczegóły konkretnych producentów.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułWolny związek – Na czym polega
Następny artykułMiłość – Jak okazywać
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

  1. Święta prawda. Przy wyborze materaca w sklepie usłyszymy dużo informacji na temat układania się kręgosłupa.Najczęściej sobie sami możemy o tym frazesie sami poczytać. Natomiast zapominają, że ludzie miewają skoliozę, kifozę, lordozę i tu trzeba naprawdę uważać. Oczywiście, takie drobnostki jak wpływ materaca na układ oddechowy jest już nieważny, po co informować klienta, że zbyt twardy materac utrudnia pracę układu krwionośnego. Tak, ma pan rację, będzie Pan zadowolony. Byle kupił, a potem jak ma pretensje, to widziały gały co brały.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.