Powszechnie wiadomo, że kobiety przy nadziei powinny unikać wszelkiego rodzaju medykamentów. Powód tego jest bardzo prosty, gdyż nie prowadzi się badań w zakresie ewentualnych działań niepożądanych u ciężarnych kobiet. Istnieją jednak pewne doświadczenia życiowe, które pozwalają stasować niektóre środki, jednak tylko pod nadzorem lekarza. Warto zatem wiedzieć czy są jakiekolwiek bezpieczne leki w ciąży.
Okres ciąży to czas szczególny. Przyszła mama jest odpowiedzialna nie tylko za zdrowie swoje, ale i tej maleńkiej istoty, którą nosi pod sercem. Wiele produktów i czynności, które wypełniały nasze codzienne życie, teraz może okazać się zagrożeniem dla dziecka. A co gdy kobieta zachoruje? Jakie są bezpieczne leki w ciąży?
Ciążowe suplementy diety
W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Choć żaden suplement nie zastąpi zdrowej i zrównoważonej diety, wielu lekarzy dodatkowo poleca kobietom przyjmowanie suplementów. Szczególnie istotne są te zawierające kwas foliowy. Wiele kobiet w czasie ciąży ma problemy z niską hemoglobiną, w związku z czym lekarze zalecają także suplementację żelazem.
Bezpieczne leki w ciąży to przede wszystkim takie, które mają pomóc zarówno przyszłej mamie, jak i maluchowi. Należy jednak pamiętać o tym, że coś co w odpowiedniej dawce może pomóc, w większej może zaszkodzić. Dlatego należy zdecydować się na przyjmowanie jednego suplementu, a jego zażywanie skonsultować z lekarzem. Koniecznie wybierajmy te, które są przeznaczone konkretnie dla kobiet w ciąży.
Nie wiesz jakie są bezpieczne leki w ciąży? Sprawdzaj, pytaj, czytaj
W czasie ciąży szczególnie istotne jest by zażycie każdego leku konsultować z lekarzem. Nawet jeśli myślisz, że maść na obolałe stawy lub syropek na kaszel, których używasz od zawsze, są niegroźne… przed zażyciem zawsze skonsultuj się z lekarzem! O swoim odmiennym stanie należy poinformować każdego lekarza, w tym także stomatologa.
Pamiętaj też o tym, by zawsze czytać ulotkę informacyjną dołączoną do lekarstwa. Lekarze to też ludzie i również mogą się mylić. W każdej ulotce znajdziesz informacje o tym, czy są to bezpieczne leki w ciąży i czy jest to potwierdzone badaniami. Jeśli w ulotce znajduje się sprzeczna informacja, zadzwoń do swojego lekarza lub skonsultuj się z innym. Masz prawo mieć wątpliwości, zwłaszcza, że w grę wchodzi życie i zdrowie Twojego dziecka.
Ściśle według zaleceń lekarza
Bezpieczne leki w ciąży to przede wszystkim takie, które zażywane są ściśle według zaleceń lekarza. Tu nie ma mowy o omijaniu dawek czy ich zwiększaniu, bo coś według nas nie działa tak jak powinno. Jeśli lek wydaje Ci się nieskuteczny lub pojawiły się objawy niepożądane, od razu skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj też, że bezpieczne leki w ciąży, to często nie te do których przywykliśmy. Leki, które przed ciążą zdarzało nam się zażywać bez zastanowienia, teraz mogą okazać się bardzo niebezpieczne. W ciąży niewskazane są np. środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu czy z pozoru niegroźne syropki na kaszel zawierające alkohol lub kodeinę.
Warto wspomnieć, że wiele kobiet błędnie uważa jakoby maści czy żele, nie były typowymi lekarstwami. Substancje czynne zawarte w tych lekarstwach w dużym stopniu wchłaniają się do organizmu, zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Warto pamiętać także o tym, że niektóre leki są niebezpieczne tylko w pierwszym trymestrze ciąży.
Przyjmowanie leków niebezpiecznych
Nie każda kobieta ma możliwość przyjmować tylko bezpieczne leki w ciąży. Niestety zdarzają się takie sytuacje, gdy większe ryzyko niesie ze sobą choroba ciężarnej niż sam lek. Wtedy zarówno lekarz jak i mama, muszą podjąć ryzyko i wdrożyć potrzebne lekarstwa. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że leki takie mogą zaszkodzić dziecku, ale nie muszą! Ryzyko powikłań choć niezaprzeczalnie istnieje, jest zazwyczaj niewielkie.
Bezpieczne leki w ciąży
Przyszła mama, która cierpi na silne dolegliwości bólowe może wspomóc się medykamentami zawierające paracetamol (ale dopiero od 2 trymestru). Jeśli dopadnie Cię grypa lub przeziębienie, możesz wspomóc się naturalnymi syropkami na kaszel (ale tylko takimi, które nie zawierają alkoholu ani kodeiny), nie panikuj także, jeśli lekarz zapisze Ci antybiotyk, jest sporo takich, które uważane są za bezpieczne (np. Doumox). Pamiętaj jednak, że leki te są zazwyczaj bezpieczne w ograniczonej ilości i nigdy nie należy po nie sięgać w sposób lekkomyślny. W pierwszej kolejności zawsze sięgaj po naturalne sposoby, takie jak herbata z cytryną i miodem czy chłodny okład na ból głowy.
Zioła podczas ciąży
Wiele kobiet mylnie uważa, że naturalne środki ziołowe to bezpieczne leki w ciąży. Tymczasem ziołowe preparaty mają czasem równie silne działanie, jak te dostępne na receptę. Zażywanie ziołowych herbatek i suplementów, również należy skonsultować z lekarzem. W stanach napięcia nerwowego możesz sięgnąć po melisę, na przeziębienie dobre są suplementy zawierające czosnek. Herbatka z pokrzywy pomoże Ci uzupełnić poziom żelaza, a napoje z imbirem zwalczyć uciążliwe nudności.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!