Strona główna Dzieci Badania w ciąży – Jak wygląda profilaktyka

Badania w ciąży – Jak wygląda profilaktyka

1322
0
badania w ciąży
Badania w ciąży pozwalają uniknąć wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych

Badania w ciąży pozwalają uniknąć wielu przykrych konsekwencji niezdiagnozowanych problemów zdrowotnych. Jakie są priorytety dla działań profilaktycznych w tym okresie.

Ciąża to szczególny stan. I chociaż nie jest żadną chorobą a jedynie mówi nam o tym, że kobieta ciężarna jest okazem zdrowia, to musi o siebie wyjątkowo w tym czasie zadbać. Dlatego tak ważne są badania w ciąży, które pozwalają uniknąć problemów, późniejszym porodem, a nawet poronień. Podczas wizyty u lekarza warto również poznać wszelkie wskazania względem diety i codziennej aktywności. W niektórych przypadkach, takich jak np. ciąża bliźniacza, mogą zachodzić dodatkowe wskazania względem regularności wizyt u ginekologa.

Badania krwi

Badania krwi to podstawowe badania w ciąży, jakie powinno się wykonać. Zacząć należy od morfologii, dzięki której można potwierdzić również samą ciążę. Należy także zrobić badanie, które wskaże nam grupę krwi oraz to, jakie mamy RH. Dokument z wynikiem badania trzeba będzie podpiąć pod książeczkę ciąży, którą otrzymamy w trakcie pierwszej wizyty u ginekologa.

Sprawdzić należy również, czy mamy odpowiednie przeciwciała różyczki a także toksoplazmozy. To bardzo ważne, ponieważ jeżeli ciężarna zachoruje w tym stanie na różyczkę, może nawet stracić dziecko. Należałoby się zaszczepić, jeśli ilość przeciwciał nie będzie odpowiednia. Trzeba także zrobić badanie wykluczające wirusa HIV.

Badanie ginekologiczne

Na początku zrobić należy przede wszystkim cytologię, o której powinno się pamiętać przynajmniej raz na rok, a po trzydziestych urodzinach nawet dwa razy w roku. W trakcie pierwszej wizyty ginekolog zrobi również badanie ogólne, w trakcie którego oceni wiek płodu. Będziesz miała okazję zobaczyć na monitorze bijące serduszko i zaobserwować pierwsze ruchy maleństwa, chyba, że będzie na to jeszcze zbyt wcześnie.

Lekarz powinien również zmierzyć ciśnienie ciężarnej kobiecie i opowiedzieć o tym, jakie badania w ciąży będzie musiała wykonać do końca trzeciego trymestru. Lekarz prowadzący ciąże, ma również obowiązek kontrolować wagę ciała swojej pacjentki. Ważne jest to, by kobieta zbyt dużo w ciąży nie przybrała.

Wizyta u stomatologa

Niewiele kobiet wie, że problemy z uzębieniem mogą być powodem nie tylko wielkich dolegliwości w ciąży ale i przyczyną przedwczesnego porodu, a nawet poronień. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić z uzębieniem porządek – najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Wtedy można stosować bez ograniczeń znieczulenia, które mogą mieć wpływ na dziecko już w pierwszym trymestrze ciąży. Należy zatem pamiętać, że wizyta u stomatologa to obowiązkowy punkt programu, gdy chcemy przeprowadzić dokładne badania w ciąży.

Badanie piersi

Badanie piersi powinien wykonać ginekolog, prowadzący ciążę kobiety. Może to być zarówna badanie szybkie, polegające na uciskaniu piersi w odpowiednich miejscach i ocenie, czy nie pojawiły się żadne guzki, a gdy istnieje podejrzenie czegoś poważniejszego można wykonać usg, albo bardziej profesjonalne badanie.

USG

USG to podstawowe badania w ciąży, jakie towarzyszą kobiecie, aż do urodzenia dziecka. Pod koniec pierwszego trymestru usg dopochwowe, zastępowane jest tym, które wykonuje się przez brzuch . Badanie nie jest nieprzyjemne, kobieta nie odczuwa bólu. Wykonuje się je głównie po to, by podejrzeć dziecko i sprawdzić czy prawidłowo się rozwija. Dzięki usg 4D można odpowiednio wcześnie doszukać się wszelkich nieprawidłowości związanych z rozwojem dziecka. Będzie można więc wystarczająco wcześnie zareagować.

Glukoza

Jedną z poważniejszych przypadłości ciężarnych kobiet jest cukrzyca ciążowa. Dlatego właśnie, w granicach dwudziestego tygodnia ciąży, wykonuje się badanie z użyciem glukozy. Wygląda ono w ten sposób, że kobieta przychodzi do gabinetu na czczo i pobiera się jej krew. Następnie musi wypić glukozę, rozpuszczoną w odpowiedniej ilości ciepłej wody. Jej smak nie jest zbyt przyjemny i może powodować mdłości, ale można wspomóc się w trakcie tego badania odrobiną soku z cytryny. Nie ma ona wpływu na wynik badania.

Po godzinie od wypicia glukozy, krew pobiera się ciężarnej kobiecie po raz kolejny. Lekarz po otrzymaniu wyników jest w stanie ocenić, czy kobieta nie ma problemów z cukrzycą, a jeżeli tak, zalecić odpowiednie leczenie. Przeciwcukrzycowe badania w ciąży pozwalają uniknąć bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych, zarówno u kobiety, jak i jej dziecka.

Tarczyca

Wszystkie badania w ciąży są ważne ale istnieją takie, od których zależeć może życie dziecka. Do takich badań należy właśnie kontrola hormonów. Kobieta, która cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zmuszona będzie do leczenia, dzięki któremu dziecko urodzi się zdrowe i w przewidywanym czasie.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.