Strona główna Zdrowie i uroda Jak często chodzić do ginekologa

Jak często chodzić do ginekologa

3405
1
jak często chodzić do ginekologa
Nie warto bagatelizować zagrożeń i nie chodzić do ginekologa regularnie

Wszystkim kobietom wiadomo, że należy regularnie chodzić do ginekologa na badania profilaktyczne. Istnieje kilka ważnych przesłanek, decydujących jak często to robić. Niewątpliwie zawsze warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Jak zatem często należy udawać się na wizyty kontrolne u ginekologa?

Wiele kobiet traktuje wizytę u ginekologa jako ostateczność. Tymczasem warto pamiętać o tym, że kobiety powinny chodzić do ginekologa minimum raz w roku, nawet jeśli nic im nie dolega.

Jak często chodzić do ginekologa na rutynowe kontrole?

Wyznacznikiem tego, czy powinnyśmy się już wybrać do ginekologa, nie powinny być wyłącznie nasze dolegliwości. Warto chodzić do ginekologa minimum raz w roku na wizyty kontrolne, nawet jeśli nie mamy żadnych dolegliwości. Wiele chorób, w początkowym stadium jest dla nas całkowicie niezauważalne, tymczasem lekarz szybko je wychwyci.

Pamiętajmy też, że wczesna diagnoza, może uratować nas przed poważnymi konsekwencjami zaniedbań (np. operacją), a nawet przed śmiercią. Nie warto lekceważyć swojego zdrowia, nawet jeśli nie przepadamy za wizytami u ginekologa. Może problem tkwi w podejściu lekarza i warto byłoby go zmienić?

Wizyty przy zaburzeniach miesiączkowania

Jeśli nasz cykl jest nieregularny lub miesiączki są bardzo bolesne czy obfite, koniecznie wybierzmy się do ginekologa. Lekarz powinien znaleźć przyczynę naszego problemu, możliwe także, że przepisze nam kurację hormonalną, która będzie miała na celu uregulowanie naszego cyklu. Zdarza się, że przyczyną problemów z miesiączkowaniem są inne choroby lub nieprawidłowości, dlatego tak ważne jest by lekarz postawił diagnozę. Warto chodzić do ginekologa, choćby po to by ulżył nam w tym comiesięcznym cierpieniu.

Wizyta u lekarza z powodu innych dolegliwości

Nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa, jeśli pojawiły się u nas objawy infekcji intymnych, pieczenie, swędzenie lub niepokojące upławy. Bagatelizowanie infekcji narządów rodnych, może prowadzić do rozwoju bardzo groźnych chorób i zawsze należy o tym pamiętać. Poza tym, nieleczone infekcje, lubią się nawracać!

Po środki antykoncepcyjne

Do ginekologa warto wybrać się również wtedy, gdy zastanawiamy się nad najlepszą dla nas metodą antykoncepcji. Lekarz posłuży nam fachową poradą, odpowie także na każde nasze pytanie. Większość  metod antykoncepcyjnych jest niedostępna bez konsultacji z lekarzem.

Nie ma się co dziwić, niektóre metody są niepolecane np. dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. Przed wybraniem odpowiedniej dla nas metody, lekarz powinien wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą brak przeciwwskazań do jej stosowania. Pamiętaj, że jeśli właśnie zaczęłaś brać tabletki lub stosujesz inną, ingerującą w organizm metodę zabezpieczenia, konieczne będą częstsze wizyty u ginekologa.

Gdy podczas samokontroli piersi wyczujemy zmiany

Jeśli podczas samokontroli naszych piersi, wyczujemy w nich jakieś zmiany czy zgrubienia, koniecznie musimy wybrać się do lekarza! Zazwyczaj są one niegroźne, jednak wizyta u lekarza jest niezbędna by wykluczyć np. zmiany nowotworowe.

Jak często należy chodzić do ginekologa w ciąży?

Przygotujmy się na to, że w ciąży będziemy dużo częściej chodzić do ginekologa. Początkowo będzie to minimum jedna wizyta na miesiąc (tylko jeśli ciąża przebiega bez zarzutów, w ciąży zagrożonej wizyty będą częstsze), później co dwa tygodnie, a krótko przed porodem co tydzień. Jeszcze częściej będziemy musiały chodzić do ginekologa, jeśli jesteśmy w ciąży bliźniaczej.

Kiedy na pierwszą wizytę u ginekologa?

Na pierwszą wizytę do ginekologa kobieta powinna się wybrać najpóźniej po rozpoczęciu współżycia. Warto podkreślić jednak, że musi to zrobić wcześniej jeśli pojawią się u niej jakieś niepokojące dolegliwości np. podczas miesiączki lub trudne do wyleczenia infekcje. Wizyta będzie także konieczna, jeśli kobieta będzie chciała zastosować inną metodę antykoncepcji niż ogólnodostępne prezerwatywy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.