Pieczenie, swędzenie w okolicach pochwy, obfita wydzielina o nieprawidłowym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu – to wszystko może świadczyć o infekcji intymnej. Kiedy należy zacząć się niepokoić i udać do ginekologa? Jak rozpoznać infekcje intymne i kiedy potrzebujemy pomocy lekarza?
Infekcje intymne u kobiet to niestety dość często występujący problem zdrowotny. Pierwszym etapem poradzenia sobie z nim jest właściwe rozpoznanie. Zobaczmy zatem z czym najczęściej mamy do czynienia.
Grzybica pochwy – diagnoza i leczenie
Infekcje mogą powstawać na skutek działania grzybów, bakterii lub pasożytów. Specjaliści twierdzą, że najczęstszą dolegliwością jest grzybica pochwy wywołana przez drożdżaki Candida Albicans. Powodują one bardzo silne pieczenie i świąd w miejscach intymnych, a do tego dochodzi również obfita wydzielina z pochwy o konsystencji gęstego twarożku. Upławy mogą też przybierać żółtawą formę, towarzyszy im także nieprzyjemny zapach. Dokuczają Ci podobne objawy? Ginekolog przepisze Ci dopochwowe globulki o działaniu przeciwgrzybiczym, które pomogą zwalczyć pieczenie, świąd i obfite upławy. W czasie leczenia należy powstrzymywać się przed współżyciem, żeby nie zarazić partnera.
Zakażenie pasożytnicze – objawy
Infekcje powstające wskutek działania pasożytów, najczęściej wywołane przez rzęsistka pochwowego, również dają wyjątkowo nieprzyjemne objawy – pieczenie i ból podczas oddawania moczu, wydzielinę z pochwy o zielono-żółtym zabarwieniu, bóle w podbrzuszu oraz bolesne parcie na pęcherz moczowy. Choroba przenosi się drogą płciową, a jej zdiagnozowanie wymaga badania mikroskopowego. Leczenie polega na podawaniu leków o działaniu pierwotniako- oraz bakteriobójczym. Podobnie jak w przypadku infekcji bakteryjnej, także i tutaj należy powstrzymać się od współżycia seksualnego w czasie leczenia.
Infekcje intymne bakteryjne – jak je rozpoznać?
Infekcje wywołane przez drobnoustroje z gatunku Gardnerella vaginalis lub Coli charakteryzują się bardzo obfitą wydzieliną z pochwy – ma ona rybi zapach i jest koloru żółtego. Dodatkowo chorym towarzyszy także świąd w okolicach intymnych, ból i pieczenie. Leczenie infekcji bakteryjnej polega na podaniu odpowiednich antybiotyków. Bardzo ważna jest również higiena intymna oraz noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozpoznawania infekcji intymnych oraz ich skutecznego leczenia? Wejdź na stronę www.lactovaginal.pl i uzyskaj dodatkowe informacje.