Strona główna Związki Jak stosować antykoncepcję … przed czy po

Jak stosować antykoncepcję … przed czy po

932
0
Jak stosować antykoncepcję
Antykoncepcję należy zawsze stosować rozważnie

W oczywisty sposób większość kontaktów seksualnych nie ma motywów prokreacyjnych. Istnieje zatem możliwość, by stosować antykoncepcję zarówno przed, jak i po stosunku. Jaka jest różnica? Warto poznać fakty na ten temat, jeszcze zanim dojdzie do kontaktu intymnego. Zatem w jaki sposób można stosować antykoncepcję?

Wraz z rozpoczęciem współżycia, pojawia się pytanie o to, jaki sposób zabezpieczenia wybrać. Zanim wybierzemy dla siebie odpowiednią opcję, warto rozwiać wszelkie wątpliwości, co do tego jak należy stosować antykoncepcję i czym różnią się metody przed i po stosunku. Niektórzy z powodów ideologicznych wybierają naturalne metody antykoncepcji, jednak dostępne dowody naukowe jednoznacznie podważają ich skuteczność. Warto o tym pamiętać.

Jeśli nie jesteśmy gotowi na dziecko

Jeśli rozpoczęliśmy współżycie seksualne, na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że od seksu do dziecka, droga niedaleka… Dlatego też jeśli nie chcemy zostać rodzicami, koniecznie musimy stosować antykoncepcję. Jako, że metody antykoncepcyjne dotyczą przede wszystkim organizmu kobiety, to ona ma decydujące prawo wyboru. Jeśli posiadamy stałego partnera, warto z nim o tym porozmawiać, ale pamiętajmy, że nikt nie ma prawa wywierać na nas żadnej presji w tym temacie. Jeżeli chcemy mieć większą pewność bezpieczeństwa zawsze możemy stosować antykoncepcję mieszaną, czyli wariant przynajmniej dwóch sposobów równocześnie.

Jak stosować antykoncepcję? „przed” czy „po”…

Jeśli jesteśmy w 100% pewni, że nie chcemy mieć dziecka, oczywiście musimy pomyśleć o metodzie antykoncepcji jeszcze przed stosunkiem. Metody antykoncepcyjne po stosunku, przeznaczone są tylko i wyłącznie na awaryjne sytuacje, gdy wcześniejsza metoda zawiedzie, czyli np. gdy pęknie nam prezerwatywa. Metody po, nie są nigdy sposobem do regularnego zabezpieczania się przed ciążą! Jeżeli zależy nam na względnie trwałym zabezpieczeniu należy zawsze zastosować antykoncepcję w wariancie „przed„.

Prezerwatywy są najpopularniejsze

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji są prezerwatywy, chociaż nie są za nie formalnie uznawane. Ogólnodostępne, niedrogie, zawsze możemy mieć je pod ręką. Pary, które współżyją regularnie mają jednak sporo zastrzeżeń co do tej metody, szukanie prezerwatyw po kieszeniach, zakładanie jej.. wszystko to może nieco ostudzić zapał kochającej się pary.

Warto jednak wspomnieć, że prezerwatywa jest jedyną metodą antykoncepcji, która oprócz zapobiegania ciąży, chroni nas także przed groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest, więc to szczególnie istotne, jeśli nie mamy stałego partnera seksualnego. Tak jak każda metoda antykoncepcyjna i ta bywa jednak zawodna, jeśli prezerwatywa pęknie lub zsunie się, możemy pomyśleć o antykoncepcji po.

Leki hormonalne jako metoda antykoncepcji

Jeśli regularnie współżyjemy, najwygodniejszą dla nas metodą mogą okazać się środki hormonalne. W formie plastrów, tabletek, a nawet zastrzyków. Ważne jest jednak by umiejętnie stosować antykoncepcję hormonalną. Nie ma tu żadnej dowolności, nie może być mowy o omijaniu tabletek czy zapominaniu. Ściśle musimy trzymać się zaleceń lekarza lub tych umieszczonych w ulotce informacyjnej. Zazwyczaj tabletki przyjmuje się przez 21 dni w miesiącu.

Należy pamiętać, że taką metodę antykoncepcji możemy wprowadzić tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Leki takie wydawane są tylko na receptę. Zanim jednak lekarz przepisze nam takie tabletki, zadbajmy o to by przeprowadził rzetelny wywiad (m. in dotyczący chorób występujących w naszej rodzinie, naszego stanu zdrowia), a także nas przebadał. Źle dobrane tabletki hormonalne, mogą powodować poważne skutki uboczne. Jeśli po zażyciu leków pojawią się u nas uciążliwe objawy niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Ta metoda antykoncepcji polecana jest głównie kobietom, które nie chcą mieć już dzieci, a to ze względu na jej wpływ na późniejsze trudności w zajściu w ciąże. Jak każda, mocno ingerująca w organizm kobiety, metoda i ta wiąże się jednak z możliwością powikłań, warto szczegółowej porady szukać u sprawdzonego ginekologa. Plusem tej metody jest na pewno to, że przez kilka lat, nie musimy w ogóle myśleć o antykoncepcji.

Naturalne metody zapobiegania ciąży

By stosować antykoncepcję naturalną, musimy posiadać sporą wiedzę na temat naszego organizmu. Takie metody na pewno odpadają u kobiet z nieregularnym cyklem. By dobrze poznać swoje ciało, potrzeba też dużo czasu i regularnej obserwacji; temperatury, śluzu i innych objawów jakie daje nam nasze ciało. Niestety, ale metoda kalendarzykowa jest metodą dość zawodną, głównie ze względu na odchylenia w trakcie cyklu lub błędne pomiary.

W ostatnim czasie popularne stają się małe komputery do badania cyklu, które za nas wyliczają nam dni płodne i niepłodne. Ich skuteczność jest dużo większa niż tradycyjna metoda, ale są dość drogie. Wielu ludzi jako naturalną metodę antykoncepcji wymienia, stosunek przerywany. Należy jednak pamiętać, że nie jest to żadne zabezpieczenie przed ciążą! Nie musi dojść do wytrysku, by doszło do zapłodnienia, czasem wystarczy sam płyn preejakulacyjny, w którym również znajdują się plemniki. Należy się zatem dorze zastanowić, zanim zaczniemy stosować antykoncepcję naturalną, czy taki poziom bezpieczeństwa nas dostatecznie zadowala.

Tabletki „po” to metoda antykoncepcji?

Wokół tak zwanych tabletek „po stosunku”, w Polsce krąży sporo kontrowersji. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to metoda, tylko i wyłącznie na awaryjne sytuacje, wtedy gdy inne środki zawiodą. Tabletki po dostępne są tylko na receptę, o którą powinniśmy poprosić lekarza. Ważne jest jednak, by zażyć ją do 72h po stosunku, a im później tym jej działanie jest słabsze.

Niestety musimy być przygotowani na to, że zdobycie takiej recepty nie jest wcale takie proste. Wielu ludzi uważa, że jest to nie tyle metoda antykoncepcji, co metoda wczesnoporonna, dlatego też lekarz ma prawo zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić wypisania recepty. Należy także pamiętać, że tabletek tych nie można przyjmować częściej niż 4 razy w miesiącu. Metoda ta choć budzi u niektórych wątpliwości kwestii etycznej, jest bardzo skuteczna i pozwala zapobiec niechcianej ciąży.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJak rozwijać inteligencję u dziecka
Następny artykułJak wybrać dobry depilator
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.