Strona główna Dzieci Jak rozwijać inteligencję u dziecka

Jak rozwijać inteligencję u dziecka

2439
0
rozwijać inteligencję u dziecka
Należy pamiętać by jak najbardziej wszechstronnie rozwijać inteligencję u dziecka

Rodzice często zastanawiają się jak rozwijać inteligencję u dziecka, by zapewnić mu większe powodzenie w dorosłym życiu. Na co warto warto zwrócić uwagę?

Dzieciństwo to okres, w którym dziecko wręcz chłonie wiedzę z otoczenia. Ogromne znaczenie mają tu także rodzice, którzy mogą już od samego początku wspierać i rozwijać inteligencję u dziecka.

Czytajcie od samego początku

Dostosowane do wieku książki, pomogą Wam rozwijać inteligencję u dziecka. Z wspólnego czytania książek możecie zrobić rytuał, już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Na początek najlepsze są książeczki z rymami, gdyż dziecku łatwiej się z nimi osłuchać. Mało co ma tak ogromny wpływ na rozwój słownictwa i wyobraźni dziecka, jak czytanie książeczek.

Pamiętajcie jednak, by czytanie nie trwało zbyt długo, w końcu dzieci szybko się nudzą. Bardzo ważny jest również repertuar lektur, który we wczesnych latach rozwoju dziecka powinien być jak najbardziej zmysłowy. Bogactwo opisów powinno wpływać na pobudzanie wszystkich zmysłów. W późniejszym okresie warto stawiać w większym zakresie na wartości logiczne i szukanie puenty.

Dajcie dziecku swobodę

Psychologowie od lat podkreślają, że by rozwijać inteligencję u dziecka, niezbędne jest danie mu swobody. W praktyce oznacza to, to by pozwolić maluchowi eksplorować świat zamiast trzymać go w ochronnej bańce. Rodzic musi nadzorować zabawę malucha, dbać o jego bezpieczeństwo, ale nie może za każdym razem ingerować w to co i jak robi dziecko. Nawet jeśli zabawy Twojego dziecka wydają Ci się infantylne lub bez sensu… zostaw je!

Dzieci zazwyczaj dobrze wiedzą co jest dla nich najlepsze i rozwijają się swoim własnym, niewymuszonym rytmem. Wszelkie usilne starania zmiany zainteresowań mogą zablokować dziecko, a efekt jaki osiągniemy będzie wprost przeciwny do zamierzonego.

Uczcie samodzielności

Starajcie się by dziecko wraz z wiekiem coraz bardziej się usamodzielniało. Jeśli dziecko chce zrobić coś samo (nawet jeśli z początku będzie to nieudolne), a jest to względnie bezpieczne… niech to robi! Co więcej, zachęcajcie je do tego! Dziecko chce jeść samo łyżką, choć spora część jedzenia ląduje na podłodze? Niech próbuje… niedługo będzie w tym mistrzem! Dziecko chce pomóc Wam ściągać pranie lub odkurzać? Takie codzienne czynności naprawdę pomagają rozwijać inteligencję u dziecka.

Pozwól dziecku sobie pomóc, bo to właśnie z Twojej „szarej” codzienności, dziecko czerpie największą wiedzę. Coś co dla Ciebie jest zwyczajne, dla niego jest niezwykłe, wykorzystaj to i podtrzymuj jego zainteresowanie! Już kilkuletnie dziecko możesz zaprosić do kuchni, wspólne gotowanie bardzo rozwija inteligencję! Warto przy tym wzmagać ciekawość, a także pozwolić na samodzielne znajdowanie zastosowania dla różnych przedmiotów. Wszelkie narzucanie rozwiązań ogranicza rozwój kreatywności, a jest to element niezbędny by móc prawidłowo rozwijać inteligencję u dziecka.

Różnorodność bodźców

Pamiętajcie o tym by oferować dziecku różnorodność bodźców. Malutkie dzieci chętnie bawią się zabawkami, które mają różnorodną fakturę, wydają różne dźwięki. Pamiętajcie jednak by intensywność i ilość bodźców, dostosować do wieku dziecka. Wraz z wiekiem, dziecko będzie preferowało coraz bardziej złożone bodźce. Jednak ono samo musi czegoś chcieć, nadmiar nigdy nie jest dobry!

Rodzina jest najważniejsza

By rozwijać inteligencję u dziecka, niezbędne jest Wasze towarzystwo. To Wy jesteście wzorcem, który dziecko będzie chciało w przyszłości powielić. Wykorzystajcie to i świećcie przykładem! Poświęcajcie dziecku swój czas, nie żałujcie mu swego towarzystwa, okazujcie mu miłość i czułość, to ma ogromny wpływ na jego inteligencję i całe przyszłe życie!

Oczywiście należy w tym znaleźć jakiś umiar, gdyż dziecko potrzebuje również towarzystwa rówieśników. Dzięki niemu zdobywa umiejętności i doświadczenie w zakresie rozwoju społecznego, szczególnie niezbędnego dla powodzenia w dorosłym życiu.

Rozwijające zabawy i zabawki

To prawda, że interaktywne zabawki dla dzieci pomagają rozwijać ich inteligencję. Nie wystarczy jednak posadzić dziecka przed mówiącym pluszakiem, by te w mig pojęło nowe słowa. Najlepsze zabawki to takie, które zostawiają dziecku swobodę działania. Zamiast przepłacać na drogich i przesyconych gadżetami zabawkach, lepiej zainwestować w klasyki. Drewniane klocki, układanki, puzzle. Im więcej wysiłku dziecko musi włożyć w zabawę tym lepiej! A co to za wysiłek naciśnięcie łapki misia?

Niech dziecko się nakombinuje by uzyskać upragniony efekt, niech operuje rączkami i manipuluje przy zabawce, niech zabawka skłania je do samodzielnego myślenia i konstruowania. Wraz z rozwojem warto organizować dziecku większe wyzwania intelektualne. Pamiętaj jednak, że zabawki to tylko uzupełnienie. Nawet te najlepsze i najdroższe nie zastąpią obecności rodzica! Jeśli chodzi o zabawy, najlepsze są te, które nie wymagają zbyt wielu sprzętów, czyli gry słowne!

Wymyślanie rymów i słów na jedną literę, opowiadanie historyjek, śpiewanie. Wszystkie te gry są bardzo rozwijające. Z starszym dzieckiem możecie pograć w rodzinne gry planszowe. Wybór jest ogromny i niezwykle bogaty. Warto pamiętać, że nauka przez zabawę to najlepsze co możecie zafundować dziecku! Takie zabawy pozwalają rozwijać inteligencję u dziecka w bardzo szerokim zakresie, zarówno postrzegania jak i logicznego myślenia.

Wspieraj każdy rodzaj inteligencji

Żeby nie było zbyt prosto, inteligencja nie może być jedna. Wyróżnia się ich aż 8 ! Ważne jest, więc by na początkowym etapie rozwoju dziecka wspierać każdą z nich. Dla rozwoju inteligencji tak samo jak czytanie książek, ważny jest ruch, muzyka, przytulanie czy lepienie ciastek! Najlepsze co możemy zrobić to rozwijać inteligencję u dziecka jak najbardziej wszechstronnie, nie zapominając o jego potrzebach społecznych i emocjonalnych.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.