Rodzice bardzo często zastanawiają się jak rozwijać inteligencję u dziecka, by zapewnić mu większe powodzenie w dorosłym życiu. Jest to mechanizm całkiem naturalny, ze chcemy wykorzystać okres jego rozwoju dla zapewnienia lepszych zdolności. Wiele składników inteligencji można bowiem w młodym wieku bardzo skutecznie rozwijać. Na co zatem warto zwrócić uwagę w tym zakresie?
Dzieciństwo to okres, w którym dziecko wręcz chłonie wiedzę z otoczenia. Ogromne znaczenie mają tu także rodzice, którzy mogą już od samego początku wspierać i rozwijać inteligencję u dziecka. Oczywiście, taki rozwój nie powinien polegać na nauce rozwiązywania zadań z testu IQ. Istnieje bowiem znacznie więcej czynników, o które można zadbać. Dla przykładu można wspomnieć, że według nowoczesnych badań prawdopodobnie ważniejsza jest tzw. inteligencja emocjonalna, którą znacznie trudniej zdefiniować i jednoznacznie określić.
Chcecie rozwinąć inteligencję u dziecka? Czytajcie od samego początku
Dostosowane do wieku książki, pomogą Wam rozwijać inteligencję u dziecka. Z wspólnego czytania książek możecie zrobić rytuał, już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Na początek najlepsze są książeczki z rymami, gdyż dziecku łatwiej się z nimi osłuchać. Mało co ma tak ogromny wpływ na rozwój słownictwa i wyobraźni dziecka, jak czytanie książeczek.
Pamiętajcie jednak, by czytanie nie trwało zbyt długo, w końcu dzieci szybko się nudzą. Bardzo ważny jest również repertuar lektur, który we wczesnych latach rozwoju dziecka powinien być jak najbardziej zmysłowy. Bogactwo opisów powinno wpływać na pobudzanie wszystkich zmysłów. W późniejszym okresie warto stawiać w większym zakresie na wartości logiczne i szukanie puenty.
Dajcie dziecku swobodę, by się harmonijnie rozwijało
Psychologowie od lat podkreślają, że by rozwijać inteligencję u dziecka, niezbędne jest danie mu swobody. W praktyce oznacza to, by pozwolić maluchowi eksplorować świat zamiast trzymać go w ochronnej bańce. Rodzic musi nadzorować zabawę malucha, dbać o jego bezpieczeństwo, ale nie może za każdym razem ingerować w to co i jak robi dziecko. Nawet jeśli zabawy Twojego dziecka wydają Ci się infantylne lub bez sensu… zostaw je!
Dzieci zazwyczaj dobrze wiedzą co jest dla nich najlepsze i rozwijają się swoim własnym, niewymuszonym rytmem. Wszelkie usilne starania zmiany zainteresowań mogą zablokować dziecko, a efekt jaki osiągniemy będzie wprost przeciwny do zamierzonego.
Uczcie samodzielności daje dobre rezultaty
Starajcie się, by dziecko wraz z wiekiem coraz bardziej się usamodzielniało. Jeśli dziecko chce zrobić coś samo (nawet jeśli z początku będzie to nieudolne), a jest to względnie bezpieczne… niech to robi! Co więcej, zachęcajcie je do tego! Dziecko chce jeść samo łyżką, choć spora część jedzenia ląduje na podłodze? Niech próbuje… niedługo będzie w tym mistrzem! Dziecko chce pomóc Wam ściągać pranie lub odkurzać? Takie codzienne czynności naprawdę pomagają rozwijać inteligencję u dziecka.
Pozwól dziecku sobie pomóc, bo to właśnie z Twojej „szarej” codzienności, dziecko czerpie największą wiedzę. Coś co dla Ciebie jest zwyczajne, dla niego jest niezwykłe, wykorzystaj to i podtrzymuj jego zainteresowanie! Już kilkuletnie dziecko możesz zaprosić do kuchni, wspólne gotowanie bardzo rozwija inteligencję! Warto przy tym wzmagać ciekawość, a także pozwolić na samodzielne znajdowanie zastosowania dla różnych przedmiotów. Wszelkie narzucanie rozwiązań ogranicza rozwój kreatywności, a jest to element niezbędny by móc prawidłowo rozwijać inteligencję u dziecka.
Różnorodność bodźców to klucz do lepszej inteligencji
Pamiętajcie o tym by oferować dziecku różnorodność bodźców. Malutkie dzieci chętnie bawią się zabawkami, które mają różnorodną fakturę, wydają różne dźwięki. Pamiętajcie jednak, by intensywność i ilość bodźców dostosować do wieku dziecka. Wraz z wiekiem, dziecko będzie preferowało coraz bardziej złożone bodźce. Jednak ono samo musi czegoś chcieć, nadmiar nigdy nie jest dobry!
Rodzina jest najważniejsza bo daje silne ramy dla rozwoju
By rozwijać inteligencję u dziecka, niezbędne jest Wasze towarzystwo. To Wy jesteście wzorcem, który dziecko będzie chciało w przyszłości powielić. Wykorzystajcie to i świećcie przykładem! Poświęcajcie dziecku swój czas, nie żałujcie mu swego towarzystwa, okazujcie mu miłość i czułość, to ma ogromny wpływ na jego inteligencję i całe przyszłe życie!
Oczywiście należy w tym znaleźć jakiś umiar, gdyż dziecko potrzebuje również towarzystwa rówieśników. Dzięki niemu zdobywa umiejętności i doświadczenie w zakresie rozwoju społecznego, szczególnie niezbędnego dla powodzenia w dorosłym życiu.
Rozwijające zabawy i zabawki bywają bardzo pomocne
To prawda, że interaktywne zabawki dla dzieci pomagają rozwijać ich inteligencję. Nie wystarczy jednak posadzić dziecka przed mówiącym pluszakiem, by te w mig pojęło nowe słowa. Najlepsze zabawki to takie, które zostawiają dziecku swobodę działania. Zamiast przepłacać na drogich i przesyconych gadżetami zabawkach, lepiej zainwestować w klasyki. Drewniane klocki, układanki, puzzle. Im więcej wysiłku dziecko musi włożyć w zabawę tym lepiej! A co to za wysiłek naciśnięcie łapki misia?
Niech dziecko się nakombinuje, by uzyskać upragniony efekt. Niech operuje rączkami i manipuluje przy zabawce. Niech zabawka skłania je do samodzielnego myślenia i konstruowania. Wraz z rozwojem warto organizować dziecku większe wyzwania intelektualne. Pamiętaj jednak, że zabawki to tylko uzupełnienie. Nawet te najlepsze i najdroższe nie zastąpią obecności rodzica! Jeśli chodzi o zabawy, najlepsze są te, które nie wymagają zbyt wielu sprzętów, czyli gry słowne!
Wymyślanie rymów i słów na jedną literę, opowiadanie historyjek, śpiewanie. Wszystkie te gry są bardzo rozwijające. Z starszym dzieckiem możecie pograć w rodzinne gry planszowe. Wybór jest ogromny i niezwykle bogaty. Warto pamiętać, że nauka przez zabawę to najlepsze co możecie zafundować dziecku! Takie zabawy pozwalają rozwijać inteligencję u dziecka w bardzo szerokim zakresie, zarówno postrzegania jak i logicznego myślenia.
Wspieraj każdy rodzaj inteligencji u dziecka
Żeby nie było zbyt prosto, inteligencja nie może być jedna. Wyróżnia się ich aż 8! Ważne jest, więc by na początkowym etapie rozwoju dziecka wspierać każdą z nich. Dla rozwoju inteligencji tak samo jak czytanie książek, ważny jest ruch, muzyka, przytulanie czy lepienie ciastek! Nieco starsze dzieci warto uczyć dzieci czytać i liczyć. Nie objedzie się również bez właściwej aktywności fizycznej, dlatego już od najmłodszych lat warto nauczyć dziecko korzystać z jeździka, rowerku czy hulajnogi.
Najlepsze co możemy zrobić to rozwijać inteligencję u dziecka jak najbardziej wszechstronnie, nie zapominając o jego potrzebach społecznych i emocjonalnych.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!