Strona główna Dzieci Jak kupować zabawki dla małych dzieci i niemowląt

Jak kupować zabawki dla małych dzieci i niemowląt

1230
1
kupować zabawki dla małych dzieci
Warto wiedzieć jak kupować zabawki dla małych dzieci by przynosiły najwięcej korzyści.

Większość ludzi nie wie czym się kierować i jak kupować zabawki dla małych dzieci i niemowląt. Warto zwrócić na to uwagę, by nie stanowiły zagrożenia, a jednocześnie przynosiły wiele korzyści rozrywkowych i edukacyjnych. W niniejszym artykule podsuwamy kilka wskazówek na ten temat.

Zakup zabawek dla niemowlęcia czy małego dziecka powinien być przemyślaną decyzją. Zabawki takie powinny być dla niego atrakcyjne, bezpieczne i dostosowane do wieku.

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla małych dzieci?

Oto kilka porad, które pomogą ci dokonać trafionego zakupu:

Najważniejszą kwestią dotyczącą wyboru zabawek dla małych dzieci jest bezpieczeństwo. Przedmiot nie powinien posiadać małych części, które mogą odpaść (np. przyciski czy koraliki) i stać się przyczyną zadławienia. Podobne zagrożenie sprawiają zabawki zbyt małe, czyli takie, które da się przecisnąć przez rolkę po papierze toaletowym.

Równie niebezpieczne są długie sznurki, które mogą owinąć się wokół szyi dziecka. Większość ekspertów zwraca uwagę, by kupować zabawki dla małych dzieci i niemowląt ze szczególną uwagą, gdyż producenci nie zawsze zachowują odpowiednią troskę i nie przewidują wszystkich możliwych zachowań. Z tego powodu najważniejszym warunkiem jest przyjąć zasadę ograniczonego zaufania do poszczególnych propozycji sklepowych.

Do niemowląt szczególnie przemawiają przedmioty w jasnych, podstawowych kolorach; podobnie działają też zabawki z czarnymi, białymi lub czerwonymi wzorami

Tego rodzaju motywy stymulują rozwój wzroku, a także pobudzają umysł. Najważniejszy jest kontrast kolorystyczny oraz zmienne kształty, umożliwiające skupianie na sobie uwagi dziecka. Zawsze warto zwrócić uwagę na różnorodność, gdyż zasada krzykliwości przedmiotu jest w tym wypadku bardzo pożądana.

Warto również kupować zabawki dla małych dzieci, które dają się przymocować do łóżeczka

Zabawki dla małych dzieci mogą się składać z rozmaitych elementów: przycisków, gałek, lusterek i przedmiotów emitujących dźwięki. Są one bardzo zajmujące z punktu widzenia dziecka, dzięki czemu rodzice zyskują dodatkowy czas na odpoczynek. Nim więcej elementów przesuwnych, obrotowych i wahadłowych tym lepiej. Ważne, by dziecko nimi zaintrygować i pobudzić do podejmowania wysiłku manipulowania nimi. Warto kupować zabawki dla małych dzieci, które odpowiadają dźwiękiem lub zmianą wyglądu na wszelkie bodźce zewnętrzne, takie jak ruch, światło czy głos.

Maty do zabawy znakomicie służą stymulacji dziecięcych zmysłów, a także przyczyniają się do rozwoju mięśni oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Obecnie są to jedne z najbardziej popularnych zabawek, występujących w wielu wariantach. Na pałąku rozciągniętym nad leżącym niemowlakiem zawieszone są często elementy, które dziecko może chwytać lub wprawiać w ruch. Niektóre modele posiadają nawet listwę na wysokości stóp dziecka, która po kopnięciu zaczyna wygrywać melodie lub inne dźwięki. Maty mogą mieć również postać puzzli, które można układać na różne sposoby i w rozmaitych konfiguracjach. Dają one niezwykłą możliwość rozwoju kreatywności dziecka już od najmłodszych lat.

Klasyczne zabawki to zawsze dobry wybór

Grzechotki w kształcie telefonu, klocki, układanki geometryczne, pluszaki, plastikowe klucze na kółku – wszystkie one niezmiennie utrzymują się na szczycie listy i nie wygląda na to, by miały kiedykolwiek znudzić się dzieciom. Dobrze jest gdy można je wykorzystywać jako pewnego rodzaju narzędzia do zabawy. Przykładem mogą być klucze do imitowania otwierania różnych przedmiotów, czy grzechotka do wystukiwania rytmów. Warto kupować zabawki dla małych dzieci które są już sprawdzone i polecane przez innych rodziców. Doświadczenie innych to zawsze największa i najbardziej wartościowa skarbnica wiedzy w tym zakresie.

W przypadku nieco starszych dzieci wspaniale sprawdzą się drewniane układanki

Dobry wybór stanowią takie, których elementy zaopatrzone są w drewniane uchwyty, dzięki czemu maluch łatwiej może je chwytać. Zabawki takie pomagają w nauce kształtów i kolorów. Dają również możliwość rozwijania zmysłów przestrzennych oraz podchodzenia do zadań z entuzjazmem i brakiem ograniczeń. Warto również zwrócić uwagę na rozwój umiejętności manualnych u dziecka, dających ogromną przewagę w następnych etapach rozwoju edukacyjnego.

Kolejna propozycja to książeczki ze sztywnymi kartkami

Książeczki dla dzieci w twardych oprawach nie dają się łatwo podrzeć, gdyż z zasady są znacznie solidniejsze niż zwykłe i papierowe. Wiele bajek dla dzieci wydawanych jest obecnie w takiej formie. Warto zachęcać dzieci do kreowania opowieści na ich podstawie lub przynajmniej skupiania uwagi na obrazkach. Zawsze warto kupować zabawki dla małych dzieci, które dają wiele możliwości interpretacyjnych. Ważną rolę pełnić tu będą opiekunowie, którzy powinni czasem wspomóc i zainicjować różnorodne ich wykorzystanie. Takie książeczki pomagają również w szybszym nauczeniu dziecka mówienia.

Na rynku dostępny jest nieprzebrany wybór zabawek dla dzieci i niemowląt

Niektóre zabawki dal dzieci są drogie i skomplikowane. Na takie wymyślne przedmioty przyjdzie jednak czas, kiedy dziecko podrośnie. Na wczesnym etapie życia wystarczą mu proste zabawki, które stymulują rozwój. Pamiętaj, że nie chodzi o to by zabawka potrafiła wszystko co się zapragnie, ale dawała pole do interpretacji i różnorodnego wykorzystania. Podstawową zasadą powinno być kształtowania umiejętności twórczych, a nie biernego wykorzystywania.

Dzieci uwielbiają również zabawki do kąpieli

Do kąpieli dziecka sprawdzą się gumowe kaczki, stateczki, a nawet specjalne wodoodporne książeczki. Zawsze warto kupować zabawki dla małych dzieci, które pozwolą przelewać wodę, napełniać i wstrzykiwać. Takie zajęcia są niezwykle stymulujące i pozwalające często odkrywać podstawowe zasady fizyki. Dajmy dzieciom frajdę z poznawania świata.

Warto postawić na zabawki sprawdzone i bezpieczne

Wszyscy rodzice znają sytuację, w której dziecko woli bawić się pudełkiem niż najbardziej nawet wymyślną zabawką, która w nim była. Nie ma sensu z tym walczyć, lepiej podjąć grę. Pozwól maluchowi bawić się pudełkami, garnkami, patelniami, drewnianymi łyżkami, miarkami kuchennymi i wszelkimi innymi przedmiotami – ważne jedynie, aby były dla niego bezpieczne. Nie martw się, w końcu zwróci uwagę także na zakupione przez ciebie zabawki!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Interesującą pozycją dla niemowląt są zabawki Manhattan Toy z serii Wimmer Ferguson. Opracowane zostały w oparciu o rozwój wzroku u niemowląt. Charakteryzują się obrazami o wysokim kontraście, mają na celu stymulację wzroku malucha.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.