Strona główna Dzieci Jak skutecznie uczyć dziecko mówić

Jak skutecznie uczyć dziecko mówić

4287
1
Jak dobrze uczyć dziecko mówić
Warto sprawdzić jak należy uczyć dziecko mówić zależnie od jego wielu i etapu rozwoju.

Chcesz uczyć dziecko mówić jak najszybciej? Martwisz się, że twoja latorośl jeszcze nie mówi tak dobrze jak jej rówieśnicy? Może nie ma powodów do niepokoju, wystarczy czasem tylko trochę więcej popracować!

Od narodzin do około drugiego roku życia dziecko komunikuje się wyłącznie za pomocą gestów i płaczu. Nauka porozumiewania się przy użyciu słów to jeden z kamieni milowych na drodze jego rozwoju. Do trzeciego roku życia dziecko bez wad rozwojowych powinno naturalnie porzucić gaworzenie na rzecz jednowyrazowych wypowiedzi.

Niemniej jednak istnieje kilka sposobów na to, żeby pomóc małemu człowiekowi szybciej robić postępy na polu mowy i języka. Warto się czasem trochę się poświęcić i zacząć uczyć dziecko mówić precyzyjniej i ładniej.

Jak uczyć dziecko mówić w skuteczny sposób?

Na wstępie warto wyraźnie podkreślić, że uczenie dziecka mowy jest normalnym procesem, który z reguły nie wymaga większego wsparcia. Wystarczy codzienny kontakt z językiem i stałe relacje z dzieckiem, które ma możliwość osłuchania się z językiem. Niekiedy jednak zależy nam na szybszych postępach w tym zakresie, dlatego można w pewnym zakresie wspomóc dziecko w nauce.

Musisz wiedzieć, czego się spodziewać

Bardzo ważne jest, aby mieć rozeznanie, jakie zdolności powinno rozwinąć dziecko w danym przedziale wiekowym. Przykładowo, 5-miesięczne niemowlę reaguje na głośne dźwięki, ze skupieniem obserwuje twarz mówiącej osoby i wydaje odgłosy, kiedy ktoś się do niego zwraca. 11-miesięczne dziecko potrafi gaworzyć (np. „ma-ma” lub „ba-ba”) i próbuje porozumiewać się za pomocą gestów.

W wieku 17 miesięcy dziecko zazwyczaj umie wskazać członków rodziny i próbuje naśladować proste wyrazy. 23-miesięczny maluch potrafi posługiwać się 8 do 10 słów (wymawiając je niewyraźnie) i jest w stanie łączyć je ze sobą w pary (np. „mama daj”). Poproś opiekującego się Twoim dzieckiem pediatrę o kopię takiego schematu rozwojowego. Zacznij dobierać odpowiednie metody do wieku i rozwoju, aby uczyć dziecko mówić skuteczniej.

Mów do dziecka jak najwięcej

W ramach budowania z dzieckiem więzi mów do niego tak, jakby ono było w stanie Cię zrozumieć. Nie spieszczaj wszystkiego i nie naśladuj dziecięcej mowy, bo jedynym skutkiem będzie ugruntowanie u malucha niepoprawnej wymowy. Wyrażaj się tak, jakbyś rozmawiała z innym członkiem rodziny. Jeśli dziecko cały czas słucha twojej mowy, podłapuje słowa, które często padają z Twoich ust. Pilnuj również, żeby nie używać w jego obecności wulgaryzmów. Często okazuje się, że najłatwiej uczyć dziecko mówić dokładnie to, czego byśmy akurat nie chcieli.

Czytaj mu bajki

Badania z całą mocą pokazują, że dzieci, które wychowywały się w otoczeniu ceniącym książki, szybciej uczą się mówić oraz czytać. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego dziecka, jest czytanie mu regularnie. Upewnij się, że wybrana przez ciebie książka jest odpowiednia do etapu rozwojowego, na którym ono się znajduje, tzn. nie zawiera zbyt skomplikowanych konstrukcji językowych czy za trudnej do zrozumienia fabuły. Po czytaniu porozmawiaj z dzieckiem na temat historii, którą usłyszało. Pamiętaj, że regularne czytanie dziecku nie tylko pomaga uczyć mówić, ale także buduje wspaniałe relacje między Wami. 

Pozwalaj mu oglądać programy edukacyjne

Istnieje wiele programów, które z czystym sumieniem możesz pozwolić oglądać dziecku. Funkcjonują również specjalne kanały skierowane do małych dzieci. Znajdziesz tam bogatą ofertę programów edukacyjnych. Samo ich oglądanie może bardzo pomóc dziecku w nauce mowy. Możesz również nabyć płyty DVD, które uczą dzieci pierwszych słów. Takie ćwiczenia są kolejną metodą osłuchiwania się z językiem. Warto jednak dobierać materiały atrakcyjne dla danego wieku oraz spełniające wysokie wymogi merytoryczne.

Zapewnij dziecku dużą ilość różnorodnych bodźców

Badania dowodzą, że jednym z najlepszych sposobów na rozwinięcie u dziecka zdolności mowy jest umożliwienie mu przeżywania zróżnicowanych doświadczeń. Pamiętaj, że słowa nabiorą dla małego człowieka sensu tylko wtedy, jeśli będzie wiedział, co tak naprawdę znaczą. Możesz zabrać malucha na wycieczkę po okolicy i pokazywać mu różne rzeczy, nazywając je i w ten sposób wzbogacając jego słownictwo.

Prowokuj do mówienia

Niestety, podobnie jak w wielu innych sprawach, dziecko łatwo ulega złym przyzwyczajeniom. Jeżeli porozumiewa się z nami gestami, a ty dokładnie odczytujesz jego intencje, bywa, że nie stara się ono robić nic więcej. Należy prowokować dzieci do wypowiadania słów. Kiedy coś pokazuje trzeba je prosić by powiedziało czego chce. Warto uczyć dzieci mówić poprzez tworzenie sytuacji, w których będzie ono miało taką potrzebę. Najczęściej nie jest to takie proste, jak włączenie programu edukacyjnego na komputerze, ale stanowi najskuteczniejszą metodę, przynoszącą często spektakularne postępy.

Nauka mowy musi współgrać z tempem rozwoju dziecka. Pamiętaj też, aby dostarczać mu wielu sposobności do nauki. W ten sposób położysz w młodym umyśle solidny fundament pod przyszłą zdolność czytania i pisania. Zacznij uczyć dziecko mówić od dzisiaj we właściwy sposób, a efekty przyjdą znacznie szybciej niż myślisz.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. U mnie egzamin zdało po prostu to, że dużo mówiliśmy do dziecka od samego początku, ale w normalnym „dorosłym” języku. Dzięki temu Marcinek szybko zaczął mówić i jest bardzo ciekawy świata. Nie wyręczamy go w odpowiadaniu na pytania. Dobrą radą jest także nauka przez muzykę. Od zawsze puszczaliśmy mu piosenki dla dzieci, najpierw tylko tańczył, a teraz ma 3 latka to nawet śpiewa. Uwielbia płytkę Dubi z piosenkami spersonalizowanymi 🙂 Dużo się dzięki tym piosenkom nauczył o sprzątaniu, umie też mówić dziękuję proszę i przepraszam, jak w piosence.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.