Czytanie dzieciom to jedna z najważniejszych funkcji wychowawczych rodziców, które mogą oni spełniać samodzielnie i dawać impuls do dynamicznego rozwoju. Ma ono również wymiar zupełnie osobisty, budujący wzajemną więź i przywiązanie. Zobacz dlaczego jest to aż tak ważne.
Zanim dziecko pojmie, że na kartce wyrysowane są litery składające się w słowa, a te w poszczególne zdania, codziennie uczą się ich dźwięków. Kiedy czytamy dziecku na głos, pobudzamy ich wyobraźnię i rozwijamy kreatywność.
Czytanie dzieciom oddziałuje na dzieci na wielu poziomach
Niewątpliwe warto czytać dzieciom, bo dzięki temu późniejsza nauka czytania czy pisania będzie dla nich tak naturalna, jak nauka chodzenia czy też mówienia. To niezwykle ważne, by jak najwcześniej zacząć oswajać dziecko z dźwiękami słów. Dlaczego jeszcze czytanie dzieciom jest tak cenne?
Wspólne spędzone chwile
Wieczorna bajeczka odczytana tuż przed snem może być okazją do spędzenia kilku chwil razem. W ciągu dnia często mamy zbyt wiele pracy i zajęć domowych, żeby na spokojnie usiąść z dzieckiem i porozmawiać, czy też właśnie coś przeczytać. Warto zrobić wszystko, by ten wspólny czas stał się praktycznie codzienną rutyną, w której nie będziecie spoglądać w telewizor, ekran komputera, czy też smartfona, a poświęcicie go wyłącznie swojemu dziecku.
Czytanie dzieciom buduje wspaniałą i bardzo silną więź, dzięki której stajemy się dla dziecka prawdziwymi przewodnikami i autorytetami, przynajmniej w jego pierwszych latach życia. Zyskujemy również czas, niezbędny do baczniejszej obserwacji jego rozwoju umysłowego i emocjonalnego. A ponadto mamy szanse zbudować wzajemne relacje, oparte na zaufaniu i zasadach rodzicielstwa bliskości, które pozwolą na harmonijne życie całej rodziny.
Dzięki niej uczymy się rozmawiać
Każda nowa historyjka jest powodem do rozpoczęcia rozmowy na dany temat. Dlatego warto wybierać książki z jakimś głębszym przesłaniem i morałem. Takie, które zmuszają do zadawania pytań i zastanowienia się nad odpowiedzią. Tych kilka chwil z książką w ręku może się przerodzić w długie godziny rozmów, których potrzebuje zarówno dziecko, jak i rodzic. Czytanie dzieciom jest doskonałym początkiem, do poruszania tematów trudnych, szczególnie takich, które nie łatwo jest zacząć bez konkretnego przykładu w praktyce.
Warto również sięgać po pozycje z rozbudowanymi opisami, które zmuszają do rozbudzania wyobrażeń i budowania w głowie nowych obrazów. Pozwolą one rozwijać twórczą inteligencje dziecka, niesłychanie przydatna w późniejszym życiu.
Nauka dokonywania wyborów
Tego trzeba się nauczyć. Zabierzmy więc dziecko ze sobą do księgarni. Pozwólmy mu przejrzeć jej ofertę, niech bierze książeczkę do ręki, przegląda historyjkę kartka, po kartce. Niech podejmuje świadome wybory. To bardzo prosty sposób, by dowiedzieć się co lubi a czego nie akceptuje nasze dziecko. Czytanie dzieciom książek, które same wybrały daje zatem dodatkową korzyść, polegającą na kształtowaniu osobistych preferencji.
Poznawanie nowych słów
Czytanie dzieciom od najmłodszych lat pozwala oswajać maluchy z literami i całymi słowami, dzięki czemu później mogą łatwiej uczyć się czytać. Zazwyczaj, kiedy inne dzieci dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie abecadła, dziecko, które przyzwyczajone było do czytania w domu potrafi już składać literki w wyrazy i bez problemu policzyć do 20 czy 30.
Czytanie dzieciom niesłychanie wzbogaca ich słownictwo i pomaga rozwijać zdolność precyzyjnej wypowiedzi. Maluchy staja się dzięki niemu bardziej elokwentne już od najmłodszych lat życia.
Czytanie dzieciom to nie tylko praktyczne narzędzie, bardzo pomocne w życiu każdego człowieka. To coś więcej. To dla nas wypoczynek, w trakcie którego możemy się zrelaksować. Chwila zapomnienia, która pozwala przenieść się na kilka chwil w świat bajek. Warto czytać dzieciom i zaszczepiać im radość z czytania już od pierwszych miesięcy ich życia.
Jak dobrze czytać dzieciom
Nie idź nigdy na żywioł. Zanim zechcesz przeczytać książkę dziecku po raz pierwszy, najpierw przeczytaj ją sam, albo przynajmniej zorientuj się w jej treści. Wybieraj książeczki, które są odpowiednio dopasowane do wieku malucha. Dzięki temu nie zniechęcisz go do przygody z czytaniem, które zawsze powinno kojarzyć z doskonałą zabawą, a nie przykrym przymusem.
Na początku najlepiej wybieraj książeczki rymowane, to wspaniała okazja do zabawy słowem. Łatwiej wpadają w ucho. Powinieneś pokazywać dziecku słowa, które w danej chwili czytasz. Rób to za pomocą palca. Maluch zatem powinien widzieć zarówno książkowe obrazki, jak i litery.
Jeśli zauważasz, że dziecko nie jest zbytnio zainteresowane daną historyjką odłóż ją i zaproponuj przygodę z inną książeczką. Staraj się czytać w odpowiednim tempie. Nie rób tego zbyt szybko, by maluch mógł za tobą nadążyć. Staraj się odgrywać swoje role, trochę tak jak aktor, zmieniając intonację głosu i akcenty. Jeżeli będziesz wyklepywał tekst z książeczki dzieci na pewno nie będą specjalnie zainteresowane. Nie zachęcisz ich tym samym do zabawy ze słowem. Za to jeśli wcielisz się w poszczególne postacie, na pewno spodoba się to Twoim maluchom i zachęcisz je do dalszej współpracy.
I jeszcze jedna rada – nie związana bezpośrednio z samym czytaniem. Książki powinny być dla malucha dostępne przez cały czas. Dlatego nie układaj ich na najwyższej półce regału, połóż je gdzieś nisko, tak, żeby dziecko miało do nich stały dostęp. By mogło wybierać, przebierać i po swojemu przeglądać. Ale najważniejsze to regularnie znaleźć chwilę czasu, by czytanie dzieciom stało się codziennością! Naprawdę warto!
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!