Strona główna Dzieci Jak zachęcić dziecko do współpracy

Jak zachęcić dziecko do współpracy

1493
0
jak zachęcić dziecko do współpracy
Warto spróbować dziecko zachęcić do współpracy gdyż często daje to pozytywne skutki wychowawcze

Prawidłowy rozwój i edukacja niewątpliwie wymaga względnego zrozumienia i akceptacji. Dlatego warto zachęcić dziecko do współpracy, by czerpało z niej więcej zapału i chęci do podejmowanych wysiłków. Dzięki temu codzienna nauka i rozwój będą bardziej płynne i efektywne.

Komunikacja pomiędzy dzieckiem, a rodzicem, rzadko należy do najprostszych. Należy jednak pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, by dziecko zachęcić do współpracy.

Czy da się zachęcić dziecko do współpracy?

Próbując dziecko zachęcić do współpracy, odwołaj się do jego chęci naśladownictwa dorosłych. Mały człowiek chce robić wszystko to co mama i tata! Jeśli np. dziecko nie chce iść do fryzjera, powiedz mu, że tata i mama chodzą. Słowa poprzyj czynami i zabierz dziecko ze sobą na wizytę. Zawsze gdy chcecie by Wasze dziecko postępowało w określony sposób, musicie mieć na uwadze to jak sami się zachowujecie. To Wy jesteście dla niego największym wzorcem.

Właściwy dobór słów jest bardzo ważny

Właściwy dobór słownictwa przy formułowaniu próśb, zakazów i nakazów to podstawa jeśli chcemy dziecko zachęcić do współpracy. Unikajmy dziwnych porównań, metafor czy wlekących się w nieskończoność kazań. Postawmy na jasne i logiczne komunikaty, które dziecku będzie łatwiej zrozumieć. Pamiętaj też by bez względu na sytuację zachować spokój i opanowanie. Jeśli będziesz krzyczeć na dziecko lub wpadniesz w histerię (BO ZNOWU TO ZROBIŁEŚ…JA JUŻ NIE MOGĘ), na pewno nie dojdzie między Wami do porozumienia. Poza tym chyba nie chcecie by w przyszłości Wasze dziecko właśnie w ten sposób rozwiązywało sytuacje konfliktowe?

Nazywaj emocje

Jeśli chcesz by dziecko wiedziało dlaczego mu czegoś nie wolno lub dlaczego powinno coś zrobić, staraj się nazywać emocje, które towarzyszą Twojemu komunikatowi. „Nie lubię gdy się tak zachowujesz, sprawia mi to przykrość.” Jeśli chcesz żeby Twoje dziecko lepiej rozumiało swoje własne emocje, również staraj się je nazywać. „Widzę, że jesteś zła, rozczarowana, smutna… bo…” Pamiętaj, że emocje, które nazywamy, znacznie łatwiej jest nam kontrolować.

Daj dziecku wybór

Łatwiej będzie nam dziecko zachęcić do współpracy jeśli damy mu prawo wyboru, np. „Którą czapeczkę wolisz założyć na spacer, białą czy niebieską?” Zastanów się, kiedy dorośli są bardziej skorzy do współpracy? Wtedy, kiedy ktoś z góry narzuci im co mają robić, czy wtedy gdy ktoś pozostawia im wybór, np. w kwestii tego jak chcą to zrobić?

Od początku umiejętnie stawiajcie granice

Umiejętne stawianie granic naszemu dziecku jest niezbędne jeśli chcemy żeby w przyszłości nie miało problemów z zrozumieniem tego czego od niego wymagamy. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest tu konsekwencja, inaczej dziecko otrzyma sprzeczny komunikat i na pewno nie będzie chciało z nami współpracować.

Chwal zamiast krytykować

Niestety, wielu rodziców wciąż ma tendencję do ciągłego krytykowania dziecka, a zapomina o tym jak istotne jest chwalenie. Jeśli chcesz żeby jego pozytywne zachowanie się utrwaliło, musisz stosować pozytywne wzmocnienia! Zamiast skupiać się tylko na tych momentach gdy dziecko zrobi coś nie tak, wyszukuj raczej te chwile gdy dziecko zrobi coś tak jak powinno! Pamiętajmy, że krytyka jest czasem niezbędna, ale nigdy nie powinna polegać na obrażaniu dziecka! Krytykować należy to jak dziecko się zachowało, a nie samo dziecko.

Co zrobić, by dziecko słuchało rodziców?

Nie da się ukryć, żeby zachęcić dziecko do współpracy musimy się postarać żeby dziecko nas wysłuchało. Jak to zrobić? Odpowiedź jest banalnie prosta! Jeśli chcecie żeby Wasze dziecko Was słuchało, Wy również jego słuchajcie! Jak często o tym zapominamy? Do współpracy niezbędna jest komunikacja, a do komunikacji- dialog! Tymczasem w naszych rodzinach często go brakuje, a rodzice stawiają się raczej w roli dyktatora, którego rolą jest wydawanie nakazów, zakazów i egzekwowanie kar. Dziecko będzie bało się takiego rodzica, ale czy będzie darzyło go miłością, szacunkiem? Czy przyjdzie do niego ze swoimi problemami? Wątpliwe!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.