Strona główna Dzieci W jaki sposób określić dziecku granice

W jaki sposób określić dziecku granice

972
0
jak określić dziecku granice
Kluczowe na rynku pracy umiejętności zawodowe obecnie dotyczą głównie technologii informatycznych i zarządzania

W wychowaniu bardzo ważne jest, by określić dziecku granice, gdyż dzięki temu można zachować autorytet i niezbędne bezpieczeństwo. Warto poznać jak je określać.

Wyznaczanie dziecku granic jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to wcale łatwe zadanie. Podpowiadamy jak umiejętnie określić dziecku granice.

Dlaczego należy i jak określić dziecku granice?

Zanim weźmiemy się za ustalanie dziecku granic, warto zastanowić się nad tym po co właściwie to robimy. Żeby nasze działania przyniosły skutek, musimy wiedzieć jaki jest cel naszych działań. Określenie dziecku granic ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój oraz na to jak będzie radziło sobie w późniejszym życiu, w szkole, w pracy, w kontaktach międzyludzkich.

Wymagając od niego teraz stosowania się do określonych zasad, ułatwiamy mu późniejsze życie. Jeśli my nie postawimy dziecku granic, później zrobi to za nas szkoła, a dziecko będzie miało poważne problemy z przystosowaniem się do jej wymogów. Dziecko, które w dzieciństwie miało jasne określone granice jest bardziej samodzielne, zaradne, odnosi się z szacunkiem do otaczającego go świata i ludzi.

Dziecko potrzebuje swobody, ale i granic

To prawda, że dla najlepszego rozwoju dziecka, powinniśmy zapewnić mu swobodę. Ale musi być to swoboda ograniczona konkretnymi granicami i o tym należy pamiętać. Żeby umiejętnie określić dziecku granice, musimy pozwolić mu na poznawanie świata własnym tempem, na swój własny sposób. Ograniczeniem jest jego bezpieczeństwo i szacunek do innych ludzi oraz ustanowionych przez nich zasad.

Określanie granic nie może być mylone z odbieraniem swobody, gdy np. mama wyręcza we wszystkim dziecko, żeby przypadkiem nie zrobiło sobie krzywdy lub się nie przemęczyło. W ten sposób wychowamy dziecko niesamodzielne i nieprzystosowane do życia. Waszą rolą jako opiekunów, jest nadzorowanie zachowania dziecka i reagowanie gdy przekroczy określone przez Was granice, ale nie kontrolowanie go na każdym kroku.

Gdzie leży granica?

Żeby określić dziecku granice, sami musimy zdawać sobie sprawę z jej istnienia. Niektóre granice wynikają z ogólnych zasad poszanowania innych ludzi, nie wolno robić krzywdy innym ludziom i zwierzętom, nie wolno niszczyć rzeczy ani swoich, ani cudzych, nie wolno kłamać, obrażać… to takie elementarne granice, jest ich jednak znacznie więcej. Żaden poradnik nie wymieni jednak ich wszystkich, ponieważ wiele zależy od nas samych. Od tego w jaki sposób chcemy wychować swoje dziecko, jakie zasady panują w naszym domu, jak nas wychowano.

Najważniejsza jest konsekwencja

Priorytetem przy stawianiu dziecku granic, musi być nasza konsekwencja. Jeśli wymagamy czegoś od dziecka, róbmy to zawsze. Jeśli my czegoś od dziecka wymagamy, tego samego wymagać powinni dziadkowie lub niania. Dziecko bardzo szybko wychwytuje sprzeczne komunikaty wysyłane mu przez dorosłych, a to powoduje brak stabilności w jego świecie.

Dziecko długo będzie sprawdzało na ile może sobie pozwolić lub czy może w jakiś sposób przesunąć stawiane przez Ciebie granice. Na pewno sprawdzi czy może wpłynąć na nie np. rozśmieszając dorosłych, odwracając ich uwagę lub głośno tupiąc. Im bardziej skupisz się na konsekwencji swoich działań, tym łatwiej będzie dziecku przyswoić to czego od niego wymagasz.

Naucz dziecko dostrzegania konsekwencji

Jeśli chcesz określić dziecku granice, musisz nauczyć go dostrzegania konsekwencji jego działań. Jeśli Cię uderzy, powiedz mu, że nie wolno tego robić, że jest Ci smutno i sprawiło Ci to ból. Jeśli dziecko zniszczy zabawkę, zabierz mu ją i nie kupuj nowej, uświadom mu, że to ono ją zepsuło. Jeśli za złamanie zasad, wcześniej przewidzieliście wprowadzenie określonych konsekwencji, trzymajcie się tego do samego końca. Dziecko musi widzieć, że jego złe zachowania mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami i na odwrót, że zachowania pozytywne zostaną docenione.

Bądź wzorcem dla swojego dziecka

Dzieci to najlepsi obserwatorzy i należy zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli wymagacie od dziecka by szanowało innych, sami to róbcie! Jeśli nie tolerujecie krzyku w domu, to Wy również nie krzyczcie!  Dziecko musi mieć spójny obraz tego co wolno, a czego nie. Rodzice muszą świecić przykładem.

Argumentuj dlaczego należy tak postępować

Jeśli myślisz, że Twojemu dziecku do zrozumienia, że nie wolno czegoś robić wystarczy samo: „NIE”… to jesteś w błędzie. Jeśli chcesz by Twoje działania przyniosły jakiś skutek, musisz uargumentować dziecku dlaczego czegoś nie wolno robić, a co wręcz przeciwnie, należy. Staraj się jasno formułować swój przekaz.

Granice muszą być elastyczne

Wraz z wiekiem dziecka, jego zdolność pojmowania zasad rządzących światem jest coraz większa, zwiększa się też jego samodzielność. A więc niektóre stawiane przez nas granice muszą być elastyczne! Tak by dostosować się do wieku dziecka.

Kiedy granice szkodzą

Jeśli nie potrafimy umiejętnie określić dziecku granic, możemy mu bardzo zaszkodzić. Dzieje się tak gdy granice są zbyt wąskie, a my próbujemy sprawować ścisłą kontrolę nad naszym dzieckiem, niszcząc w zarodku jego zaradność i samodzielność. Dzieje się tak również wtedy, gdy stawiamy dziecku bardzo szerokie granice lub też nie stawiamy ich wcale, dziecko nie będzie umiało pojąć, że każdy człowiek musi brać odpowiedzialność za swoje czyny, zachwiane będzie także jego poczucie bezpieczeństwa.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.