Strona główna Dzieci Dziadkowie – Rola w wychowaniu dzieci

Dziadkowie – Rola w wychowaniu dzieci

1125
0
dziadkowie
Rola dziadków jest absolutnie nie do przecenienia w wychowaniu dzieci

Dziadkowie w wychowaniu i opiece nad dziećmi mają rolę nie do przecenienia. Kluczową kwestią jest odmienny stosunek emocjonalny, a także perspektywa widzenia tych samych problemów. Nigdy nie warto tego bagatelizować. Dlaczego zatem dziadkowie są tak ważni w życiu dziecka?

Jak wspominasz swoje dzieciństwo? Czy byli obok Ciebie ukochani dziadkowie? Jeżeli tak, masz wielkie szczęście. Bo to Oni są od rozpieszczania, prawda? Rodzic ma „tylko” wychować. Wspólne spacery, wianki plecione z kwiatów. I nawet z po „wypadku rowerowym” najlepiej wypłakać się w rękaw dziadziusiowi, a babci powiedzieć o największym sekrecie.  Rola dziadków w życiu każdego dziecka jest ogromna i absolutnie niezastąpiona.

Ciężarna szuka u nich wsparcia

Brzmi to dość dziwnie, bo przecież kobieta powinna zwrócić się o poradę do swojej matki. Ale chyba każdej z nich łatwiej jest zwrócić się o pomoc do babci, z którą prościej rozmawiać o trudnych sprawach. Czasy się zmieniają… Można skorzystać z porodu rodzinnego, pielęgniarka może pokazać w jaki sposób karmić maleństwo. Ale najbardziej pożądane są przecież rady od tych, którym ufamy. Sposób karmienia dziecka się nie zmienił, jak i same odczucia kobiety w trakcie porodu. Taka rozmowa z ukochaną babcią może więc bardzo uspokoić ciężarną kobietę, oczekującą na rozwiązanie. Zatem dziadkowie mają swoje zadanie już na tym etapie…

Babcia przy porodzie?

Można i tak… czasami partner zwyczajnie nie chce towarzyszyć partnerce w tej ważnej chwili. Boi się, że nie podoła zadaniu, a ona potrzebuje wsparcia. Może zatem udać się na salę porodową z babcią, czy mamą (czyli babcią swojego dziecka), która tym samym będzie uczestniczyła w życiu malucha od samego początku.

Fala zrozumienia

Kiedy dziecko samo zostaje rodzicem, zazwyczaj zaczyna lepiej rozumieć swoją matkę i ojca. Już wie dlaczego czuwali przy jej łóżku przez całą noc, nawet gdy miała tylko lekko ciepłe czółko. Rozumie jaki strach odczuwali gdy jej życie było zagrożone. Łatwiej im teraz ze sobą rozmawiać. A ich doświadczenie może bardzo pomóc młodym rodzicom. Dziadkowie niewątpliwie w takich sytuacjach są niezastąpieni. Płaczące wiecznie dziecko, które cierpi na kolki, nie pozwala rodzicom nabrać sił. Babcia zawsze chętnie pokołysze, zaśpiewa coś, uśpi… A malucha położy obok mamy dopiero w porze karmienia.

Czy dziadkowie tylko rozpieszczają?

Zazwyczaj są bardziej wyrozumiali dla swoich wnucząt, niż byli dla własnych dzieci. Uważa się często, że nie muszą już wychowywać, że mogą tylko rozpieszczać, ale to nie prawda. Bo co wychowuje dziecko? Wszystko.. i wszyscy, którzy go otaczają. W wychowywaniu dzieci rola dziadkowie mogą mieć bardzo cenną rolę. To oni zwykle mają dla nich więcej czasu niż rodzice. Pokazują im świat, uczą liter, robią razem z nimi babki z piasku. Robią to z ogromnym oddaniem a ponadto z wielką pomysłowością. Wnuczęta zazwyczaj uwielbiają swoich dziadków… na tyle, że kiedy młoda mama chce wrócić do pracy zastanawia się nad pewną kwestią:

Babcia, czy przedszkole?

Nie łatwo wybrać… bo każde z rozwiązań może być dla dziecka korzystne. Ważne jest, by maluch miał kontakt z rówieśnikami, dzięki temu będzie się lepiej rozwijał, ale jeżeli relacje między nim a dziadkami są naprawdę dobre, warto pomyśleć o tym, by mogli się zająć brzdącem choćby przez jakiś czas.

Wielu rodziców uważa, że wcześniejsze posyłanie dziecka do przedszkola to odbieranie mu dzieciństwa. Jest w tym wiele prawdy, bo skoro dziadkowie mogą zająć się nim równie dobrze jak pani w przedszkolu a do tego zorganizować mu ciekawe zajęcia, dlaczego rzucać go w najmłodszych  latach na głęboką wodę? Rola dziadków zaczyna się już od poczęcia dziecka… A ich obecność, jest wspaniałym prezentem dla każdego dziecka.

Niezastąpieni dziadkowie

W wielu rodzinach dziadkowie są wprost niezastąpieni. Nie tylko pomagają w codziennym wychowaniu najmłodszych, ale często służą codzienną radą i wsparciem. Dzięki nim wiele młodych osób ma również gdzie mieszkać. Warto o tym pamiętać, nie tylko w dniu ich święta, czyli na Dzień Babci i Dziadka. Swoją wdzięczność warto podkreślać każdego dnia.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.