Strona główna Dzieci Płacz dziecka – Co warto wiedzieć

Płacz dziecka – Co warto wiedzieć

1358
0
płacz dziecka
Czasami z dużą dokładnością można rozpoznać przyczynę płaczu dziecka.

W niniejszym artykule przedstawiono najbardziej tradycyjne teorie dlaczego dziecko płacze, które mogą pomóc w zrozumieniu jego przyczyn. Czasem można stosować różne metody, które i tak nie skutkują. Nie załamuj się. Dowiedz się więcej na temat powodów takiego zachowania. Płacz dziecka nie musi oznaczać nic nadzwyczajnego, ani groźnego.

Należy zauważyć, że jest to podstawowa metoda komunikacji zanim dzieci nauczą się mówić. Płacz dziecka jest skuteczną metodą wyrażenia swoich pragnień i potrzeb. Jeśli nie jesteście pewni, co Wasze dziecko próbuje powiedzieć, oto kilka wskazówek, które pomogą znaleźć przyczynę łez.

Płacz dziecka to na początku podstawowa forma komunikacji ze światem

Krzyki i zawodzenie są jedynym środkiem komunikacji dziecka, więc rodzice i opiekunowie muszą nauczyć się rozszyfrować płynących sygnałów. Niektórzy z nich mają niesamowitą zdolność rozpoznawania, dlaczego ich dziecko płacze, obserwując intensywność, jakość oraz długość dźwięków. Jeśli jednak jesteś rodzicem pierwszy raz, można uczyć się od innych osób, będących w podobnej sytuacji.

Powinniście zawsze obserwować swoje dziecko i jego środowisko. Ustalić jakie są jego normalne nawyki płaczu. Dzieci mają różne osobowości i różne reakcje na bodźce. Należy wykonywać różne próby w celu sprawdzenia reakcji.

Istnieją różne rodzaje płaczu dzieci:

  • Jeden z typowych rodzajów płaczu oznacza wołanie, gdy maleństwo czyje się nieswojo. Ten rodzaj wołania jest zwykle nosowy i przeciągły. Mamy wówczas wrażenie że dziecko jest marudne. Możecie być wówczas niemal pewni, że potrzebuje zmiany pieluchy lub ma niewłaściwą temperaturę w swoim otoczeniu – najprawdopodobniej jest dziecku niewygodnie. Jeśli płacz dziecka nie ustanie po przewinięciu lub zmianie warunków, można poszukać innych przyczyn.
  • Typową przyczyną płaczu jest powstawanie gazów w jelitach dziecka. Powoduje to bardzo stresujące warunki i wówczas dziecko będzie krzyczeć z bólu przez długi czas. Po dotknięciu jego brzuszka można wyczuć nadęcie i twardość. W takiej sytuacji należy najczęściej zmienić pozycję dziecka i zastanowić się nad kupnem specjalnych leków na trawienie i rozgazowanie. Bardziej wprawni potrafią rozluźnić odbyt mechanicznie, co również przynosi dobre rezultaty. Ta metoda nie jest jednak powszechnie polecana, gdyż czasem można nie chcący wyrządzić krzywdę.
  • Jeśli maluszek płacze bardzo mocno przez długi okres czasu i ciągle kopie nogami, może mieć kolkę. Należy wówczas sprawdzić, czy jego brzuszek jest nadęty. Kolka może być spowodowana gazami w żołądku, z którymi nie przyzwyczajony organizm nie może sobie poradzić. Często dzieci łykają duże ilości powietrza przy jedzeniu dlatego właśnie należy po jego skończeniu pozwolić się odbić. Można też masować brzuszek, aby pomóc mu uwolnić gaz, który bardzo często powoduje ból.
  • Gdy dziecko dostaje zaparcia, może przez płacz wyrażać problemy z wydaleniem stolca. Należy przypomnieć sobie kiedy ostatnio robiło kupę i zbadać twardość żołądka. Najczęściej zaleca się podawanie większej ilości płynów, a dzieciom dojrzalszym pożywienie z większą zawartością błonnika.
  • Ból może być przez dzieci wyrażany przez piskliwe krzyki i westchnienia. Powinniście wtedy zawsze sprawdzić przyczynę powstawania bólu. Jeżeli nie uda się tego ustalić  najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.
  • Niektóre dzieci są zwyczajnie nieznośne i potrzebują więcej opieki oraz uwagi. Możesz mieć dziecko, które jest nieco nadpobudliwe. Wydatkuje ono czasem więcej energii niż zwykle, co czyni go naprawdę zmęczonym. Należy je wówczas przytulić i zapewnić wygodne ułożenie, by mogło szybko zasnąć.
  • Wasze dziecko może czuć się nieswojo w obecności nieznajomych mu ludzi. Może ono wówczas przez płacz wyrażać swój niepokój i strach. Należy wtedy mu pomóc poczuć się lepiej i bezpieczniej, przez przebywanie u jego boku.
  • Krzyki dziecięce mogą również wyrażać głód. Jeśli czas karmienia jest bliski, oznacza on potrzebę poszukiwania pokarmu. Czasem maluszek się nie najada, gdyż potrzebuje więcej pokarmu niż dotychczas. Dzieje się tak w okresie intensywnego przybierania na wadze i wzrostu. Jeśli skończysz karmienie i pozwolisz na odbicie się, a maluszek zasypia, łatwo ustalić że powodem płaczu był głód.
  • Jeśli płacz dziecka brzmi jak marudzenie, prawdopodobnie być czymś podrażnione. Powinniście poszukać co je trapi, czy nie występują jakieś nieprzyjemne dźwięki lub kolory w jego otoczeniu. Może ono także chcieć zwrócić swoją uwagę na siebie i chce być pocieszane.
  • Również warunki pogodowe mogą mieć wpływ na dziecko i spowodować, żeby będzie płakać. Zwróć uwagę jak ono reaguje na takie zmiany. Zaobserwujcie czy nie ma dreszczy lub się nie poci. Jeśli tak, to nie może ono mieć nieodpowiednie ubranie i czuje się nieswojo. Upewnijcie się zawsze, żeby ubrać je właściwie. Dziecko potrzebuje komfortu bez względu na pogodę.

Podsumowanie

Zawsze pamiętajcie o tym, by płacz dziecka traktować jako metodę komunikowania się z Wami. Zawsze słuchajcie i próbujcie zrozumieć dziecko co chce wyrazić, a następnie próbujcie odpowiednio reagować. Nie ustawajcie w wysiłkach, gdyż przyniesie wam to wiele korzyści i niewątpliwej satysfakcji z rodzicielstwa.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.