Strona główna Rozwój osobisty Jak szybciej zasypiać i odpoczywać lepiej – 10 zasad

Jak szybciej zasypiać i odpoczywać lepiej – 10 zasad

1850
0
jak szybciej zasypiać
Warto poznać techniki i nauczyć się szybciej zasypiać i lepiej wypoczywać

Szybki i nerwowy tryb życia często wprowadza organizm w stan, uniemożliwiający dogodny wypoczynek. Sprawdź co robić, by szybciej zasypiać i wypoczywać lepiej. Dzięki naszym wskazówkom na pewno lepiej poradzisz sobie z bezsennością i zaczniesz odczuwać poprawę samopoczucia.

Oczywiście nie ma prostych i idealnych sposobów na to by szybciej zasypiać i lepiej wypoczywać. Z założenia wyłączyć trzeba wszystkie substancje psychotropowe czy alkohol, których działanie jest niewątpliwie skuteczne, jednak daje też wiele ujemnych skutków ubocznych w dłuższej perspektywie.

Jak szybciej zasypiać i odpoczywać lepiej?

Odpowiednia dawka snu jest niezbędna do zachowania zdrowia, a stres oraz nadmierna ilość obowiązków mogą być przyczyną jego zaburzeń. Niedobór snu może prowadzić nie tylko dla braku koncentracji i spadku wydajności pracy, ale także wielu innych problemów, takich jak tycie. Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i sugestiami dotyczącymi dobrego snu.

1. Wyłącz telewizor i komputer

Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem męczy i drażni oczy, a także utrudnia zasypianie. Wyłącz telewizor i oderwij się od komputera co najmniej godzinę przed udaniem się do łóżka. Pozwól umysłowi odpocząć od nadmiaru bodźców. Wieczorem, by  szybciej zasypiać o wiele lepiej wyciszyć się przy książce.

2. Unikaj kofeiny oraz nikotyny

Obie te substancje są stymulantami. Trzymają twój organizm w pogotowiu do momentu, aż zacznie się on upominać o kolejną dawkę. Jeżeli musisz coś pić wieczorem, niech będzie to woda, mleko lub herbata bezkofeinowa. Liczni naukowcy wskazują na szczególnie pożyteczne działanie ciepłego mleka, dzięki któremu można szybciej zasypiać. Bezwzględnie należy pamiętać jednak, by nie pić żadnych napojów pobudzających po godzinie 18.00.

3. Weź kojący prysznic

Dostosuj temperaturę do pory roku. Ustawiaj sobie ciepłą (lecz nie gorącą) wodę podczas chłodniejszych miesięcy, zaś chłodną – podczas ciepłych. Niech delikatny strumień wody zmyje z ciebie trudy dnia. Warto przy tym nadać tej czynności odpowiedniej rangi i docenić przyjemne chwile tylko dla siebie. Można również poprosić partnera o przyjemny masaż, który pozwoli na rozluźnienie spiętych mięśni.

4. Ustaw odpowiednią temperaturę

Niezależnie od tego, w jakiej temperaturze najlepiej ci się zasypia, nastaw termostat co najmniej pół godziny przed pójściem do łóżka. Jeśli istnieje taka potrzeba, włącz wentylator. By szybciej zasypiać zawsze warto solidnie wietrzyć sypialnie, niezależnie od pory roku. 

5. Rozciągaj się dla rozluźnienia

Zanim pójdziesz spać, połóż się płasko na podłodze i porozciągaj się. Zacznij od palców u nóg, potem przejdź do kostek i tak dalej – aż dojdziesz do szyi i palców u rąk. Napnij mięśnie, a następnie je rozluźnij. Ćwiczenia rozluźniające pozwalają organizmowi szybciej zasypiać, jednak wymagają pewnej wprawy. Warto jednak odnaleźć w sobie trochę chęci i cierpliwości by się ich nauczyć, a z uzyskanych korzyści będzie można czerpać przez całe życie.

6. Słuchaj nagrań relaksacyjnych

To naprawdę pomaga szybciej zasypiać! Powszechnie wiadomo, że niektóre odgłosy natury działają szczególnie odprężająco, np. szum fal rozbijających się o brzeg czy wiatru kołyszącego gałęziami drzew. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne nagrania, które pomagają osiągnąć fazę snu głębokiego. Gdy zasypiasz, możesz również spróbować słuchać tego, co w szczególności działa na ciebie odprężająco.

7. Znajdź sobie wygodną pozycję

Musisz trochę poeksperymentować. Spróbuj na początku położyć się na plecach, rozluźniając ramiona i mięśnie grzbietu, aż będzie ci wygodnie. Jeżeli to nie zadziała, przewróć się na bok. Niekiedy, jeśli nie potrafisz odciąć się od problemów bieżącego dnia, trudno jest znaleźć sobie dogodną pozycję. Pozostaje ci uzbroić się w cierpliwość i spróbować się odprężyć.

8. Ćwicz głębokie oddychanie, by szybciej zasypiać

Powoli wciągaj powietrze, aż napełnisz nim płuca. Następnie wstrzymaj oddech, licząc do trzech. Na koniec wypuść powietrze aż do oporu. Powtórz ćwiczenie od pięciu do dziesięciu razy. Powinieneś poczuć, jak twoje ciało rozluźnia się wraz z głębokimi oddechami. Dzięki temu zwykle będziecie mogli szybciej zasypiać i spokojniej odpoczywać.

9. Jeżeli po godzinie od położenia się wciąż nie śpisz, wstań z łóżka

Zdarza się, że człowiek tak bardzo chce zasnąć, że staje się zbyt spięty, by było to w ogóle możliwe. W takim wypadku wstań i wyjdź na spacer po ogródku lub zrób kilka kółek po dużym pokoju. Zanim wrócisz do łóżka, spróbuj jeszcze raz się porozciągać. Wielu ludzi potrzebuje czasem silniejszego zmęczenia. By szybciej zasypiać wykonują ćwiczenia siłowe, takie jak pompki czy brzuszki. Podobny efekt przynieść może gorący seks

10. Zachowaj cierpliwość

Zasypianie może być czasem trudne. Postaraj się tym nie denerwować. Zamiast tego skup się na rozluźnianiu ciała. W końcu uda ci się zapaść w sen, a w międzyczasie twoje ciało odpocznie w sensie fizycznym.

By nauczyć się szybciej zasypiać i lepiej odpoczywać należy również obserwować swój organizm i zapamiętywać co na nas działa najlepiej. Większość mężczyzn znacznie szybciej zasypia po miłosnych igraszkach  w łóżku, jednak kobiety często reagują przeciwnie. Należy pamiętać, że nie da się zasypiać na siłę. Jeżeli naprawdę potrzebujesz snu, rozluźnij się i podążaj za powyższymi wskazówkami, a zobaczysz, że prędko znajdziesz się w objęciach Morfeusza!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.