Strona główna Rozwój osobisty Manipulacja – Czym jest i jak jej przeciwdziałać

Manipulacja – Czym jest i jak jej przeciwdziałać

2538
0
manipulacja
Warto nauczyć się przeciwdziałać manipulacji by nie dawać się oszukać oraz nie żałować swoich decyzji zakupowych

Wykorzystywanie innych ludzi jest powszechną praktyką, stosowaną od zawsze. Praktyka życiowa pokazuje, że warto nauczyć się rozpoznawać i przeciwdziałać manipulacji. Przeczytaj dalej jak się do tego zabrać i jak sprawić, by manipulacja innych nie wyrządzała Tobie krzywdy.

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że staliśmy się ofiarami manipulacji. Bo przecież bliscy, czy współpracownicy, tylko próbują nas do czegoś przekonać. Ale, jak się okazuje, od przekonywania, do świadomej manipulacji, niedaleka droga. Czy można przeciwdziałać manipulacji?

Czym jest manipulacja?

Manipulacja to wszelkiego rodzaju metody, którymi wywieramy wpływ na podjętą decyzję przez zainteresowaną osobę i staramy się ją nakłonić do zrobienia czegoś. Jednym słowem MANIPULATOR, obiera sobie jakiś cel, który ma zrealizować zupełnie nieświadomie, ale na własne życzenie, osoba objęta manipulacją.

Manipulacja to jedna z najczęściej stosowanych technik w marketingu związanym ze sprzedażą. Jest to zatem cecha pozytywna – w pewnym sensie, bo nadużywana, może stać się pewnego rodzaju terrorem. Pokusić się można również o stwierdzenie, że jest częścią przemocy psychicznej. Manipulator praktycznie zyskuje całkowitą władzę nad słabszą osobą. Wmawia jej przeróżne rzeczy, w które ona bezgranicznie wierzy. Tego rodzaju przemoc często stosowana jest w rodzinie, gdzie silniejsza płeć narzuca sposób myślenia tej słabszej.

Jak przeciwdziałać manipulacji?

Aby móc skutecznie przeciwdziałać manipulacji w różnych jej odmianach, należy ją najpierw dobrze rozpoznać. Osoba zmanipulowana często jest nieświadoma tego, iż poddała się tej silniejszej osobie. Trzeba więc przede wszystkim znów zacząć myśleć o sobie. Robić coś dla siebie, a nie dla manipulanta.

Kiedy jesteśmy pod czyimś wpływem, zaczynamy kierować się w swoich poczynaniach dobrej tejże osoby, a nie własnym. Dlatego właśnie z manipulacją najłatwiej jest walczyć tym, którzy wyróżniają się dużą pewnością siebie, a także wiarą we własne siły. Osoby takie potrafią wyzbyć się nieprzyjemnego poczucia winy a ponieważ twardo stąpają po ziemi, będą umiały także odeprzeć kolejny atak, kiedy już przekonają się, że stały się ofiarami manipulacji.

Czy wywieranie wpływu jest zawsze manipulacją?

Oj oczywiście, że nie. Wystarczy zastanowić się nad znaczeniem słowa perswazja, które opisuje zbiór cech takich jak umiejętność dopierania odpowiednich argumentów czy sztuka przekonywania – w dodatku szlachetna. Manipulacja charakteryzuje się podobnymi metodami… zatem jak odróżnić to pierwsze od perswazji?

Otóż obie te cechy wiążą się z różnicami w intencjach. Siła perswazji polega na tym, że przekonujący uzmysławia zainteresowane osobie, iż zgadzając się z jego zdaniem oboje osiągną jakieś korzyści. W przypadku manipulacji jest zupełnie inaczej. Osoba zmanipulowana na żadne korzyści liczyć nie może, mimo to ufa, że działa w dobrej wierze mając świadomość, że wszelkie dobra przejmie jedynie manipulator.

Na kogo zazwyczaj czeka manipulator?

Po głowie” obrywają zazwyczaj Ci, którzy mają niskie mniemanie o sobie. Osoby słabsze psychicznie, które łatwo się poddają. Wierzą we wszystko, co usłyszą. W ich przypadku manipulacja jest zwykle bardzo skuteczna, a obrona przed nią znacznie cięższa. Tę zależność szczególnie widać w procesie budowania własnej kariery oraz pracy zawodowej.

O taki przykład. Na sklepowej wystawie zauważyć można WIELKĄ promocję… ale tylko z nazwy. Bo wystawiona pralka przeceniona jest z 1000 zł na 899 zł. No tak… okazja… 10 procent taniej. Gdzie więc tutaj manipulacja?

Oj musisz uwierzyć, że korzyści obopólnej to tutaj nie znajdziesz, bo ta praleczka jeszcze miesiąc temu, kosztowała dokładnie 799 zł. Nie wierzysz? Wróć za kilka tygodni… droższa – z promocji – znów wróci do stałej ceny. Aby móc przeciwdziałać manipulacji nie można się jej poddawać. To jedyny sposób na to, by móc wygrać tą „nierówną walkę„. Analizuj fakty… Nie daj się zmanipulować!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie dla problemu jak przeciwdziałać manipulacji i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.