Zapewne każdy normalny rodzic marzy o tym, by wychować samodzielne dziecko, osiągające sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Oczywiście nie wszystko da się zrobić, ze względu na cechy wrodzone. Istnieją jednak metody, które pozwalają istotnie wpłynąć na wychowanie najmłodszych. Jak zatem można tego dokonać?
Wszystkim rodzicom powinno zależeć na tym by wychować samodzielne dziecko. Samodzielność to jedna z najcenniejszych umiejętności, jakie możemy przekazać naszemu dziecku.
Samodzielne dziecko od najmłodszych lat
Żeby wychować samodzielne dziecko, musimy kształtować w nim tę umiejętność już od najmłodszych lat. Jeśli maluch podejmuje próby samodzielnego jedzenia łyżeczką, pozwól mu na to, bez względu na to jak nieudolnie mu to wychodzi. Jeśli dziecko chce samo umyć rączki lub ząbki, pozwól mu na to (najwyżej później poprawisz). Jak każdy rodzic, na pewno chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego uważasz, że lepiej będzie jeśli będziesz go karmić lub nieustannie nosić na rękach.
Tymczasem to wcale nie jest dla niego najlepsze! Dziecko żeby się zdrowo rozwijać, potrzebuje przestrzeni, którą Ty musisz mu zapewnić. Dziecko od małego uczy się samodzielności, Twoją rolą jest nadzorować jego poczynania i zapobiegać niebezpieczeństwom. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!
Mały kucharz
Już kilkulatek z chęcią potowarzyszy Ci w kuchni. Pozwól mu na to! Zabawy w kuchni są bardzo rozwijające, a umiejętność samodzielnego przygotowania sobie posiłku jest bezcenna. Zachęcaj dziecko do podejmowania wyborów. Co dziś ugotujecie? Co podacie na kolację? Pomidorowa z ryżem czy z makaronem? Jeśli chcesz wychować samodzielne dziecko, pozwalaj mu podejmować „dorosłe” decyzje. Zamiast wołać dziecko na gotowy posiłek, zachęcaj je do pomocy. Dziecko poczuje się dorosłe, bo mama czy tata proszą je o pomoc. Najlepiej żeby starsze dziecko samodzielnie przygotowywało sobie kanapki. Pamiętaj, że po gotowaniu, trzeba jeszcze posprzątać, to także róbcie wspólnie!
Mały podróżnik
Nie od dziś wiemy, że podróże kształcą. Podróże to nie tylko wiedza i przygody, ale też większa samodzielność. Jeśli w szkole organizowane są wycieczki czy półkolonie i dziecko wyraża chęć pojechania, nie panikuj, tylko mu na to pozwól! Żeby wychować samodzielne dziecko, musicie je czasem „wypchnąć” z gniazda. Z dala od rodziców, wśród nowych osób, w nowych warunkach, dziecko nauczy się bardzo wielu przydatnych rzeczy, będzie bardziej umiejętnie dostosowywało się do nowych okoliczności.
Pomagaj, zamiast wyręczać
Wielu rodziców ma ogromny problem z rozróżnieniem pomagania dziecku od wyręczania. Gdy widzimy, że dziecko sobie z czymś nie radzi, nakierujmy je na właściwe rozwiązanie, ale nigdy nie śpieszmy z gotową odpowiedzią. Jeśli dziecko potrzebuje pomocy, podkreślmy, że może na nas liczyć, ale nikt nie wykona zadania za niego. Nigdy nie wyręczaj dziecka w pracach domowych lub obowiązkach domowych, bo zamiast pomóc, szkodzisz. Aby wychować samodzielne dziecko, musicie zrozumieć, że Wasze dziecko potrzebuje od Was wsparcia, rady, a nie tego byście zrobili coś za nie.
Przytulaj! To buduje zdrowe więzi
Nie bójcie się okazywać dziecku czułości. Dzieci, które czują się kochane i bezpieczne, nie mają problemów z własnym poczuciem wartości, są pewniejsze siebie i bardziej zaradne, a przez to lepiej radzą sobie w życiu!
Nie szczędź słów uznania
Nigdy nie żałujcie słów uznania swojemu dziecku. Jeśli osiągnęło nawet najdrobniejszy (z Waszej perspektywy, dla dziecka to był duży wysiłek!) sukces, nie szczędźcie mu pochwał. Powiedzcie, że jesteście z niego dumni, że wiedzieliście, że sobie poradzi. Pochwalcie dziecko za to, że jest takie zaradne i samodzielne.
Budowanie samodzielności to przyczyny i skutki
Jeśli chcesz wychować samodzielne dziecko, postaraj się by znało zasadę przyczyny i skutku. Jeśli powyjmowało wszystkie zabawki z szafek, teraz jest czas by je sprzątnąć. Jeśli kogoś obraziło, sprawiło komuś przykrość, to teraz musi przeprosić. Jeśli świetnie bawiliście się przy pieczeniu ciastek, teraz musicie posprzątać. Dziecko od początku musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego działania przynoszą określone konsekwencje.
Obowiązki domowe to krok w dobrą stronę
Nie bój się przydzielać swojemu dziecku obowiązków domowych, bo przyniesie mu to tylko korzyści. Już małe dziecko może np. podlewać kwiatki co 3 dzień. Zadanie dostosuj do wieku dziecka. Pamiętaj, że nie chodzi tu o niewolniczą pracę, dziecko musi mieć czas na naukę i zabawę, chodzi o to by wykształcić w nim poczucie obowiązku. Poza tym zobaczysz, maluch będzie dumny z powierzonego mu zadania!
Nieco starsze dzieci
Prawdziwa samodzielność wynika w dużej mierze z prawdziwej samoświadomości. W tym zakresie nieco starsze dzieci potrzebują naszego wsparcia w zrozumieniu niektórych trudnych tematów. Bez wątpienia do najbardziej problematycznych można zaliczyć rozmowę o seksie i śmierci. Niestety, nie powinno się tego omijać. Przemilczenie tych tematów może mieć bardzo przykre konsekwencje, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i realnej. Starsze dzieci często nie wydają się gotowe na przyjęcie pewnych rodzajów wiedzy, jednak rzeczywistość lubi wyprzedzać nasze wyobrażenie. Warto o tym pamiętać.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!