Strona główna Związki Naturalne metody antykoncepcji – Czy są skuteczne

Naturalne metody antykoncepcji – Czy są skuteczne

921
1
naturalne metody antykoncepcji
Naturalne metody antykoncepcji dają często jedynie iluzję bezpieczeństwa

Wielu ludzi postrzega naturalne metody antykoncepcji jako w prawdziwą alternatywę dla środków medycznych. Czy rzeczywiście są one tak skuteczne? Czy można na nich polegać? Niewątpliwie warto je poznać. Czym zatem są naturalne metody antykoncepcji?

Wiele kobiet, które z różnych przyczyn nie chcą, bądź nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, poszukuje metod alternatywnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim naturalne metody antykoncepcji, bowiem nie powodują żadnych zmian w organizmie kobiety. Ale czy metody te są na pewno skuteczne?

Metoda przerywana

Wielu osobom na hasło „naturalne metody antykoncepcji” od razu nasuwa się tylko jedno skojarzenie… czyli metoda przerywana. A prawda jest taka, że metoda przerywana nie jest w ogóle  formą antykoncepcji, a już na pewno nie daje żadnego większego zabezpieczenia przed ciążą. Po pierwsze istnieje ryzyko, że mężczyzna nie będzie w stanie kontrolować swojego wytrysku, a po drugie plemniki znajdują się również w płynie ejakulacyjnym, który wydobywa się z penisa jeszcze przed wytryskiem i pełni rolę naturalnego nawilżacza. Dlatego właśnie należy pamiętać, że metoda ta, nie jest żadnym zabezpieczeniem przed ciążą.

Metoda kalendarzowa

Metoda ta polega na wyliczaniu swoich dni płodnych na podstawie przebytych już cykli. Żeby dokonać miarodajnych obliczeń, niezbędne jest notowanie swoich cykli przez minimum pół roku. Należy pamiętać, że choć metoda ta była niegdyś bardzo popularna, to niestety nie jest uznawana za zbyt skuteczną. Nieregularne cykle, zaburzenia miesiączkowania, stres, choroba, wszystkie te czynniki mogą w znaczący sposób wpłynąć na błędne wyliczenie dni płodnych. Warto także wspomnieć, że żadne naturalne metody antykoncepcji nie chronią partnerów przed chorobami wenerycznymi (taką ochronę dają jedynie prezerwatywy).

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to metoda opierająca się na obserwacji śluzu kobiety, który w zależności od momentu cyklu wygląda nieco inaczej. Jak wszystkie naturalne metody antykoncepcji, tak i ta wymaga od kobiety regularnych badań i dużej umiejętności obserwacji własnego ciała. Żeby metoda była skuteczna, kobieta musi codziennie badać swój śluz. Śluz płodny cechuje duża wilgotność i śliskość, wyglądem może przypominać białko kurze. W dniach niepłodnych śluzu nie ma wcale lub jest gęsty. Należy jednak pamiętać, że metoda ta również jest bardzo zawodna.

Metoda termiczna

Metoda termiczna to naturalna metoda antykoncepcji, która opiera się na regularnym pomiarze temperatury. Temperaturę należy mierzyć codziennie rano, zaraz po obudzeniu. Żeby móc obliczyć, które dni są płodne, potrzebujemy zapisów temperatury z minimum półrocznych cykli. Niestety jest to metoda o niskim poziomie skuteczności.

Łączenie różnych metod antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji nie należą do łatwych, wymagają bowiem dużej regularności i prowadzenia skrupulatnych zapisków. Poza tym, żadna z tych metod nie daje pewnego zabezpieczenia przed ciążą. Pewniejszym sposobem są metody łączone, gdzie zazwyczaj codziennie notuje się zarówno wynik pomiaru temperatury, jak i obserwacji śluzu. Ważna jest również znajomość własnego ciała i objawów jakie pojawiają się w poszczególnych momentach cyklu (np. bolesność piersi, ból pleców itp.).

Naturalna metoda antykoncepcji a komputery cyklu

Dużą popularnością wśród kobiet preferujących naturalne metody antykoncepcji cieszą się nowoczesne komputery cyklu. Komputerki te dokonują dokładnych pomiarów temperatury kobiety, porównują przebieg jej cykli z cyklami milionów innych użytkowniczek i na tej podstawie wyświetlają komunikat o dniach płodnych lub niepłodnych. Komputer taki jest dość drogi, ale jest to wydatek jednorazowy. Skuteczność tej metody jest oceniana bardzo wysoko, a kobiety bardzo chwalą sobie wygodę stosowania tego typu urządzeń.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. są też urządzenia badające skład moczu lub śliny na obecność odpowiednich hormonów – i na tej podstawie wskazujące czy dany dzień jest płodny czy nie

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.