Strona główna Styl życia Fitness – Dlaczego jest dobrym sposobem na zdrowie

Fitness – Dlaczego jest dobrym sposobem na zdrowie

638
0
fitness sposobem na zdrowie
Fitness nie jest jedynym dobrym sposobem na zdrowie ale daje bardzo wyraźne efekty

Wielogodzinna praca w biurze, leniwe oglądanie telewizji na kanapie czy zajadanie się przekąskami na pewno nie jest dobrym sposobem na zdrowie. Zawsze warto spróbować coś zmienić, nawet w niewielkim stopniu.

Niestety dwudziesty pierwszy wiek oprócz nowych technologii i ogólnej poprawy standardów życia, przyniósł też wiele zagrożeń, których często nie widzimy. Jednym z tych zagrożeń, jest brak ruchu, który tak skutecznie jest minimalizowany. Siedzący tryb pracy to tylko jeden z winowajców, innymi jest nasze lenistwo które potęgowane jest przez coraz częstsze występowanie wind i eskalatorów.

Siedzący tryb życia

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że coraz więcej miejsc pracy, to pozycję które nie wymagają od nas dużej aktywności fizycznej. Praca przed komputerem czy biurkiem, to dla wielu wymarzona kariera, nie trzeba się przecież męczyć. Niestety nie zauważamy drugiej strony medalu. Człowiek powinien się dziennie ruszać przynajmniej przez kilkadziesiąt minut, a po każdej godzinie spędzonej na krześle, wstać i rozruszać stawy,  wykonać kilka ćwiczeń które poprawiły by nasze krążenie. Niewiele osób wie, ale nawet małą dawka ruchu, jest sposobem na zdrowie. Nasze mięśnie nóg, są dzięki temu lepiej ukrwione, przez co minimalizujemy problem żylaków, niedokrwienia stóp oraz wielu innych problemów związanych z siedzącym trybem pracy.

Lenistwo jako główny winowajca

Skoro wiadomo już, że odrobina ruchu jest sposobem na zdrowie, to dlaczego nie dbamy o nie przy każdej okazji która się nam trafia? Według badań amerykańskich naukowców z uniwersytety Stanforda, statystyczna osoba pracująca w biurze, ma w ciągu dnia przynajmniej 15 okazji aby wykonać proste ćwiczenia, którym jest na przykład wejście po schodach. Niestety ponad 93% osób tego nie robi, i wybiera windę nawet kiedy do przebycia miały dystans jednej klatki schodowej! Takie lenistwo jest uwarunkowane faktem, że nie chcemy aby inni zobaczyli nasze zmęczenie, obawiamy się że poleję się z nas strumień potu itp. Dlatego też wiele osób unika jak tylko może, kontaktu z wysiłkiem fizycznym.

Fitness dla osób leniwych

Jeśli więc problemem jest nasz brak chęci do ćwiczeń fizycznych, to dlaczego tak wiele osób uprawia fitness? Otóż wytłumaczenie jest banalnie proste, sala fitness to miejsce oderwane od naszej pracy, na której nie tylko my, ale też wszystkie otaczające nas osoby, męczą się, pocą i wspaniale się przy tym bawią! Nie okazujemy tam swoim zmęczeniem słabości, ale to że jesteśmy zdeterminowaną aby poprawić naszą wydolność i kondycję. Fitness jest sposobem na zdrowie dlatego, że poprawia naszą sprawność nie budząc naszego wewnętrznego lenia. Dzięki temu że dobrze się bawimy, łatwiej jest nam pokonać zmęczenie.

Łatwe i krótkie ćwiczenie = dobre ćwiczenie

Ogromną zaletą fitnessu jest to, że możemy go uprawiać praktycznie wszędzie, nawet w biurze. Wiele ćwiczeń nie wymaga wiele miejsca a nie specjalistycznego sprzętu, jedyne czego nie może nam zabraknąć to chęci do ćwiczeń. Poza tym, wiele ćwiczeń jest skutecznych pomimo faktu ,że nie zajmuję dłużej niż 5 minut. Krótkie i intensywne ćwiczenia wpływające na wydolność naszego serca, nazywane ćwiczeniami cardio, możemy wykonać w zaciszu naszego biura.  Wielu naukowców podkreśla że zwiększone i lepsze krążenie, jest sposobem na zdrowie i efektywność pracy, ponieważ zwiększamy dopływ krwi również do mózgu, dzięki czemu ćwiczenia fizyczne poprawiają również naszą koncentrację.

Same plusy? Czy są jakieś minusy?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fitness nie mają praktycznie żadnych skutków ubocznych, oczywiście musimy pamiętać o tym, aby mierzyć siły na zamiary, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, poprzedzony latami raku aktywności fizycznej, przyniesie odwrotny od zamierzonego skutek. Sposobem na zdrowie jest sukcesywne zwiększanie tempa ćwiczeń, pokonywanie kolejnych barier i ogólny rozwój fizyczny, pamiętać więc trzeba że pomimo skromnych startów, możemy osiągnąć w krótkim czasie bardzo dobre wyniki, poprawiając tym samym nasze samopoczucie.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.