Strona główna Rozwój osobisty Jak rozładowywać nadmiar emocji

Jak rozładowywać nadmiar emocji

4857
0
jak rozładowywać nadmiar emocji
Sport jest doskonałym sposobem by skutecznie rozładowywać nadmiar emocji

Kumulowanie w sobie zbyt wielu problemów może prowadzić do bardzo groźnych schorzeń psychicznych. Dlatego warto poznać sposoby jak rozładowywać nadmiar emocji i zacząć czuć się lepiej. Jakie są na to sposoby?

Uwielbiamy emocje…  te dobre, oczywiście, pozytywne. Czasami jednak jest ich zbyt wiele. Niezależnie od tego jaki rodzaj emocji by nam towarzyszył, czasami trzeba dać im ujście. W jaki sposób można skutecznie rozładowywać nadmiar emocji? W dłuższej perspektywie warto popracować nad rozwojem inteligencji emocjonalnej, jednak umiejętność radzenia sobie ze stresem, silnym wzburzeniem i złością wymaga często podjęcia natychmiastowych działań.

Spraw, by emocje uleciały

Najłatwiej będzie się wyciszyć. Wyłączyć myśli i zapomnieć o tym, co wprowadziło nas w taki stan. Usiąść na fotelu z kubkiem gorącej herbaty, nakryć się kocem i wziąć do ręki dobrą książkę, albo po prostu obejrzeć film, który od dawna jest na Twojej liście pozycji do obejrzenia. Warto by dominująca  emocja została stłumiona przez zupełnie inną, ale pozytywną. W tym celu trzeba szukać rozwiązań zupełnie sprzecznych z nastrojem.

Jak poradzić sobie ze złością i nadmiarem emocji?

Kiedy zalewają Cię złe emocje musisz jak najprędzej znaleźć ich ujście i wyrzucić z siebie złość. W jaki sposób możesz to zrobić? Np. trzaskając drzwiami lub czymś rzucając. To wydaje się okrutnie banalne, ale naprawdę działa. Złość, można wyrzucić z siebie krzycząc lub rozbijając talerze. Jeżeli masz pod ręką poduszkę, możesz uderzać w nią silnie pięściami. Jednak nie należny nigdy tego wszystkiego robić w obecności innych, a w szczególności dzieci. Idąc tym tropem może warto zapisać się na zajęcia z boksowania. Ale czy to jest prawdziwe rozwiązanie na dłużej?

Doskonałym sposobem by skutecznie rozładowywać nadmiar emocji jest niewątpliwie duży wysiłek fizyczny. Chęć uwolnienia się od negatywnych uczuć może w takim przypadku stać się sposobem na odnalezienie pasji. W tym zakresie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju sporty walki, np. karate, aikido. Jednak nie trzeba z nikim walczyć by osiągnąć spokój. Wystarczy również inna  aktywność fizyczna, na przykład taniec czy bieganie. Negatywne emocje zamienisz w tej sytuacji na moc pozytywnych.

Cierpisz na nadmiar emocji? Odpocznij od świata

Z nadmiaru emocji dasz się ogołocić również wtedy, gdy spędzisz trochę czasu sam ze sobą. Wybierz się na spacer nad rzekę, albo na grzybobranie. Skorzystasz na tym podwójnie. Wyciszysz się, uspokoisz. I mimo wszystko nie będzie to wcale tłumienie uczuć. Przyjemnym sposobem na odreagowanie jest również słuchanie muzyki, zgodnej z obecnym nastrojem.

Asertywność to podstawa!

By zaradzić kumulowaniu nadmiaru emocji, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, powinniśmy być jak najbardziej asertywni. Cecha ta pomoże nam dać ujście wszystkim tym zbędnym emocjom i zachować złoty środek. Trudniej będzie nas rozdrażnić i przestaniemy wpadać we frustrację pod każdym byle pretekstem. Różnie bywa przecież z naszą cierpliwością. U każdego kiedyś się kończy, dlatego tak ważne jest, żeby wszystkie sprawy załatwiać zawsze na bieżąco i nie pozwalać by zbytnio się kumulowały. Warto rozładowywać nadmiar emocji systematycznie, uniemożliwiając ich nadmierne nawarstwienie.

Techniki relaksacyjne bywają bardzo pomocne

By rozładowywać nadmiar emocji, można korzystać również z przeróżnych technik relaksacyjnych. Najprostszą jest głębokie wdychanie i wydychanie powietrza. Należy je połączyć z wizualizacją. Dzięki temu podwójnie dotlenimy organizm a przy okazji wyciszymy myśli i ukoimy nerwy. Najlepiej wtedy myśleć o ulubionym miejscu, z którym mamy mile skojarzenia. O bliskich nam osobach, sytuacjach, o których chcemy pamiętać. Poczujesz się odprężony i nagle cała złość i stres gdzieś uleci.

A co z pozytywnymi emocjami

Nie warto się ich wyzbywać, jeśli nie jest ich zbyt wiele. Należy zawsze zachować złoty środek bo nawet te dobre emocje potrafią doprowadzić do rozdrażnienia. W jaki sposób? Np. w sytuacji, kiedy ich nadmiar nie pozwala nam spać, a przypływy pozytywnej energii odbierają też apetyt. Z dnia na dzień czujemy się bardziej zmęczeni, rozdrażnieni i nagle te dobre emocje wymieniają się ze złymi. W jaki sposób je wyciszyć?

Może medytacja

Jest to w zasadzie jedna z technik relaksacyjnych, ale dla tych bardziej ambitnych, którzy mają chęć by poznać jej podstawy. Medytacja może okazać się lekiem na całe zło. Jest ona doskonałym sposobem na to, by rozładowywać nadmiar emocji.

Czasem ugryź się w język

Najważniejsze jest to, żeby nie dać się ponieść emocjom. Łatwo jest nawtykać drugiej osobie i rzucać epitetami, bo przecież jej się należy. Bo to ona jest powodem zdenerwowania i na niej trzeba się wyżyć. Ale to nie prawda. Najlepiej po prostu ugryźć się w język. W sytuacji krytycznej po prostu wyjść z pomieszczenia i pokrzyczeć sobie gdzieś z dala od ludzi.

Można również porąbać drewno do kominka, ułożyć pranie, odkurzyć albo umyć auto. Z czasem emocje ulecą. A wtedy będzie można wrócić i normalnie,  bez nerwów i porozmawiać o tym, co się stało. Sposobów na to jak rozładowywać nadmiar emocji jest mnóstwo. Jednak każdy musi znaleźć samodzielnie ten najbardziej odpowiedni dla siebie.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.