Wiele uczuć człowieka ma bardzo destrukcyjny charakter. Mogą one przysparzać liczne problemy, także zdrowotne. Z tego względu warto nauczyć się jak opanować złość. Bez tego trudno jest normalnie i rozważnie żyć, zwłaszcza że zbyt silne odczucia uniesienia silnie ograniczają zdolności analityczne i myślowe.
Złość, tak jak i inne towarzyszące nam na co dzień emocje, jest jak najbardziej funkcjonalna, pod warunkiem, że nie wymyka nam się spod kontroli. Podpowiadamy jak można opanować złość i rozładować negatywne emocje.
Jak opanować złość? Najpierw nazwij swoje emocje
Swoje emocje najlepiej kontrolują ci, którzy zdają sobie z nich sprawę. Pierwszym krokiem do tego by opanować złość, powinno być przyznanie się do tego, że ją odczuwamy. Wielu ludzi wypiera się odczuwanych emocji, uważają że wcale nie są źli i wcale nie krzyczeli, a to prowadzi tylko do zaostrzenia sytuacji. Przyznaj się, że czujesz złość. To całkowicie naturalna emocja, której nie należy się wstydzić. Samo nazwanie Twojego stanu, pomoże Ci sobie z nim poradzić.
Nie tłum w sobie tego co czujesz
Jeśli wydaje Ci się, że najlepszym sposobem by opanować złość, jest jej stłumienie, to jesteś w błędzie. Zyskasz chwilowe poczucie kontroli, ale te emocje nie znikną, a co gorsza będą się kumulować. Prędzej czy później wybuchniesz i to w najmniej spodziewanym momencie, a wtedy już wątpliwe czy uda Ci się opanować złość. Zamiast tłumić uczucia, pracuj nad tym by je kontrolować i znaleźć dla nich ujście.
Rozmawiaj o tym co czujesz
Nie bój się mówić o tym co czujesz. Powiedz wprost, że czujesz złość, bo ktoś Cię rozczarował lub zdenerwował. Im więcej będziesz mówić o swoich uczuciach, tym łatwiej będzie Ci je kontrolować. Kluczem do sukcesu jest nauczyć się właściwie rozmawiać w związku. Umiejętność ta ma wprost niezwykłą siłę ograniczania wszelkich konfliktów.
Zastanów się nad przyczyną Twoich uczuć
Zamiast podkręcać towarzyszące Ci emocje, zastanów się nad tym co je wywołało. Dlaczego się złościsz? Czy Twoja reakcja jest adekwatna do tego co się stało? Czy Twoje zachowanie jest racjonalne? Czy ktoś zrobił to specjalnie? Czy gdyby spojrzeć na to z boku, Twoja reakcja nie wydała by się przesadzona?
Pamiętaj o konsekwencjach złości
Pamiętaj, że to, że robisz coś pod wpływem złości, w żaden sposób Cię nie usprawiedliwia. Warto próbować opanować złość choćby dlatego, że nasze zachowanie spotka się z określonymi konsekwencjami. Jeśli kogoś uderzysz lub obrazisz, poniesiesz tego konsekwencje. Jeśli coś zniszczysz, również. W złości najbardziej liczy się dla Ciebie by zranić i obrazić drugą osobę, ale jak będzie gdy emocje ochłoną? Czy nie będziesz później żałować swojej reakcji? Jeśli jesteś jedną z tych osób, które pod wpływem gniewu niszczą to co wpadnie im w ręce, zastanów się jaki jest w tym sens? Skoro ktoś Cię zdenerwował, czemu niszczysz swoje rzeczy? Jakie przyniesie Ci to korzyści?
Odpuść sobie to, na co nie masz wpływu
Zastanów się czy masz wpływ na to co jest powodem Twojej złości. Czy jesteś w stanie to zmienić? Jeśli nie.. oszczędź sobie wysiłku i nie złość się! Wiesz ile energii i uwagi pochłania Twoja złość? Zastanów się czy przyniesie Ci ona jakieś korzyści. Czy nie lepiej byłoby wykorzystać te energię w sposób bardziej produktywny? Jeśli będziesz skupiać się na rzeczach na które nie masz wpływu, wciąż będziesz odczuwać frustrację, która będzie miała toksyczny wpływ na całe Twoje życie.
Oddychaj. To zawsze pomaga na złość
Brzmi banalnie, ale to najlepszy sposób by opanować złość. Kilka głębokich wdechów pomoże Ci się wyciszyć. Skuteczność tego sposobu ma głębokie wytłumaczenie naukowe. Regulacja oddechu rozluźnia napięcia nerwowe i zawsze daje oczekiwane efekty.
Wykorzystaj swoją wyobraźnię
Skutecznym sposobem na opanowanie złości może być umiejętność wizualizacji. Zamiast skupiać się na tym co wyprowadziło Cię z równowagi, pomyśl o czymś co przyjemnie Ci się kojarzy. Wspomnienie z wakacji, ukochana osoba lub dobry dowcip, który opowiedział Ci ostatnio kolega, wszystko to co wywołuje na Twojej twarzy uśmiech, teraz może Ci się przydać.
Zdystansuj się do denerwujących spraw
Jeśli to możliwe, spróbuj zdystansować się do tego co się wydarzyło. Zamiast prowokować kłótnie i brać udział w bezproduktywnej dyskusji, wyjdź na spacer, posłuchaj muzyki, idź na siłownię lub pobiegać.
Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!