Strona główna Związki Rozmowa w związku – Jak jest ważna

Rozmowa w związku – Jak jest ważna

3133
0
rozmowa w związku
Rozmowa to podstawowy sposób komunikacji, która jest kluczowa dla utrzymania zdrowego związku

Rozmowa to podstawowy sposób komunikacji ludzi. Jej intensywność, zaangażowanie oraz szczerość może decydować o wzajemnych relacjach i zaufaniu. Dlaczego rozmowa w związku jest taka ważna?

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że dobra komunikacja, czy to w pracy czy też w związku. Jest absolutną podstawą dobrej atmosfery w każdym środowisku. Bez szczerości nie można mówić o zaufaniu, a dobra i szczera rozmowa, nawet na trudne i drażliwe tematy, może zapobiec kłótni, a często też może taką kłótnie rozwiązać. Ale należy zauważyć różnicę między rozmową, a kłótnią, gdyż wydawać by się mogło, że wiele par tej subtelnej różnicy nie dostrzega.

Czy to już kłótnia czy nadal rozmowa

Niestety wielu ludzi uważa kłótnie za rozmowę. Dla nich powiedzenie, że rozmowa w związku rozwiązuję większość problemów, nie jest zrozumiałe, gdyż u nich ta „kłótnio-rozmowa” powoduje zgoła odmienne skutki. W jaki sposób więc rozmowa w związku różni się od słownej utarczki?

Otóż podstawą dobrej rozmowy jest spokój obu stron. Musimy być świadomi tego co mówi nasz partner i tego co my chcemy mu przekazać. Dlatego też należy się starać zachować zimną krew i nie popaść w spirale emocji, gdyż jest z niej strasznie trudno wyjść. Jedno niewłaściwe i zbyt naznaczone emocjami słowo z naszej wywoła taką samą reakcję naszego partnera, i bardzo szybko z rozmowy, przejdziemy do bezsensownej kłótni, w której jedynym celem będzie narzucenie swojej racji partnerowi.

Spokój kluczem do sukcesu

Wiemy już, że musimy podczas rozmowy wykazać się stoickim spokojem, nie tylko dlatego że temat może być trudny, ale głównie dlatego, że rozmowa w związku zazwyczaj kończy się obustronnym kompromisem i praktycznie nigdy nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu w stu procentach. Ale musimy pamiętać że dla naszego partnera, zmiana swojego zachowania czy też zdania na jakiś temat wcale nie jest łatwa i musimy mu dać trochę czasu na oswojenie się z sytuacją, musimy go też utwierdzić, że respektujemy jego opinię i że tego samego oczekujemy od niego.

Jak rozmawiać

W zależności od tego, jaki temat chcielibyśmy podjąć z naszą drugą połową, powinniśmy wybrać odpowiedni moment. Rozmowa w związku powinna być szczera, a żeby mogła taka być, to musi być też długa, gdyż tylko wtedy uda nam się przedstawić całokształt sytuacji. Rozmowa na trudny temat, kiedy kładziemy się spać, to niezbyt dobry pomysł.

Fakt, być może my przygotowywaliśmy się do niej już od rana i mamy w głowie ułożone wszelkie schematy i odpowiedzi. Ale co z naszym partnerem? Czy możemy od niego wymagać logicznej i sensownej odpowiedzi kiedy jest zmęczony i senny? To tylko jeden z przykładów, który obrazuje jak ważny jest wybór momentu do rozpoczęcia dyskusji.

Rozmowa w związku na trudne tematy

Niestety, ale życie nie jest idealną sielanką w której wszystko zawsze się nam układa. Tym bardziej należy zrozumieć, że życie w związku, jest jeszcze trudniejsze, gdyż będziemy również dzielić problemy naszego partnera. Na szczęście, możemy liczyć na jego oparcie i szczerą rozmowę, która podniesie nas na duchu. Dlatego też rozmowa w związku nie powinna wykluczać trudnych tematów, bo jak mawia przysłowie, razem raźniej.

Podzielmy się tym co nas trapi, wylejmy swoje żale, nasz partner z pewnością postara się nas zrozumieć i udzieli nam jak najlepszej porady, i pokrzepi nas dobrym słowem. Jeśli natomiast to on jest powodem tych drażliwych tematów, to tym bardziej powinniśmy z nim porozmawiać, gdyż być może drażni on nas swym zachowaniem nieświadomie, być może nie wie, że jego zachowanie jest dla nas denerwujące.

Uśmiech

Bardzo ważnym, ale często niedocenianym aspektem rozmowy w związku, jest nasza mimika twarzy. Przykładowo zwykły szczery, nie ironiczny, nie zawistny, ale prawdziwy uśmiech, wyraża więcej niż tysiąc słów. Mimika jest bardzo ważna, gdyż pozwala nam wzbogacić naszą komunikację niewerbalną silniej a zarazem subtelniej, niż gestykulacja. Dlatego nie bójmy się wykorzystać naszego uśmiechu, aby przy następnej „kłótni” rozładować nieco napięcie.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.