Strona główna Nauka i kariera Działalność gospodarcza – Dlaczego nie dla każdego

Działalność gospodarcza – Dlaczego nie dla każdego

1045
0
działalność gospodarcza
Działalność gospodarcza nie jest optymalnym wyborem dla każdego

Marzeniem wielu osób jest praca na własny rachunek. Często nie mają one jednak pojęcia, na czym polega własna działalność gospodarcza, czy też co konkretnie mają zamiar robić. Dlaczego własny biznes nie jest dla każdego?

Okazuje się, że klasyczny, 8-godzinny dzień pracy nie jest dla wszystkich. Osoby, które myślą inaczej, często decydują się na własną działalność gospodarczą i rozkręcenie biznesu. Początek owej drogi może być trudny, lecz dalsza jej część – choć pełna wyzwań – przypuszczalnie okaże się niezwykle satysfakcjonująca. Jedno jest pewne: Niektórzy ludzie to urodzeni przedsiębiorcy, a wynika to z wielu różnorodnych cech, które posiadają.

Na czym polega własna działalność gospodarcza

Większość ludzi, którzy odnoszą sukces w biznesie lubi handel. Nie przejmują się niestabilnymi dochodami (przynajmniej na początku). Znajdują przyjemność w rozwiązywaniu problemów oraz kontaktach z ludźmi. Cenią swoją wolność, która wynika z możliwości samodzielnego kształtowania swojego grafiku oraz planowania projektów. Są gotowi żyć na niższej stopie i zrezygnować z niektórych standardów, do których aspirują inni (dzieci, samochód, dom, itp.), aby móc iść własną ścieżką.

Często ludzie dokonują tych wyborów świadomie, aby móc spełniać się jako jednostki. Niektórych jednak może razić taki sposób postępowania, choć jednocześnie zazdroszczą oni owoców, które przynosi. Niestabilność, z jaka w istocie wiąże się każda działalność gospodarcza, może również przerażać i trwale odstręczać. Wszystko zależy od predyspozycji osobowych.

Nie warto przekonywać innych do zmiany nastawienia, gdyż jest to marnowanie czasu. Niezależnie, jak dobre rady czy argumenty zastosujemy, niektórzy po prostu nie są stworzeni do takiego stylu życia. Należy zatem uznać, że działalność gospodarcza nie dla każdego jest najlepszą drogą życia zawodowego.

To naturalne, że ludzie różnią się od siebie

Trzeba przyznać, iż niektórzy przedsiębiorcy zachowują się, jakby byli niespełna rozumu, przez co wiele osób sądzi, iż jest to JEDYNY istniejący wzorzec.

W rzeczywistości wiele dróg prowadzi do tego samego celu, lecz gdy próbujesz dostać się z punktu A do punktu B w jedyny możliwy z twojej perspektywy sposób, wydaje ci się, iż jest to obiektywnie jedyny możliwy sposób. W rezultacie możesz próbować „nawracać” wszystkich dookoła, wmawiając im, że powinni postąpić podobnie, nawet jeśli nie są tym zainteresowani lub ich to przerasta.

Właśnie po to powstał ten artykuł – aby ostudzić zapały wszystkich nadgorliwców, którzy usilnie próbują przekonać całe otoczenie do wkroczenia na ścieżkę przedsiębiorczości. Działalność gospodarcza powinna być świadomym wyborem, a nie przymusem.

1. Aby prowadzić działalność gospodarczą z sukcesami powinieneś posiadać określony typ osobowości

Osoby, które lubią taki styl życia, często zajmują się wieloma rzeczami naraz, przez co niekiedy są postrzegane jako szalone. W istocie mogą posiadać pewne cechy maniakalne. Przede wszystkim muszą jednak mieć na tyle silny charakter, aby być w stanie wytrzymać gorączkowy styl życia.

W jednym miesiącu zarobki mogą gwałtownie poszybować w górę, podczas gdy w następnym – spaść niemal do zera. Jeżeli cię to kręci, przypuszczalnie masz zadatki na to, by otworzyć własną działalność i rozkręcić interes.

Jest to życie dla osób z inicjatywą, która jest zresztą powszechnie postrzegana jako jeden z kluczowych atrybutów dobrego przedsiębiorcy. Niestety, nie we wszystkich kręgach się to docenia i właściwie szanuje. Ludzie, którzy prowadzą działalność gospodarczą często postrzegani są jako chciwi i rządni pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że zwykle chodzi o coś znacznie więcej, niż pieniądze. Niestety nie dostrzega się tego z zewnątrz, z poza biznesu.

Osoba z inicjatywą to ktoś, kto sam potrafi ustalić, co powinien w danej chwili zrobić i niezwłocznie zaczyna to robić – czasem według z góry ustalonego planu. Jest to ktoś, kto podejmuje natychmiastowe działanie, a pytania zadaje dopiero później. Jeżeli nie masz ochoty spędzać długich godzin w pracy (przynajmniej na początku), przypuszczalnie nie nadajesz się na przedsiębiorcę. Podobnie, jeśli nie ekscytuje cię zdobywanie nowych szczytów.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.