Strona główna Nauka i kariera Czy własny biznes się opłaci

Czy własny biznes się opłaci

1080
2
własny biznes
Własny biznes ma wiele korzyści jednak nigdy nie wiadomo czy się opłaci finansowo

Każdy kto chciałby zacząć zarabiać na własna rękę chce wiedzieć czy własny biznes się opłaci. Nigdy jednak nie ma pewności, gdyż właśnie na tym polega istota działalności gospodarczej.

Coraz więcej ludzi myśli o rozkręceniu własnego interesu, ale często boją się zaryzykować. Nie ma się co dziwić, w końcu własna firma często wiąże się z całą masą biurokracji i inwestycji. Warto jednak pamiętać o decydujących czynnikach, które często decydują o tym czy własny biznes się opłaci czy też nie.

Plusy własnej firmy

Z większości plusów wiążących się z założeniem własnej firmy z pewnością zdajecie sobie sprawę. W końcu coś Was do tego ciągnie. Przede wszystkim, wielu ludzi marzy o tym by nie mieć nad sobą żadnego szefa i samemu zarządzać swoją pracą. Myśląc o własnym biznesie wyobrażamy sobie nieco idealny obraz samozatrudnienia…

Z jednej strony jest to dobre myślenie, bo pomaga nam stawiać sobie cele i marzenia do których zawsze warto dążyć, a z drugiej… brutalna rzeczywistość może szybko ściągnąć nas na ziemię. Jednak Tony Gaskins powiedział kiedyś : „Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny Cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego”. I w tym zdaniu kryje się wszystko!

Kiedy wzrasta szansa na to, że własny biznes się opłaci?

Zanim rzucisz pracę i pobiegniesz otwierać firmę zastanów się nad paroma kwestiami. Jakie masz doświadczenie, wykształcenie, w czym jesteś dobry? Czy podołasz obowiązkom szefa? Czy jesteś osobą upartą, wytrwałą, czy potrafisz sam wyznaczać sobie obowiązki i je wypełniać? Czy jesteś osobą pracowitą?

Pamiętaj, że początki każdej działalności gospodarczej to długa, kamienista droga pod górkę i wymaga naprawdę sporego nakładu pracy. Zdarza się, że początkujące przedsiębiorstwo by zacząć przynosić zyski potrzebuje czasem nawet roku czasu! Czy jesteś na to gotowy? Czy masz oszczędności, które pozwolą Ci się przez ten czas utrzymać, czy masz pieniądze na potrzebne na początku inwestycje?

Własny biznes się opłaci jeśli profil działalności pokrywa się z zapotrzebowaniem

Zanim zaczniesz rozkręcać własny biznes, uważnie obserwuj to co się dzieje wokół Ciebie. Jakich firm jest dużo, jakich mało, jakie trendy panują za granicą (prędzej czy później najczęściej dotrą i do nas), jakie branże w Twoim mieście należą do tych niszowych, zastanów się po prostu czego wokół Ciebie brakuje?

Własny biznes się opłaci tylko wtedy gdy będziesz doskonale zorientowany i zbierzesz wystarczającą ilość informacji o ewentualnej konkurencji. Sam taki proces obserwacji powinien trwać długi, długi czas. Zapisuj swoje pomysły, konsultuj je z kimś kto się na tym zna, ulepszaj je, pracuj nad swoim biznesem, jeszcze zanim porzucisz swoją obecną pracę!

Szukaj wsparcia finansowego

Jeśli jesteś już pewien swojego biznesowego pomysłu, możesz postarać się o dofinansowanie. Np. z urzędu pracy (musiałbyś zarejestrować się jako osoba bezrobotna) lub z unii europejskiej. Musisz oczywiście spełnić określone kryteria i przygotować solidny biznesplan (nawet jeśli nie planujesz starać się o dotację, przygotowanie takiego biznesplanu jest konieczne i dużo Ci później ułatwi).

Podejmij ryzyko! Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana!

Niestety, nie ma biznesu bez ryzyka. Nawet największym przedsiębiorcom zdarzały się w przeszłości potknięcia. Postaraj się jednak ograniczyć ryzyko do minimum i bardzo poważnie przygotuj się do założenia własnego firmy. Własny biznes się opłaci tylko wtedy gdy bardzo skrupulatnie przygotujesz się do jego założenia. Jeśli jesteś pewien swego pomysłu i posiadasz cechy potrzebne osobie zarządzającej firmą… do dzieła! I tak nigdy nie będziesz mieć całkowitej pewności czy własny biznes się opłaci, dopóki nie spróbujesz.

Podsumowując…

Można znaleźć bardzo wiele praktycznych porad prowadzenia własnego biznesu, jednak wszystkie sprowadzają się jedynie do ograniczania ryzyka, a nie jego całkowitej eliminacji. Należy pamiętać o tym, że własny biznes się opłaci tylko wtedy gdy podejmiemy odpowiednio duże wyzwanie. Wskazuje na to wiele ludzkich historii i doświadczeń. Na wschodzie mawia się: „Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana”. Może więc warto rozpocząć własny biznes?

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂
    „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych”
    ciekawe..

    • Na Śląsku powstał Proinnowacyjny Klaster Doradztwa Biznesowego. Wytworzone w ramach działania klastra innowacyjne rozwiązania pozwalające na optymalizacje procesów biznesowych i efektywniejsze zarządzanie zostaną udostępnione zainteresowanych przedsiębiorstwom, które będą mogły skorzystać z nowoczesnych instrumentów doradczych obejmujących swoim zasięgiem całe spektrum biznesu, a jednocześnie odpowiadających na specyficzne potrzeby danej instytucji.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.